
Béčko týdne: Route 66
U příležitosti jubilejního pokračování naší DM B-Sides party se v tomto seriálu zastavíme u 10 zásadních béček Depeche Mode. Ve výčtu béček nesmíme vynechat depešáckou klasiku Route 66, z období alba Music For The Masses, která je zajímavá v mnoha ohledech...
Píseň Route 66 je vzácný případ, kdy Depeche Moode uchopili skladbu cizího interpreta, byť se jednalo o téměř zlidovělou skladbu. Napsal ji v roce 1946 americký jazzový pianista Bobby Troup, jako poctu stejnojmenné dálnici, přetínající téměř celou Ameriku. Originální verze byla psaná pro klavír a zněla hodně jinak. V pozdějších letech si tuto skladbu oblíbili i jiné kapely, a byla to pravděpodobně kytarová verze raných Rolling Stones z roku 1964, která inspirovala Depeche Mode. Ti skladbu udělali po svém, a vystavěli ji na rytmu a s mezihrami Behind The Wheel, takže tyto dvě písně tvoří jakási "dvojčata".
Fletch popisuje jak k tomu došlo : "Vlastně se to stalo náhodou, původně jsme vůbec nepřemýšleli že vydáme tuhle skladbu. Hráli jsme ji ve studiu, spíš jen tak pro zábavu. Byl tam ale zrovna někdo z našeho amerického vydavatelství, a strašně se mu to líbilo. Tak trochu zatlačili na to, abysme to vydali, že to zaujme americký trh. Nakonec jsme souhlasili, i když si myslím, že Behind The Wheel je lepší skladba, a je zbytečné vydávat cizí skladby, když máme dost vlastních."
Martin byl k Route 66 o trochu vstřícnější : "Řekli jsme si, že je to skvělý nápad pro B-Stranu k Behind The Wheel, taková píseň do auta. Nahráli jsme ji za jeden den, a další den jí rovnou mixovali. Jestli budeme dělat ještě další coververze, to nevím. V každém případě tohle dobře k sobě pasovalo."
Pro australský trh vyšel dokonce singl, kde Route 66 byla A stranou, a Behind The Wheel jako béčko.
Route 66 se stala rovněž jednou z mála B-stran, kterou hráli i naživo. Zařadili ji do playlistu v roce 1990 na World Violation Tour, a k písni vznikla i tour projekce od Antona Corbijna, na které se kapela prohání v otevřeném kabrioletu, jak jinak než po silnici Route 66.
Zatímco verzi na singlu zpívá Martin Gore, na živém provedení zpívá Dave Gahan. Zde je ukázka z archivu depechemode.com :
Seznam dílů seriálu: Béčko týdne
Poznámka na konec - Depeche Mode se na silnici Route 66 ještě jednou vrátili, i když už ne všichni čtyři. Právě tady totiž proběhlo i natáčení videoklipu Dream On v roce 2001.
-sin-
12 ledna 2016
Zpět na hlavní stránku
Komentáře jsou vypnuté kvůli spamu
steve :
18. ledna 2016, 20:22
pecka-konecne muzu nasavat nejen na baru ale taky na netu diky Depeche.cz.
Samozrejme informace ktere jinde nejsou.
Thanks for your work Michale.
Béčko týdne: Route 66
U příležitosti jubilejního pokračování naší DM B-Sides party se v tomto seriálu zastavíme u 10 zásadních béček Depeche Mode. Ve výčtu béček nesmíme vynechat depešáckou klasiku Route 66, z období alba Music For The Masses, která je zajímavá v mnoha ohledech...
Píseň Route 66 je vzácný případ, kdy Depeche Moode uchopili skladbu cizího interpreta, byť se jednalo o téměř zlidovělou skladbu. Napsal ji v roce 1946 americký jazzový pianista Bobby Troup, jako poctu stejnojmenné dálnici, přetínající téměř celou Ameriku. Originální verze byla psaná pro klavír a zněla hodně jinak. V pozdějších letech si tuto skladbu oblíbili i jiné kapely, a byla to pravděpodobně kytarová verze raných Rolling Stones z roku 1964, která inspirovala Depeche Mode. Ti skladbu udělali po svém, a vystavěli ji na rytmu a s mezihrami Behind The Wheel, takže tyto dvě písně tvoří jakási "dvojčata". Fletch popisuje jak k tomu došlo : "Vlastně se to stalo náhodou, původně jsme vůbec nepřemýšleli že vydáme tuhle skladbu. Hráli jsme ji ve studiu, spíš jen tak pro zábavu. Byl tam ale zrovna někdo z našeho amerického vydavatelství, a strašně se mu to líbilo. Tak trochu zatlačili na to, abysme to vydali, že to zaujme americký trh. Nakonec jsme souhlasili, i když si myslím, že Behind The Wheel je lepší skladba, a je zbytečné vydávat cizí skladby, když máme dost vlastních." Martin byl k Route 66 o trochu vstřícnější : "Řekli jsme si, že je to skvělý nápad pro B-Stranu k Behind The Wheel, taková píseň do auta. Nahráli jsme ji za jeden den, a další den jí rovnou mixovali. Jestli budeme dělat ještě další coververze, to nevím. V každém případě tohle dobře k sobě pasovalo." Pro australský trh vyšel dokonce singl, kde Route 66 byla A stranou, a Behind The Wheel jako béčko. Route 66 se stala rovněž jednou z mála B-stran, kterou hráli i naživo. Zařadili ji do playlistu v roce 1990 na World Violation Tour, a k písni vznikla i tour projekce od Antona Corbijna, na které se kapela prohání v otevřeném kabrioletu, jak jinak než po silnici Route 66. ![]() Zatímco verzi na singlu zpívá Martin Gore, na živém provedení zpívá Dave Gahan. Zde je ukázka z archivu depechemode.com : Seznam dílů seriálu: Béčko týdne Poznámka na konec - Depeche Mode se na silnici Route 66 ještě jednou vrátili, i když už ne všichni čtyři. Právě tady totiž proběhlo i natáčení videoklipu Dream On v roce 2001. -sin- |
12 ledna 2016
Zpět na hlavní stránku
Komentáře jsou vypnuté kvůli spamu
steve : |
18. ledna 2016, 20:22 |
pecka-konecne muzu nasavat nejen na baru ale taky na netu diky Depeche.cz. |