Dave plný chuti do skládání


Fanoušci Depeche Mode už si tak trochu zvykli, že čekání na novou desku kapely zpříjemňuje Dave Gahan svojí sólovou aktivitou. Tentokrát však nezvolil produkci vlastní sólové desky, nýbrž opět zkusil něco nového - a to spolupráci na tvorbě jiné kapely...David Gahan přispěl nejen vokálně, ale i částečně autorsky na novou desku electro-rockového projektu s vlivy blues, gospelu či soulu - Soulsavers. Tento projekt mohli fanoušci Depeche Mode zaznamenat v části posledního turné jako předkapelu. Tvoří jej britští hudebníci a producenti Rich Machin a Ian Glover, a funguje od roku 2003. Za tu dobu vydali tři desky, na které si vždy zvali zajímavé hosty na post zpěvu. Na své nynější čtvrté album oslovili ke spolupráci právě Davida Gahana. Album se jmenuje The Light The Dead See, a vychází 21.května tohoto roku.

Dave a Rich prozradili pár zajímavostí. Jejich spolupráce vznikla (jak jinak) právě při společném turné s Depeche Mode. Rich Machin : "Dave se ukázal jako milý a pohodový chlapík, a jevil o nás velký zájem...Sledoval nás každý koncert. Takže to všechno bylo hodně spontánní. Určitě to nebylo tak, že bychom si řekli : Tak, teď si sedneme a uděláme nějakou nahrávku...Prostě jsme se jen shodli na tom, že bude zábavné zkusit spolu pár věcí, a pak uvidět jak to dopadne..."

Dave : "Turné s nimi bylo skvělé. Miluju Soulsavers, a žeru Marka Lanegana (zpěvák na předchozích albech) už celá léta. Rich se zmínil že na něčem dělá, a tak jsem mu řekl ať mi pošle nějaké kousky co se mu líbí... To co Rich dělá - ten sklon k ostře řezanému blues, gospelovým chorálům, to je něco co se mě hodně dotýká, a je mi blízké..."

Gahanovy náčrty textů a jeho vokály nahrané v New Yorku poté Rich Machin zpracovával dále. Fungovala zde jakási chemie :"Téměř nic z toho co mi Dave dodal jsem neměl potřebu měnit, sedělo to do toho tak, jak jsem to cítil i já.",prozrazuje Rich.

Dave se zotavoval z poměrně dobře zdokumentované nemoci, když celý projekt začínal. "Cítím se už opravdu výborně," říká. Navštěvuju sice pravidelně lékaře, ale, musím zaťukat, můj zdravotní stav je dobrý. Potom, snad aby "netrhal partu", měl zase nějaké děsivé problémy s uchem Rich... A Rich vysvětluje : Probudil jsem se v noci se strašnou bolestí ucha. Připadalo mi, jako by mi ho někdo vrtal. Neslyšel na to ucho pak snad devět měsíců. Když se to konečně uzdravilo, čekal jsem napůl, že všechno budeme muset dělat znova. Ale naštěstí to znělo skvěle...:)"Texty a melodie vycházely z Davida spontánně a vášnivě... "Asi u pěti písní jsem zjistil, že jsem je napsal tak nějak mimo sebe. Musel jsem vyjít ze sebe sama, namouduši. Moje otázky se týkají Boha a víry, či jejího nedostatku v každém okamžiku... Někdy jsem plný víry, ale vždycky jsou tam otázky. A já se namáhavě pokouším získat kontrolu nad tím, co se děje okolo mě.

To album bylo hodně takříkajíc terapeutické. Žádná omezení. Musel ze sebe to nemocné dostat. Tahle hudba mi dává velký prostor na to hrát si s těmi velkými otázkami, které si všichni klademe, když život ztráci smysl. Jenže my se spíš ptáme : co můžeme dostat? , než abychom se ptali : co můžeme udělat? Měl jsem v životě velké štěstí, dostal jsem určité privilegium, a tak chci dělat věci se kterými cítím opravdové souznění, jinak to prostě nemá smysl. Rich a já jsme ze sebe dostali něco těžkého, něco co bylo potřeba udělat. Byl to báječný zážitek..."


Dave potvrzuje, že jakákoliv změna a vybočení ze stereotypu je pro něj blahodárná. V rozhovorech v období okolo své první sólové desky (Paper Monsters), ale i okolo té druhé (Hourglass) vždy poukazoval na to, že mu toto odhalování nových možností vždy dodá chuť a čerstvou energii pro práci na Depeche Mode. Není tomu jinak ani tentokrát. Dave : "Byla to pro mě úplně nová zkušenost, cítil jsem něco skutečně povznášejícího. Nemyslím si že bych se vrhl do studia s Depeche Mode tak rychle, kdybych nezažil právě tohle se Soulsavers..."

Ohledně nové desky Depeche Mode se Dave rozpovídal více pro magazín Rolling Stones. Podle jeho slov se kapela vrhne na nahrávání koncem března, s materiálem asi dvaceti demosnímků. Producentem desky bude opravdu Ben Hillier, ovšem mnohem více práce by měl v produkci zastat Martin Gore. Nebudou se bránit ani spolupráci s dalšími inspirativními lidmi, a vůbec by rádi studiové práce vzali zase za úplně jiný konec, neboť "...není nic nudnějšího než jít do studia, a mít všechno přesně nalinkované..."

Depeche Mode nyní nejsou pod velkým vydavatelstvím, a nahrávní desky si mohou dovolit beze spěchu, i s novými, třeba i riskantnějšími metodami. Využijí toho...? Uvidíme.


Quietus , Alt Sounds


-sin-

    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


annie :

7. března 2012, 11:56     

když chtějí spolupracovat s inspirativními lidmi, tak at jim nějaký inspirativní song zprodukuje ALAN! :-)


sin :

7. března 2012, 12:29     

Přál bych si, aby tu filozofii "změn a nových přístupů" zakomponovali i do tvorby DM…Možná že to bude už poslední deska, tak at je s pořádnou parádou.


PMDM :

7. března 2012, 14:26     

annie:Souhlasím­.Jenže,když by Alan udělal jeden song,pak už by musel s nima udělat celou desku,protože to ostatní by bylo o třídu níž:)


AL :

13. března 2012, 18:48     

Souhlasím s PMDM, Martin Gore by nesnesl vedle sebe při skládání někoho mnohem kreativnějšího. Alan tohle po čase v DM pochopil a jako moudřejší ustoupil a neplýtval zbytečně energií…


Larsson :

19. března 2012, 19:26     

jo rozumel jsem mu vsechno


Nikola :

29. července 2013, 16:34     

I like your songs and are you beautifal.


Nikola :

5. srpna 2013, 15:08     

Velice se mi líbil váš koncert.

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků