Příběhy z tourbooků - 1983


  (16.02.2006)
Shodou okolností se mi do ruky dostaly od človíčka s nickem Rome téměř všechny tourbooky (kromě toho prvního z roku 1982), a dostal jsem za úkol je naskenovat… Když jsem tak těmi klenoty listoval, dýchalo z každého z nich jakési zvláštní kouzlo minulých časů. Každý z nich o něčem vyprávěl. Každá fotka, každý zápisek vypovídal o té či které z životní etapě velkého hudebního kolotoče zvaného Depeche Mode…



Přišlo mi líto dát vám k dispozici pouze fotky z tourbooků – a tak si vždy připomeneme, co se v daném období v táboře kapely událo.. Vydejme se tedy po stopách dávných i nedávných časů, a nechme tourbooky vyprávět. Pohodlně se usaďte, právě začínáme. Píše se rok 1983…

Alan Wilder se stává konečně stoprocentním členem kapely, a účastní se studiových prací na připravovaném třetím albu. Doposud s kapelou pouze vystupoval – což ostatní členové zdůvodňovali tím, že se s Alanem znají zatím ještě krátce, ale pravděpodobnější důvod můžeme hledat v tom, že chtěli po odchodu Vince Clarka dokázat, že dokáží vydat dobré album i bez něho..Stalo se – A Broken Frame vyšlo jako druhé album, podpořené také turné s 53 zastávkami , na podzim 1982 a na jaře 1983, ve kterém kapela poprvé dobyla i na Dálný Východ.

Tourbook z roku 83 popisuje příhody kapely z dubna 1983 :



…Poté byl čas sbalit si svá zavazadla, a vydat se směrem na Východ. Bylo to pro nás poprvé, co jsme mohli pobýt na Dálném Východě, a všichni jsme se nesmírně těšili. Přenocovali jsme podle plánu v Japonsku. Bydleli jsme v Tokyu, a strávili jsme zde 7 dní. Poskytovali jsme nesčetná interview, absolvovali několik TV vystoupení, a také koncerty, které byly všechny vyprodané. Byla to zde naše první návštěva, a byli jsme velmi překvapení, jak dobře nás tu znají.

Další štace – vystupovali jsme z letadla v Hong Kongu a chvíli bloumali po letišti, a položili svá zavazadla na vozíky, když náhle jsme byli obklíčeni asi stovkou lidí, kteří se dostali na letiště, aby nás mohli potkat. Bylo to trochu strach-nahánějící, ale také docela lichotivé. Poté musela policie vyklidit prostor letiště, aby jsme se mohli bezpečně dostat do hotelu, a pak odehrát v témže městě koncert. Dále v Bangkoku jsme odehráli dvě beznadějně vyprodaná vystoupení a strávili několik dnů procházkami po památkách , a nasáváním zdejší atmosféry. Pak jsme se přemístili sedmdesát mil jižně, na slunné pláže místa zvaného Pattya. Bylo to jako v ráji – čisté písčité bílé pláže a průhledné modré moře, vyhřáté ve dne i v noci…




V polovině roku 1983 se kapela se dává dohromady i se zvukovým inženýrem Garethem Jonesem, a všichni měli společný cíl : objevit svět noých zvuků – vymyslet něco nového, progresivního, co by dodalo písním ten správný šmrnc. Není divu, že sáhli po rozmáhajícím se fenoménu samplováni zvuků. Šéf vydavatelské firmy Mute Daniel Miller měl na takovéto věci odjakživa dobrý čuch, a tak vsadil na jednu kartu, a investoval do poměrně drahého vybavení – zakoupil počítačový systém Synclavier II. Pro Millera byla nejpřitažlivější jeho možnost samplování – vytváření krátkých digitálních nahrávek skutečných zvuků, se kterými je poté možné dále nakládat v hudebním kontextu. K budování nového zvuku DM pomohly i další vhodné nástroje (např. samplovací klávesy Emulator). Samplování nebylo nic nového pod sluncem – již němečtí průkopníci elektroniky Kraftwerk, anebo například industriální formace Einsturzende Neubauten se touto „tématikou“ zabývala mnohem dříve. Stále to ale nebyl ten pravý popový formát, který by zboural stadiony.

A tak nastalo období výprav členů kapely „lovit zvuky“. Dnes už se těžko může určit, odkud všechny ty zvuky pocházejí, ale pravděpodobně nejvíce zvuků z Construction Time Again pochází ze čtvrti Schortditch ve Východním Londýně, kde se nacházela zchátralá staveniště, spousta vlnitých plechů, kolejiš´t a tak podobně. Alan Wilder vzpomíná : " S Garethem Jonesem a Danielem Millerem to byla taková pionýrská výprava. Všichni jsme chodili do opuštěných míst vyzbrojeni kladivem a magnetofonem".

Zpracovat takového zvukově složitého materiálu již nemohlo probíhat ve standartním nahrávacím studiu. Mixování a nahrávání alba tedy proběhlo v (na tu dobu) moderním nahrávacím komplexu Tonstudio Hansa v Západním Berlíně. Čtyřpatrový blok studií zajišťoval vše, co kapela potřebovala.

Ale pobyt v Berlíně neznamenal pro členy týmu DM jenom práci. Vždyť byli mladí, a plní chuti do života, a velká německá metropole nabízela mnoho možností k vyžití, když například skončili s nahráváním okolo 3 ráno. A tak se stalo, že Martin Gore objevil jednu ze svých lásek, Berlíňanku Christinu Friedrichovou. Sám hovoří o Berlínském nočním životě : „Uvědomil jsem si najednou všechnu tu svobodu, takže pro mě osobně to byl velký zlomový okamžik“.David Gahan : „To bylo ještě v tom období, kdy jsme nahrávali, a potom vyrazili společně nějak do klubu, nebo baru, ztřískali se na srčky, a druhý den se tento postup znovu opakoval. Byli jsme dost mladí na to, aby to naše ústrojí zvládlo bez toho, aniž by jsme si museli dát týden oraz.“

Zbytek historie už známe. Construction Time Again se stalo průlomovým albem v popové historii, a hit Everything Counts zaslechneme tu a tam v rádiích dodnes.

Construction Tour proběhlo na přelomu let 1983/84, tentokrát pouze po Evropě. Kapela odehrála celkem 53 koncertů (stejné číslo jako na minulém turné). Standartní setlist vypadal takto :


Now This Is Fun
Shame
See You
Get The Balance Right
Love In Itself
Pipeline
And Then…
Photographic
Told You So
New Life
More Than A Party
Just Can't Get Enough
Something To Do
Puppets
If You Want
People Are People
Leave In Silence
Somebody
Ice Machine
Lie To Me
Master And Servant
Photographic
Everything Counts
See You



Kliknutím zobrazíte náhled cca 1000×1000 :




(zdroje : Tourbook 1983, Jonathan Miller : Stripped, Biography by Steve Malins, internet)

Další díly seriálu „Příběhy z tourbooků“


    16 února 2006

    Zpět na hlavní stránku

    
SLEDUJTE NÁS:

                   


    




Komentáře (nové dole):




Šnek production :

26. prosince 2006, 13:53     

Je zvláštní, že už hráli tři singly z budoucí desky.


sinus :

28. prosince 2006, 14:15     

ups, tady muselo dojít k mojí chybě – turné Construction Time Again končilo v březnu 84, a další turné k nové desce začínalo již v září 84 (to byl fofr, ne jak dneska :).

Opsal jsem setlist ze září – takže to patří k Some Great Reward Tour, samozřejmě. Díky za všímavost :).

Na setlisty jednotlivých turné se můžete mrknout tady na těchto výborných stránkách :

http://www.de­pechemode-live.com/bootleg­s.htm





Přidej komentář :



Toto není spam.







Výpis všech článků




SLEDUJTE NÁS