Fletch : Na novém albu bude ještě víc syntezátorů


Fletchův rozhovor pro polskou Gazetu. Opět potvrzení, že díky Martinově znovuobjevené lásce k starým analogovým mašinkám můžeme čekat nové album v hodně elektronickém duchu…
text : Robert Sankowski, Gazeta Wyborcza


Dokončujete svoje nové album. Jaké bude?

Asi bych měl prohlásit, že fantastické. Ale popravdě – vlastně nevím. Udělali jsme řadu dobrých písní. Martin přinesl doslova tuny materiálu – což je u něj neobvyklé. Obvykle píše velmi málo.

Už na minulém albu (Playing The The Angel) jste pracovali s elektronickými zvuky 80.let…

Začali jsme opět používat analogové nástroje. Na novém CD toho bude ještě víc. Martin už tři roky nepije – ale vypadá to že místo toho našel jinou vášeň – on sám to nazývá „eBay“. Zúčastňuje se desítek aukcí a burz, a neustále skupuje další syntezátory či bicí automaty. Prakticky není dne, aby nepřinesl do studia nějaký další archaický přístroj, který jsem neviděl dobrého čtvrtstoletí.

Takže tyhle dvacet let staré syntetické zvuky se opět dostaly do módy?

To je velmi zajímavé. My sami jsme se chvílemi pokoušeli drasticky odříznout od 80.let. Záleželo nám na tom, znít moderně, současně – a nechtěli jsme být spojováni jen s určitou hudební dekádou, chtěli jsme oslovovat i fanoušky nové generace. Ale jak je vidět, 80.léta mají v sobě určitou sílu. Vznikaly opravdu originální mladé kapely, s originálním vzhledem. Bylo to úplně jiné než teď – 80.léta – to bylo období kdy vyrostlo nejvíc individualit. Jen doufám, že některé účesy a módy z těch let se už nevrátí :)

Na posledních deskách je stále více melancholie. Proč?

Inu, stárneme, a i to se musí odrážet na naší muzice. Nemáme nic proti melancholii. Ale štve nás, když se naše muzika označuje za „depresivní“.

Na nové desce bude komponovat i Dave Gahan. Takže v Depeche Mode konečně zavládla demokracie?

Takhle bych to neřekl. Vždycky jsme o všem rozhodovali společně. Nyní jen s tím rozdílem, že ted za materiál není odpovědná jen jediná osoba. Teď, když jsme tři, vždycky rozhodujeme o vážnějších otázkách hlasováním. Když dva přehlasují jednoho, musí se ten třetí přizpůsobit. A je úplně jedno kdo z nás to je.

Před pěti lety, když Martin a Dave vydali svá sólová alba, kolovaly v tisku zvěsti o konci Depeche Mode…

V kapele jsme nikdy neprobírali otázku konce Depeche Mode. Tehdy byl Dave možná trochu frustrovaný. Koneckonců, Depeche Mode fungovali na neobvyklých principech. Ve většině kapel platí, že zpěvák píše i texty, se kterými se může i lépe ztotožnit. U nás psal všechen materiál někdo jiný, a Dave ho jen „prodával“. Necítil se úplně nejlépe. Proto začal psát sólově, což mu dalo pocit zadostiučinění, a díky tomu se začal cítit víc členem kapely. Paradoxně – sólové desky nám pomohly utužit kapelu.

Na rok 2009 plánujete monstrózní turné po Evropě. Budou tam nějaká překvapení?

V první řadě, takový typ turné jedeme poprvé. Většina našich šňůr se odehrávala v zimě, a ted hrajeme na jaře a v létě na velkých otevřených stadionech. Podaří se nám každý den odehrát dobrou show pro tak velké publikum? Neuškodí atmosféře, když někteří lidé od nás budou více než 100 metrů daleko? Potřebujeme tohle všechno pořádně zvážit…-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


nick :

8. listopadu 2008, 17:55     

když to dobře osolíte, tak to vadit nebude.


Depeche fan :

8. listopadu 2008, 19:04     

Super ,ještě elektroničtější album.No už se nemůžu dočkat.


marv :

9. listopadu 2008, 00:47     

po precteni techto radek rozhovoru se uz fakt moooooooooooo­ooooooooooooo­ooooc tesim aspon na prvni singl,natoz tak na cele cd!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!


wifi :

10. listopadu 2008, 15:01     

„když dva přehlasují jednoho, musí se ten třetí přizpůsobit…“ To v praxi znamená že rozhodování všech sporných otázek mezi Davidem a Martem závisí na hlasu Fletche! :)


Denisa :

10. listopadu 2008, 18:59     

Nechtěla bych bejt v takový pozici, mezi dvěma mlýnskejma kamenama:-D


Helča :

10. listopadu 2008, 22:53     

Příspěvky bez diakritiky by měly být označeny do párových tagů jako . Kdo to má luštit,copak dnešní klávesnice jsou na tom s vybavením tak „špatně“?


ffelina :

17. listopadu 2008, 17:14     

ten "archaický přístroj, co neviděl dobře čtvrtstoletí mě fakt rozesmál:))! Na některé účesy už by asi neměli materiál, no takhle myslím, že jsou k sežrání taky. S tou vzdáleností je fakn, že si to uvědomují, chudáci fandové vzadu…jít na koncert a vidět deseticentimetrovou kapelu je pech, atmosfera neatmosfera!

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků