Dave : Moji synové mají větší rozum než já :)


Dave Gahan se v rozhovoru Steffena Rutha pro německý magazín Orkus rozpovídal o své rodině, o změnách ve svém životě za poslední léta, i o plánech do budoucna...
Ještě pořád máš strach ze smrti?

Dave: Ano.

Trochu mě to překvapuje. Myslel jsem si že někdo, kdo po předávkování drogami v roce 1996 byl chvíli klinicky mrtvý, a kdo se v roce 2009 bleskově vyhrabal z problémů s nádorem močového měchýře, takový člověk už se považuje za prakticky nesmrtelného?

Dave: To by bylo fajn že? Ale nejsem nesmrtelný. Pořád se to může přihodit, každému z nás, což? Já doufám že tady na zemi ještě nějakou chvíli pobudu. Chci ještě trávit čas s lidmi a věcmi, které mám rád, a kteří pro mě hodně znamenají. Jsem rád naživu. A těším se na všechno co mě ještě čeká. Můj život dlouhou dobu vypadal jako uspěchaný závod, stálý běh k nějaké cílové pásce, která ve skutečnosti neexistovala. To už je ale za mnou. Zlí duchové z minulosti už mě nestraší.

Momentálně se ti daří docela dobře?

Dave : Řekl bych že je to dokonce vynikající. Například, teď jsem si užil skvělé turné s Depeche Mode, k desce Delta Machine. Všechno perfektně šlapalo. Martin a já jsme se spolu na pódiu cítili vážně dobře. Myslím že čím je Martin starší, tím je to lepší. Tolik parádních okamžiků za poslední období, jsme v kapele nazažili už léta.

U tebe je to také lepší, čím jsi starší?

Dave: V mém životě byla různá období, kdy to bylo jinak. To období, kdy jsem se obával stáří, už je prakticky za mnou. Teď už vím, že věk je dar. Samozřejmě musím dávat pozor na svoje zdraví, chodit na kontroly a tak. Ale někdy úplně zapomenu, že jsem muž po padesátce.

Proč?

Dave: V mojí hlavě jsem pořád kluk, který se snaží někam směřovat.

A bude to tak i dál?

Dave: Já doufám, že to tak zůstane. Moje děti mi pořád říkají, že bych se měl chovat jako dospělý. Já si ale myslím že je lepší zůstat duchem mladý, než se stát nevrlým starým dědkem. Moji synové mají možná větší rozum než já :).

Vážně jsou tvoje děti takové?

Dave: Jackovi je 28, žije v Anglii a loni se oženil. Je to pohodový kluk. Zdá se že si s manželkou skvěle rozumí. Jimmymu je 23 a letos se osamostatnil, odešel z domova. Žije v New Yorku, pořád něco píše, a chtěl by dělat u filmu. Je hodně chytrý, a neuvěřitelně kreativní.

A tvojí dceři Stella Rose je 16.

Dave: Jojo, čím děti víc rostou, tím víc se chtělí zabývat vlastními věcmi. Někdy z toho mám zvláštní pocity. Pro jaký způsob života se nakonec ti tři rozhodnou? Čas od času přemýšlím, jaké to bylo u nás doma když jsem byl v jejich věku. Máma se starala o čtyři děti. Neměli jsme moc, ale podařilo se jí o nás postarat nejlíp jak to šlo, tvrdě pro nás dřela. Vždycky jsem měl se svými bratry a sestrou blízké vztahy. To jsou věci, které oceníte až později, když dosáhnete určitého věku.

Tvoje dcera taky zpívá. Podpořil bys jí, kdyby aspirovala na kariéru podobnou tvojí?

Dave: Jasně, proč ne? Stella Rose zpívá skvěle, její hlas má duši. Sám jsem zvědavý, jestli chce v tomhle jít dál. Samozřejmě, je to její život, teď je celkem pod tlakem ve škole, a začíná se rozhlížet po vysokých školách. Nicméně, velmi rád bych jí pomohl. Nedávno vystupovala na školním vystoupení na Manhattanu, a zpívala Hallelujah od Leonarda Cohena. To není jednoduchý song. Často jsem doma večer, už v posteli, slýchával z vedlejšího pokoje jak ho cvičí.

Může se dospívající dívka jako Stella zajímat i o tvojí muziku?

Dave: Moje děti, a hlavně žena, mě hodně podporují. Jsou rádi, a jsou klidnější, a když na něčem pracuju, bez nervů, bez stresu, prostě si to užívám. Moje dcera se dokonce dost zajímá o to, co dělám. Album Angels & Ghosts poslouchala od začátku do konce, bez jediného slova. A pak jen řekla : "Wow, tati, zdá se že jsi ve skvělé formě!"

Tentokrát jsi na turné neutrpěl žádné závažné zdravotní komplikace, na rozdíl od toho drama s rakovinou v roce 2009...

Dave: To je pravda. Bylo to téměř děsivé. Vrátil jsem se domů po turné a byl jsem ve skvělé formě. Obvykle jsem po návratu z tour ještě několik týdnů vězel hluboko ve své hlavě, a chvíli trvalo než jsem se aklimatizoval zase do rodinného života. Tentokrát jsem ale byl ve skvělém rozpoložení, a byl jsem schopný po krátké přestávce hned začít dělat se Soulsavers. Prostě jsem se párkrát vyspal, a už jsem posílal Richovi nápady. Všechno probíhalo absolutně nekomplikovaně.

Tvoje tvorba se Soulsavers je skutečně novým zvukem věčného pesimisty Davida Gahana...

Dave: Vím že jsem byl vždycky člověk, který na všem hledal spíše negativní stránku věci. Tahle negativita ale výrazně zeslábla, po té události, jak mi našli tu rakovinu. Dřívější rány jsem si způsobil sám, kvůli mým závislostem, ale tohle bylo něco, co šlo mimo mojí kontrolu. Tohle onemocnění byl šok, který mě probudil. Od té doby si mnohem víc cením toho dobrého ve svém životě, hlavně mojí ženy a dětí.

Nehodila by se Shine na album Delta Machine? Ta bluesová a gospelová nálada by tam dobře zapadla.

Dave: Já vím. Když jsme ji s Richem dokončili, pomyslel jsem si "Hmmm, tohle bych mohl hrát s Martinem?" Ale chtěl jsem tenhle kus raději nechat pro sebe. Na turné se Soulsavers bude se mnou na jevišti přes deset lidí, včetně tří gospelových zpěvaček. Bude to ohromné.

One Thing je balada o lásce. Je to pro tvoji ženu, Jennifer?

Dave: Ano, pokud to tak cítíš, je to tak. Pořád si pamatuju časy, kdy jsem jen hledal, a nacházel jen věci co byly pro mě špatné. Ale to, co v konečném důsledku hledáme, je pocit opravdové sounáležitosti s tím druhým.

Zpíváš tam : "Lehni si vedle mě, a můžeme sledovat ty hrozné televizní pořady.." Na jaké televizní pořady tedy nejvíc koukáte?

Dave: Dostal jsi mě (smích). U televize hlavně relaxuju. Často mě docela dobře pobaví i shitová reality show. Ne že bych to vyhledával, ale občas se to stane. Jeniffer si z toho dělá legraci, ve skutečnosti tyhle show nesnáší, ale někdy jí prostě nezbyde, než si vedle mě sednout a koukat na telku. To celé svědčí o jednom : pokud je moje žena ochotná se dívat na děsivé reality show, tak mě opravdu musí milovat!

Chceš v 70 letech stát ještě na pódiu, jako Mick Jagger?

Dave: Uff, tak to ještě nevím. Klobouk dolů před Mickem a jeho chlapci, žasnu kolik mají ještě energie. Vím co to znamená, postavit se tam. Někdy potají myslím na to co bude později, ale ne z hlediska kariéry. Doufám především v to, co jsem začal až teď oceňovat - abych si udržel své zdraví, a aby lidé co mě milují, se mnou zůstali.

Můžeme se spolehnout na váš cyklus - tedy okolo roku 2017 album Depeche Mode?

David: Nevím o ničem, co by to zvrátilo. Nedávno jsem se potkal v Los Angeles s Martinem, a velmi dlouho jsme se bavili o všem, o svých rodinách, o kapele, o nás. Myslím že koncem roku začneme napevno mluvit o dalším albu. Dokážu si představit, že půjdeme na podzim 2016 do studia. Po několika letech na mrtvém bodě zase jako kapela rosteme. A tak bysme chtěli pokračovat i dál.


Thanks to dmtvarchives.com


-sin-    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků