To už bude rok... Praha 2010


Druhé letošní výroční ohlédnutí věnujeme sedmému a (zatím) poslednímu koncertu Depeche Mode v Praze, který se odehrál na den přesně před rokem…
Říká se že třináctka je nešťastné číslo. A včerejší koncert Depeche Mode měl u mě pořadové číslo třináct. Takže, ačkoliv nejsem přehnaně pověrčivý, přeci jen jsem se podvědomě vyhýbal černým kočkám (těm čtyřnohým), a podobným nešťastným znamením. Obavy ale byly zbytečné. Čtvrteční večírek proběhl v klasicky depešácky famózním tempu.

Jelikož mám pořád ještě v hlavě předchozí pondělní show v Budapešti, nevyhnu se občasnému srovnávání Maďarsko versus ČR. Uvidíme jak obstojíme ;).

Je okolo oběda. Narychlo zamířím do obchůdku se svítícíma tyčinkama, protože jsem to samozřejmě odkládal na poslední chvíli. Před krámkem se potkávám s partou dalších depešáků. Pak probíhá klasická slezina v restauraci, kde má obsluha druhé Vánoce ze záplavy černých havranů s korunami na hlavách :). K hale jdeme asi na pátou hodinu.

Počasí je milosrdné, žádné extrémní mrazy jako v roce 2006 se nekonají, a čekání trávím přebíháním mezi známými, a konverzací. Je to pohoda, doma je doma. Po šesté hodině se otevírají jakési zátarasy před vstupem a dochází k dost zmatečnému přesunu houfu fanoušků skrz jakási natažená lana k branám haly. Tak trochu nefér bylo, že mnozí kteří čekali před halou třeba už od 2–3 odpoledne byli při tomto zmatku hodně předbíháni, a vůbec se to celé promíchalo. Češi holt neznají bratra. Tady musím pochválit fans v Maďarsku, kteří se přeci jen tak agresivně netlačili.

Konečně se otevírá a prochází prvními turnikety. Na zemi pod sebou vidím se válet vstupenku, tak jí zvednu a hulákám jestli jí někdo neztratil – a skutečně – jeden polský fanoušek se těsně před turniketem otáčí a zjištuje že mu vypadla z obálky. Horlivě děkuje. Ale na přílišné vybavování není čas. Uvnitř haly se utíká k druhým turniketům, kde dochází k podobné tlačenici a totální ztrátě organizace. Ale i to se dá přežít, a hurá pod pódium. Zabírám s kamarády opět fleka u plotu pod Fletchem, a těšíme se. Konečně je to tady!

Předkapelu Nitzer Ebb jsem popisoval už v reportu na Budapešt, takže je vezmu jen zkrátka – Douglas McCarthy vypadal nadšeneji, dával do koncertu o hodně více. Rovněž odezva fanoušků byla větší, a došlo i na skandování jejich jména. Jojo, syntezátorové kapely mají před Depeche Mode přeci jen o něco více na růžích ustláno, než rockové, či diskofilní formace z minulých koncertů.

Úderem deváté se rozsvítí projekce a hvězdy večera nastupují na pódium. Už od prvních písní je vidět, že kapela je po třídenní pauze odpočatá. Dave každou chvíli roztleskává publikum, a nechá je dozpívávát refrény. Většinou se chytáme dobře – lépe než fans v Budapešti. Martin vypadá v dobré náladě, často se na sebe s Davidem podívají a začnou se chechtat.

Začíná Hole To Feed. Nad hlavami diváků v kotli se objevují barevné svítící tyčinky – není to vyloženě hustý les, ale i tak to vypadá efektně a hezky. Na tribunách se také tu a tam objeví ostrůvek světýlek. Dave to po chvíli zpozoruje a vypadá trošku překvapeně, ale hned se zas soustředí na zpěv. Zábava se rozjíždí. „Good Evening Prague!“

Podobně jako při červnovém koncertu fans často skandují „Andy Fletcher!“, což Dave opětuje smíchem, a Fletch nechápavým pohledem, a nakonec zvednutím rukou nad hlavu. To víš že tě máme rádi Andy :). Dave poprvé vyjde na molo jako obvykle při World In My Eyes. Při letmém pohledu na tribuny vidím smíšené hloučky stojících i sedících diváků, některé sektory stojí, jiné ne. Ale Maďary opět porážíme – vypadá to o dost živěji.

Martin trochu uklidňuje atmosféru dvojicí Insight/Home, kde dochází opět k dozpívávání fans na konci písní – v případě Home se zpívá strašně dlouho. Na pódium přijde Dave a pobízí diváky dál. Rovněž Christian s Peterem začnou chvilku doprovázet chorál klávesami a bicími. Dave do mikrofonu oceňuje výdrž fanoušků.

Při Policy Of Truth dochází ke dvěma drobným raritkám. Nejprve Peterovi hrají klávesy trochu jiné zvuky, znělo to jako nastavení pro Strangelove. Přibíhá pomocný zvukař a přepíná mu to. Druhá zvláštnost : Dave při této písní nemá ve zvyku vycházet na molo – nicméně nad hlavami obecenstva začínají létat nafukovací balónky a jeden z nich skončí ležet právě na molu. Davida to přiláká, jde ho shodit dolů, a při té příležitosti pozdraví fanoušky. Dnes večer měl vůbec Dave hodně práce jako uklízeč. Na pódium několikrát dopadla jakási vlajka (nevím jestli polská, doufám že ne), a taková nějaká červená dečka. Dave vše samozřejmě skopával dolů – v jeho teritoriu bude pořádek!

Blíží se závěrečný finiš koncertu. Dochází k akci „korunu na hlavu při Enjoy The Silence“, která však vyznívá do ztracena. I když mnozí fans korunu měli, jen málo jich bylo blízko u sebe, či v dohledu Davida tak, aby to zaregistroval. Vlastně jediný kdo si korun všiml byl pravděpodobně Peter Gordeno, který zvedal palec nahoru směrem k našemu hloučku u plotu, kde zdobil královský symbol hlavy asi deseti lidí. Většina si je už na hlavě nechává do konce koncertu, který se zvrhává v regulérní mejdan. Pak už jen loučení, kde nejhorlivěji mává právě hojně skandovaný Andy Fletcher :). Dave se loučí „Thank you very much, good night!“. Obvyklé „see you next time“ neříká na koncertech už delší dobu…

Depeche Mode do našeho hlavního města zavítali na sklonku jejich turné, kdy za sebou mají přes 80 odehraných koncertů. Mají tedy už pořádně nacvičeno a jsou sehraná parta. Ano, je to už určitá rutina – ale elegantní a působivá. Člověk je může vidět i potřinácté, a přesto se pořád tají dech. Díky chlapci. Uvidíme se v únoru v Polsku!-sin-FOTKY

VIDEAOhlasy z médií :Video reportáže :

Události, komentáře na ČT
Pořad Mixér (stream.cz)
Reportáž ČT 24

Psané reportáže :

Anděl Gore & ďábel Gahan (dějství druhé)(musicserver.cz)
Depeche Mode překvapili rockovou energií(ihned.cz)
Znovu a lépe. Večírky s Depeche Mode neztrácejí kouzlo(tyden.cz)
Depeche Mode ovládli vyprodanou pražskou O2 Arénu(mediafax.cz)
Koncert Depeche Mode byl svátkem pro publikum i kapelu(ceskenoviny.cz)
Depeche Mode se v Praze opakovali, ale dobré jídlo se nepřejí(idnes.cz)
Depeche Mode znovu ovládli Prahu(lidovky.cz)
NadPrahoví Depeche Mode(t-music.cz)
Report z Depeche Mode(sanctuary.cz)
Vesmírný koncert Depeche Mode(rave.cz)

Zápisník z Tour of the Universe

    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Jeanner :

14. ledna 2011, 08:44     

uf uf uf :-) krásně napsané :-)Touhle dobou už jsem nemluvila, nejedla, nepila a byla nervózní jak pes a čekala jsem na večer :-))))


spitfire :

14. ledna 2011, 08:52     

pro mne osobně daleko větší zážitek, než v létě a hlavně to datum, lépe to naplánovat nešlo ;-)


sin :

14. ledna 2011, 11:06     

Co je zajímavého na datu 14.1. Radku? :)


katie :

14. ledna 2011, 11:36     

opět slzy v očích a šimrání v břiše :)) díky :))


spitfire :

14. ledna 2011, 11:37     

Radovane ;-)


sin :

14. ledna 2011, 11:58     

Radovan : Aha, již chápu :)) A všechno nejlepší!


Krieger :

14. ledna 2011, 16:46     

Byl to famózní koncert ale ten letní řadím o stupínek výše…
Vybavuje se mi z tohoto zimního koncertu že jsem stál po pravé straně skoro těsně u plotu. Přede mnou stál nějaký tatínek se svou asi devítiletou dcerou a byli dost vyděšení. Tak jsem si za ně stoupnul a udělal ze sebe jakýsi nárazník kdyby se někdo chtěl mermomocí tlačit dopředu. Ale bylo to fajn. Dočkáme se ještě někdy??


Peace will come to me :

14. ledna 2011, 19:47     

Mam na krajicku, byl to jeden z mych nejkrasnejsich a nejvetsich zazitku v zivote!!! Snad se jeste jednou dockame…co bych za to dal!!


radekDM :

15. ledna 2011, 09:37     

Krieger: Davide to z tim tatkou a malou holcickou si taky pamatuju.Trochu nechapu mysleni toho otce.Ja bych z ditetem do kotle nelezl.I kdyz v tomto pripade to nebyl az takovy extrem,ale clovek nikdy nevi co se muze v davu prihodit.Koncert byl uzasny,ale letni otevrene stadiony maji pro me taky vetsi kouzlo.:)

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků