Po stopách Depeche Mode


Na počátku devadesátých let byli Depeche Mode mediálně rozšíření natolik, že podstatnou část jejich fanouškovské základny tvořili náctiletí, pro které tenkrát vycházely (a dodnes možná vycházejí) časopisy jako Bravo, Popcorn, Max Super, Filip…A v nich články, které byly psané tak,aby oslovily hlavně ty cca 12–17 leté čtenáře….


…tedy nic příliš náročného, žádné vysoce odborné recenze, ale bylo to spíš o tom, co ty fanoušky zajímalo – tedy záležitosti typu „co si vzal Dave na sebe při tom a tom koncertě..“ apod. Dnes nám to může přijít úsměvné, protože tohle pokračuje úplně stejně na stránkách Bravíčka dodnes, jen místo DM tam vidíme třeba Tokio Hotel… Depeche Mode se už dávno přestěhovali na stránky náročnějších hudebních časopisů pro vyzrálejší posluchače muziky.
Myslím, že bychom neměli ochudit dnešní mladší genraci o tyto články ze starých teenagerovských časopisů, na které jistě s láskou vzpomínají i starší fanouškové, a někteří si je uchovávají jako vzpomínku. A tak si čas od času nějaký takový projedeme znova… Dnes je na řadě Popcorn z roku 1992.


Po stopách Depeche Mode


Když se před jedenácti lety dali dohromady začínající obchodník, bankovní učeň a jeden pankáč, v ospalém průmyslovém městě Basildon, nepočítal nikdo s tím, že Depeche Mode budou jednou oslavováni jako králové technopopu…

 

 
Dave Gahan byl v Basildonu známý jako výtržník. V garáži za domem Davových rodičů v Bonnygate vytvořili Depeche Mode zvuk, který je proslavil po celém světě.Na zašlých stěnách šatny klubu Pink Toothbrush připomínají ještě dnes originální kresby Dave Gahana koncert Depeche Mode.Potom ale následoval šok : autor písní Vince Clarke skupinu opustil, aby společně s Alison Moyet, která s Andym a Martinem navštěvovala školu St.Nicholas, založil úspěšné duo Yazoo. Teď je Vince znám po celém světě jako šéf skupiny Erasure. Na inzerát Depeche Mode se přihlásil londýnský studiový hudebník Alan Wilder. Spolu s Alanem, novým spoluautorem písní skupiny, objevili Depeche Mode v letech 1982/83 nový industriální pop, který jim zajistil dnešní popularitu.

I když sbírali jednu zlatou desku za druhou a při jejich obrovských turné byly vyprodány celé haly, nenechali si vzít příležitost při jednom turné vystoupit také ve své oblíbené diskotéce Raquel's, která byla 800 návštěvníky nacpána k prasknutí. Basildon byl vzhůru nohama! Malou zajížďku udělali také do nedalekého města Rayleigh do klubu Crocs , jehož největší atrakcí tenkrát byl živý krokodýl v bazénu pod taneční plochou. Ještě dnes jsou v šatně Crocsu, který byl mezitím přejmenován na Pink Toothbrush – nástěnné malůvky, které vytvořil Dave. Zde se Dave seznámil také s Joanne Fox, kterou si k nelibosti všech svých příznivkyň v roce 1985 vzal za ženu.

V té době všichni členové skupiny Basildon opustili. Andy a Alan žijí spolu se svými přítelkyněmi Grainne a Jeri v obrovských vilách nedaleko Londýna. Dave má se svou Joanne tříletého syna Jacka a Martin Gore se teprve před nedávnem nastěhoval se svou přítelkyní do luxusního venkovského sídla v hrabství Heartfordshire, které stálo 3 milióny marek.
V této škole strávili Andy Fletcher a Martin Gore nekonečné hodiny. Na školním pódiu uskutečnili Depeche Mode svůj první koncert.


Učitel němčiny David Morris je pyšný na své bývalé žáky.Andy vyrostl společně se svými třemi mladšími sourozenci v tomto typickém dělnickém sídlišti naWoolmergreen.Největší přání Depeche Mode z doby jejich začátků : stát jednou na pódiu své oblíbené diskotéky„Raqule's“.Pouhých čtyřicet kilometrů od Londýna, v hrabství Essex, leží šedivé průmyslové město Basildon. Jednotvárné řadové domky a hnusné továrny jsou dominantním obrazem tohoto stoosmdesátiti­sícového města. „Nejvzrušivější“ budovou Basildonu je nákupní středisko. Vzrušující je proto, že se tu scházejí mladí lidé na diskotéce Raquel's. Zde se v roce 1980 sešli tenkrát dvacetiletý Andy Fletcher a jeho přítel ze školy Martin Gore, aby si jako obvykle zahráli kriket. Vždy při tom byl také Vince Martin (později s pseudonymem Clarke), který znal Andyho ještě ze skautských dob. Jediným snem tohoto jednolitého tria bylo, aby i oni sami stanuli jednou na pódiu diskotéky Raquel's.

Již od roku 1976 experimen­tovali se syntezátory a elektrickými kytarami v domě rodičů Vince Clarka. A přitom byli tak hluční, že je jednou Vincův otec Dennis, inženýr, vyhodil. Proto všichni považovali za velké štěstí, když potkali punkera Davida Gahana. Tenkrát si také říkali Composition Of Sound. Ve třech věcech měli štěstí – za prvé byl Dave až bláznivě oblíben u dívek, za druhé Vince stejně neměl žádnou chuť do zpěvu, a za třetí měli Gahanovi za svým domem na Bonnygate Road prázdnou garáž, ve které mohla skupina nerušeně zkoušet. Zkouškou ohněm bylo pro nového zpěváka Dava ještě v tomtéž roce živé vystoupení tohoto technopopového kvarteta v bývalé škole Fletche a Martina Curly-Topa („hlava jako hnízdo“) Goreho, škole jménem St.Nicholas Comprehensive School, která stojí zcela nedaleko od domu rodičů Andyho na Woolmergreen. Bylo to vydařené vystoupení, které strhlo všechny návštěvníky!

Po tomto prvním koncertním úspěchu, který již oslavili pod společným jménem Depeche Mode (Dave objevil tento název jako titul jednoho francouzského módního časopisu), šlo všechno ráz naráz. Díky debutovému albu Speak & Spell mohl Martin konečně pověsit učení v bance na hřebík.


Popcorn – 1992


Další díly seriálu „Po stopách Depeche Mode“    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


magi :

31. ledna 2007, 01:48     

tak sinusi je to super


Davela: :

31. ledna 2007, 08:03     

Jen to trochu poopravím. Je to z Popcornu ale z roku 1992. Mám jej doma v archívu…


sinus :

31. ledna 2007, 09:12     

Díky, už je to opraveno.


Šnek production :

31. ledna 2007, 14:40     

No jo, styl psaní je úplně stejnej, vůbec se to za ty roky nezměnilo.


Iva :

2. února 2007, 16:11     

suoer článek, pohled do historie povrchním a srozumitelným stylem je leckdy daleko lepší než složitej rozbor co tznamená ten nebo onen text…. jse, z tohodle článku nadšená :-D


zlato.12 :

15. ledna 2008, 17:31     

mas tu jen kdo a co to je?ja to mam na referat aale nwm kde hledat a mas to tu dobry at si kdo si

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků