Návrat krále: Depeche Mode v Praze 1998


Svědectví z doby před osmnácti lety, z doby kdy (obrazně řečeno s malou parafrází jistého Tolkienova románu) nastal třetí díl etapy návštěv Depeche Mode v Praze, a pro mnohé fans Návrat Krále. Depeche Mode se probudili po velké krizi již o rok předtím albem Ultra, ke kterému však nejeli velké turné. Ještě nebyli úplně připavení. Až roce 1998, kdy vycházejí kompilace The Singles 86-98 a 81-85 nastává návrat v plné zbroji...Koncert Depeche Mode byl víc zážitkem než hudbou

(Autor : Honza Dědek, MF Dnes 1998)

Depeche Mode byli považováni za kultovní kapelu osmdesátých let. Úterní pražský koncert dokázal, že tahle kultovnost - alespoň u nás - bez újmy přetrvala. Anebo dokonce posílila?

Namísto nostalgického obecenstva, vzpomínajícího na středoškolská léta, bylo patnáctitisícové publikum protkáno dítky, jež těžko mohla vyrůstat na kultovní vlně Depeche Mode první půle minulé dekády. Přesto i nejmladší fandové odzpívali takřka kompletní texty písní. Sportovní Hala byla homogenní hmotou vzývající svou ikonu. Ta se na decentním jevišti - rámovaném červenou divadelní oponou s nevelkou videoprojekcí, obklopenou obřími světelnými iniciálami DM - objevila krátce před jedenadvacátou hodinou. Nástupu předcházelo nedlouhé instrumentální intro provázené světelnými efekty; to už hala explodovala v nadšené ovace.

Depeche Mode jsou nyní triem, které na podiu doprovázejí druhý klávesista a bubeník a v několika případech i dívčí pěvecké duo. Tentokrát (celkově potřetí) se v Praze objevili s kompilační novinkou The Singles 86>98. Repertoár tak byl dopředu dán. Muzikanti na úvod vybrali ne zrovna nejslavnější skladbu A Question Of Time, následovanou obdobně neobehrávanou World In My Eyes. Od prvních tónů bylo jasně vidět, jak velkou výhodu mají Depeche Mode oproti jiným kapelám : jejich příznivci své idoly zbožňují do té míry, že nerozlišují mezi hity a "obyčejnými" skladbami. Všechny písně jsou si rovny, jen výjimky jsou si rovnější. Stačilo, aby se ke konci vystoupení ozval strojový rytmus jednoho z hitů Enjoy The Silence a hala navzdory názvu propukla v řev. A když následovala hymnická Personal Jesus, Gahanův hlas takřka zaniknul ve zpěvu davu. V tu chvíli jakoby reakce publika přesáhly hranice pouhého fanouškovství a staly se projevem fanatismu. Kotlem nejvěrnějších a nejdivočejších posluchačů byl tentokrát celý sál. Podobné vytržení snad zažila hala naposledy v roce 1985, když českoslovenští hokejisté porazili ve finále mistrovství světa Kanadu.

Co k tomu ještě říct? Většina skupin nemá ve středu tak charismatickou a adorovanou personu, jakou je Dave Gahan. Může zvednout ruku, pohnout hlavou, zatočit se, pozvednout stojan mikrofonu či jen vykřiknout, aby halou proběhlo bouřlivé vzrušení. Rozloučit se kostrbatým "Dobrrrou noc" a opustit pódium vyvolá přímo hysterii...

Depeche Mode se vraceli na pódium dvakrát. Poprvé kvůli dvěma hitům z opačných pólů aktuální kompilace - Stripped z roku 1986 a úspěšné I Feel You z předposlední řadové desky Songs Of Faith And Devotion. Poprvé také unikli přesnému časovému vymezení 86>98 - to když zařadili romantickou baladu Somebody. Napodruhé pak nastoupili s jediným ohlédnutím na začátky kapely - Just Cant Get Enough z roku 1981, skladbou z období, kdy si ještě nehráli na umění, kdy dvěma prsty vyťukávali jednoduché kolovrátkové melodie, které opisovala Gahanova pěvecká linka; veselá diskotéka na závěr pochmurné mše.

Depeche Mode jsou stadionová kapela. Nepostrádají propracovanou show, perfektní zvuk a stoprocentní hráčské výkony - ostatně co lze zkazit na hudbě opřené o troje syntezátory, příležitostnou kytaru, bicí a zpěv? Koncert takovéto skupiny lze vnímat jako sentimentální vzpomínku na středoškolská léta či obdivovat schopnost kontinuálního vývoje. Každopádně však nelze odolat atmosféře koncertu - ten chtě nechtě vyzní jako zážitek. Co na tom, že o hudbě to zas tak moc není?
Dalších šest recenzí z tehdejšího českého a slovenského tisku - skeny k prohlédnutí zde

Praha, 15.9.1998 - Setlist :

01 Painkiller
02 A Question of Time
03 World In My Eyes
04 Policy of Truth
05 It's No Good
06 Never Let Me Down Again
07 Walking In My Shoes
08 Only When I Lose Myself
09 A Question of Lust
10 Home
11 Condemnation
12 In Your Room
13 Useless
14 Enjoy the Silence
15 Personal Jesus
16 Barrel of a Gun
17 Somebody
18 Stripped
19 I Feel You
20 Just Can't Get EnoughPersonal Jesus, Praha 1998 (video) :

-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


DMlive :

17. září 2016, 21:39     

Ať to je ofiko na DVD než další necelé klipy


DMlive :

13. listopadu 2016, 20:15     

Druhý nej koncert v Praze

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků