Fernado Frías : Je to jako náboženství
Režisér filmu "Depeche Mode : M", Fernado Frías, poskytl rozhovor pro NME, kde prozradil pár detailů o natáčení. Film si budeme moci vychutnat od 28.10. do 2.11. i v českých kinech. Na konci padla zmínka, že : "bude k dispozici sestřih celého koncertu"...
Ahoj Fernando, jak ses dostal k tomuto projektu ?
Oni se rozhodli natočit show v Mexiku. Takže mě požádali o návrh, jak by to mohlo vypadat. Určitě nechtěli klasický dokument s rozhovory, či s fanoušky, protože to už udělali na minulém turné. Chtěli se zaměřit více na show, a poselství alba.
Předložil jsem jim několik verzí. Bylo to složité - jak to udělat bez rozhovorů a zážitků fanoušků - jak vytvořit pevný příběh, který bude ladit s koncertem? Takže jsem chtěl zachytit oslavu myšlenky "Memento Mori". To znamená "Pamatuj, že musíš zemřít". Ale nikoliv v konfrontačním tónu, spíše ve smyslu : takový je prostě život. Našel jsem nějaké archivní záběry a další textury, které fungují jako analogie. Jsou tam použité některé zastaralé technologie, které jsou odsouzeny k zániku. Což je zároveň i metafora toho, jak dlouho už jsou na světě.
Když jsme se konečně sešli, abychom si promluvili, řekli: "Tenhle přístup se nám líbí. Pracujeme pořád se stejnými lidmi, ale teď jsme rádi, že jsme zpátky v Mexiku. Je to největší stadion na našem turné a máme tři vyprodané termíny. Takže povídej, co všechno bys chtěl udělat ?"
Ptal jsem se Davea, jak moc můžu zasahovat do jeho prostoru na pódiu. Nechtěl jsem být příliš dotěrný. A on mi povídá : "Jen do toho, kdybys mi překážel, tak ti dám vědět." Taky mi řekli, že mají sice na projekci úžasné vizuály, ale není to nutně to, co by chtěli zachytit. Byly tam hlavně pro publikum. My se měli soustředit hlavně na vystoupení.
Takže jsi trávil s kapelou hodně času ?
Měli jsme s Martinem a Davem jeden produkční den - z toho vznikly záběry na konci filmu. Oba byli neuvěřitelně ochotní a přátelští.
#POZNÁMKA :
Mexický deník El Universal o tomto "produkčním dni" přinesl v září 2023 tuto krátkou zmínku :
"Členové skupiny Depeche Mode, kteří včera večer odehráli svůj třetí a poslední koncert ve Foro Sol, nepřestali natáčet dokumentární film, který bude mít mexický nádech. S pomocí čtyř vozidel natáčeli v oblastech poblíž pyramid v Teotihuacánu a v Mexico City, v místech jako historické centrum, Colonia Roma či Periférico Sur v okolí obří mexické vlajky, kterou se chtějí pochlubit v jejich díle. Prozradili nám, že vedli také rozhovory se všemi svými zaměstnanci: hudebníky, techniky, inženýry, kteří s nimi cestují, k čemuž si vybrali jako místo natáčení studio s velkou terasou v Condese..."
Muselo být pro tebe potěšující točit hudbu, spojenou právě s myšlenkou smrti, které je v mexické kultuře zakořeněná jako součást života.
Nechtěl jsem nabídnout ultra zjednodušenou a pasterizovanou vizi Mexika, smrti a Dne mrtvých. To najdete všude, pokud chcete. Hudba je něco velmi abstraktního, ale zároveň velmi konkrétního. Chtěl jsem přivést autory, básníky, umělce, antropology, kteří by mohli komentovat myšlenku Mexika a smrti. Chtěl jsem, aby to bylo v jistém smyslu velmi faktické. Antropologové říkají, že Den mrtvých není mexický - je to katolický svátek. Stejně jako karneval není brazilský, protože je to univerzální oslava sklizně.
Ale tohle všechno je ve filmu jen jako určitý doplněk. Chtěl jsem jen něco, co by pomohlo rytmu filmu. Stejně tak jsem úplně nerespektoval pořadí písní. Trochu jsem to přeskládal - podle myšlenek, které jsme chtěli sdělit, aby to mělo spád.
Jak je vnímána kapela Depeche Mode v Mexiku? Jak ses snažil zachytit tento fenomén?
To je skvělá otázka, a právě tím jsem začal. Depeche Mode se stali fenoménem, který zasáhl celou mexickou společnost. Můžete vidět někdejší gotickou mládež z 80. let, která je této kultuře stále věrná. Stoupenci undergroundu, kteří se i v létě oblékají do kožených kabátů, ale zároveň i nóbl lidi, kteří tančí na Depeche Mode na svých večírcích. Těžko byste našli nějakou jinou kapelu, která by takhle dokázala pokrýt mexickou psychiku. Snažili jsme se to zachytit v našich záběrech na publikum.
Je to jako náboženství. Někteří ho nalézají při tanci na Enjoy The Silence, jiní ho hledají na undergroundových pirátských kazetách. Je tu tolik generací, které je milují a považují je za nepostradatelné. Proto se kapela rozhodla natáčet v Mexiku. Viděl jsem je i v jiných zemích, protože jsem se s nimi chtěl před natáčením seznámit. Bylo to odlišné.
Jak ?
Je pro mě těžké to vysvětlit, ale je to prostě ta rozmanitost lidí, kteří se všichni scházejí kvůi jedné kapele... Je fascinující to sledovat. V některých jiných městech to působilo trochu více homogenně a možná publikum bylo trochu pasivnější, snad víc uctivější. Ale tady v Mexiku je to prostě šílené. Je to energie a vidíte, jak dav vibruje. Je to elektrizující. Jde o to, jak extrovertní mohou být Mexičané, v kombinaci s tím, jak velké jméno tu kapela má. A k tomu ta velikost stadionu, který je zaplněný po okraj. Koneckonců, je to jedna obrovská oslava.
Samozřejmě máš co do činění se dvěma ikonami a Dave na pódiu působí velmi charismaticky. Cítil jsi při jejich natáčení nějaký tlak?
Vůbec žádný. Tlak přišel až potom při výběru úhlů záběrů, protože oba mají tak silnou přítomnost na pódiu. Musel jsem si s tím pohrát. Dave se během show hodně točí, takže jsme chtěli z pohledu kamery udělat něco neobvyklého. Dave se neustále pohybuje, zatímco Martin má svůj vlastní způsob, jak předat písně. Museli jsme některé songy vynechat, ale bude k dispozici sestřih celého koncertu s mnoha skvělými momenty.
-sin-
Fernado Frías : Je to jako náboženství
|
Režisér filmu "Depeche Mode : M", Fernado Frías, poskytl rozhovor pro NME, kde prozradil pár detailů o natáčení. Film si budeme moci vychutnat od 28.10. do 2.11. i v českých kinech. Na konci padla zmínka, že : "bude k dispozici sestřih celého koncertu"...
Ahoj Fernando, jak ses dostal k tomuto projektu ? Oni se rozhodli natočit show v Mexiku. Takže mě požádali o návrh, jak by to mohlo vypadat. Určitě nechtěli klasický dokument s rozhovory, či s fanoušky, protože to už udělali na minulém turné. Chtěli se zaměřit více na show, a poselství alba. Předložil jsem jim několik verzí. Bylo to složité - jak to udělat bez rozhovorů a zážitků fanoušků - jak vytvořit pevný příběh, který bude ladit s koncertem? Takže jsem chtěl zachytit oslavu myšlenky "Memento Mori". To znamená "Pamatuj, že musíš zemřít". Ale nikoliv v konfrontačním tónu, spíše ve smyslu : takový je prostě život. Našel jsem nějaké archivní záběry a další textury, které fungují jako analogie. Jsou tam použité některé zastaralé technologie, které jsou odsouzeny k zániku. Což je zároveň i metafora toho, jak dlouho už jsou na světě.
Když jsme se konečně sešli, abychom si promluvili, řekli: "Tenhle přístup se nám líbí. Pracujeme pořád se stejnými lidmi, ale teď jsme rádi, že jsme zpátky v Mexiku. Je to největší stadion na našem turné a máme tři vyprodané termíny. Takže povídej, co všechno bys chtěl udělat ?" Ptal jsem se Davea, jak moc můžu zasahovat do jeho prostoru na pódiu. Nechtěl jsem být příliš dotěrný. A on mi povídá : "Jen do toho, kdybys mi překážel, tak ti dám vědět." Taky mi řekli, že mají sice na projekci úžasné vizuály, ale není to nutně to, co by chtěli zachytit. Byly tam hlavně pro publikum. My se měli soustředit hlavně na vystoupení. Takže jsi trávil s kapelou hodně času ? Měli jsme s Martinem a Davem jeden produkční den - z toho vznikly záběry na konci filmu. Oba byli neuvěřitelně ochotní a přátelští. #POZNÁMKA : Mexický deník El Universal o tomto "produkčním dni" přinesl v září 2023 tuto krátkou zmínku : "Členové skupiny Depeche Mode, kteří včera večer odehráli svůj třetí a poslední koncert ve Foro Sol, nepřestali natáčet dokumentární film, který bude mít mexický nádech. S pomocí čtyř vozidel natáčeli v oblastech poblíž pyramid v Teotihuacánu a v Mexico City, v místech jako historické centrum, Colonia Roma či Periférico Sur v okolí obří mexické vlajky, kterou se chtějí pochlubit v jejich díle. Prozradili nám, že vedli také rozhovory se všemi svými zaměstnanci: hudebníky, techniky, inženýry, kteří s nimi cestují, k čemuž si vybrali jako místo natáčení studio s velkou terasou v Condese..." Muselo být pro tebe potěšující točit hudbu, spojenou právě s myšlenkou smrti, které je v mexické kultuře zakořeněná jako součást života. Nechtěl jsem nabídnout ultra zjednodušenou a pasterizovanou vizi Mexika, smrti a Dne mrtvých. To najdete všude, pokud chcete. Hudba je něco velmi abstraktního, ale zároveň velmi konkrétního. Chtěl jsem přivést autory, básníky, umělce, antropology, kteří by mohli komentovat myšlenku Mexika a smrti. Chtěl jsem, aby to bylo v jistém smyslu velmi faktické. Antropologové říkají, že Den mrtvých není mexický - je to katolický svátek. Stejně jako karneval není brazilský, protože je to univerzální oslava sklizně. Ale tohle všechno je ve filmu jen jako určitý doplněk. Chtěl jsem jen něco, co by pomohlo rytmu filmu. Stejně tak jsem úplně nerespektoval pořadí písní. Trochu jsem to přeskládal - podle myšlenek, které jsme chtěli sdělit, aby to mělo spád. Jak je vnímána kapela Depeche Mode v Mexiku? Jak ses snažil zachytit tento fenomén? To je skvělá otázka, a právě tím jsem začal. Depeche Mode se stali fenoménem, který zasáhl celou mexickou společnost. Můžete vidět někdejší gotickou mládež z 80. let, která je této kultuře stále věrná. Stoupenci undergroundu, kteří se i v létě oblékají do kožených kabátů, ale zároveň i nóbl lidi, kteří tančí na Depeche Mode na svých večírcích. Těžko byste našli nějakou jinou kapelu, která by takhle dokázala pokrýt mexickou psychiku. Snažili jsme se to zachytit v našich záběrech na publikum. Je to jako náboženství. Někteří ho nalézají při tanci na Enjoy The Silence, jiní ho hledají na undergroundových pirátských kazetách. Je tu tolik generací, které je milují a považují je za nepostradatelné. Proto se kapela rozhodla natáčet v Mexiku. Viděl jsem je i v jiných zemích, protože jsem se s nimi chtěl před natáčením seznámit. Bylo to odlišné. Jak ? Je pro mě těžké to vysvětlit, ale je to prostě ta rozmanitost lidí, kteří se všichni scházejí kvůi jedné kapele... Je fascinující to sledovat. V některých jiných městech to působilo trochu více homogenně a možná publikum bylo trochu pasivnější, snad víc uctivější. Ale tady v Mexiku je to prostě šílené. Je to energie a vidíte, jak dav vibruje. Je to elektrizující. Jde o to, jak extrovertní mohou být Mexičané, v kombinaci s tím, jak velké jméno tu kapela má. A k tomu ta velikost stadionu, který je zaplněný po okraj. Koneckonců, je to jedna obrovská oslava. Samozřejmě máš co do činění se dvěma ikonami a Dave na pódiu působí velmi charismaticky. Cítil jsi při jejich natáčení nějaký tlak? Vůbec žádný. Tlak přišel až potom při výběru úhlů záběrů, protože oba mají tak silnou přítomnost na pódiu. Musel jsem si s tím pohrát. Dave se během show hodně točí, takže jsme chtěli z pohledu kamery udělat něco neobvyklého. Dave se neustále pohybuje, zatímco Martin má svůj vlastní způsob, jak předat písně. Museli jsme některé songy vynechat, ale bude k dispozici sestřih celého koncertu s mnoha skvělými momenty. -sin- |









Rubriky článků:



(c)