Andy : Punk byl fantastická doba


Andy Fletcher by v odpovědi na otázku : "Co vlastně děláš v Depeche Mode..?", mohl klidně uvést : "Odpovídám na všechny rozhovory když mají DM turné". Skutečně, z jeho interviews se nám stává už menší seriál. Tak pojďme na další, ve kterém mimo jiné i tato zvídavá otázka zazněla hned v úvodu...


Takže, co vlastně přesně děláš v Depeche Mode? Ve filmu 101 je scéna, kde říkáš : "David je zpěvák, Martin píše skladby a..."

...a já se jen tak poflakuju okolo. Tak nějak to v té scéně bylo?

Ano, ale mám dojem, že děláš víc než se jen poflakuješ okolo...

Správně. Dobrá, je to skoro všechno, co dělám. Jedna věc zmiňovaná o naší kapele je, že tu je jakási energie která všechno drží pohromadě, obzvlášt u kapely jako je Depeche Mode. Ne každý může být Dave Gahan nebo Martin Gore. Jsem muž v pozadí. V začátcích kapely, prvních 13-15 let jsme prakticky nepotřebovali žádného manažera, staral jsem se o tyhle věci. Zkrátka - jsem prostě ten typ muže v pozadí, a je to to, čím bych chtěl být.

Chceš říct, že jsi takový ten chlápek za oponou, co tahá za nitky?

No, to si nejsem moc jistý (smích). Občas to zkouším.

Změnila se tvoje role potom, co Alan Wilder opustil kapelu? Ze čtveřice se stala trojice, takže předpokládám že někdo musel kapelu probudit z letargie.

Ne, ani moc se to nezměnilo. Alan byl fenomenální muzikant, a my jsme se pokusili částečně ho nahradit lidmi ve studiu, i lidmi na pódiu. Ale myslím že moje role zůstala do velké míry stejná, jako předtím. I když jsme angažovali manažera, takže už nejsem tolik zapojený do téhle činnosti, ale úplně odloučený od toho nejsem. Moje role se opravdu moc nezměnila. Měli jsme štěstí, že jsme všichni pocházeli ze stejného města , a měli stejný smysl pro humor, a na rozdíl od některých jiných kapel, které spolu hrají skoro 30 let, necítíme k sobě navzájem averzi. A v podstatě - byli jsme stejně tak trojicí předtím než Alan přišel do kapely, přinejmenším nějakou dobu. Ale to není tak důležité. Způsob, jakým tvoříme muziku je v první řadě studiový. Jsme hlavně elektronická kapela, takže pro nás je to všechno o vrstvení zvuků a vytvoření té nejvhodnější atmosféry pro písně, které byly napsané mimo studio. Spolupracovali jsme také s některými výbornými producenty, takže to nebyl takový problém. Máme pár chlapíků na pódiu - bubeníka a tak dále, takže jsme Alana svým způsobem nahradili takhle. Ale byl to docela šok, když Alan opustil kapelu, hlavně proto že to přišlo úplně neočekávaně. Ale potom co se to stalo, nikdy jsme si nevyčítali, že jsme v Depeche Mode pokračovali dál.

A Alan se věnoval Recoilu...

Ano, odešel dělat Recoil a od té doby jsme se s ním v podstatě neviděli.

Ty jsi ho od té doby už nikdy neviděl?

Fakticky ne. Ale on byl vždycky víceméně samotář. Žije stranou, na britském venkově, takže se s ním prostě moc nevídáme.

Od té doby jste prošli několika specifickým fázemi. Mám tendence považovat Sounds Of The Universe za méně bombastické než Playing The Angel, ale není zas tak jemné jako Exciter. Je to něco mezi tím - s načechranými tichými písněmi, které podle mého dobře shrnují solidní epochu Depeche Mode. Ale přes to všechno, je tady něco co je pořád stejné a pro vás charakterické. Je snadné přirovnat váš současný zvuk k tomu co jsme dělali v 80. a v počátku 90. let, v době kdy Depeche Mode doslova stanovovali standardy pro elektronickou muziku.

V 80.letech jsme sváděli svojí tvorbou velkou bitvu. Tisk byl až příliš fixovaný na rockovou hudbu. V dnešní době je tisk na nás celkem vlídný, ale v minulých dobách nás hodně shazovali a tropili si na náš účet hodně legrace - viď! Nikdy nás nepovažovali za seriózní kapelu. Místo člověka za bicími jsme měli automatického bubeníka z pásky, ale věděli jsme, že elektronická muzika je krok dopředu. V některých ohledech je dobrá, v některých zase špatná - ale téměř všechna pop-music dnešních dní je elektronická.

Jsem si jistý že mnozí pisatelé stírali i Kraftwerk, který byl před vámi.

Ne, nemyslím že by tolik stírali Kraftwerk, jako to dělali u nás. Ale Kraftwerk byli náš skutečný vzor. Měli jsme štěstí, že v té době probíhal punk, a my jsme k němu směřovali způsobem, jakým jsme dělali muziku. Bylo to velmi vzrušující období, ale když punk začal ustupovat, zájem lidí se zase vrátil k poslechu Kraftwerků i všech ostatních druhů rané elektroniky.

Měl jsi rád punk rock v době kdy byl na vrcholu? Cítil ses součástí punku?

Ó, jasně, byla to fantastická doba. Období příchodu kapel jako Sex Pistols, kteří skutečně zbourali všechno co bylo předtím. Bylo to všechno o vyjádření názoru, a nebylo potřeba mít brilantní techniku při hraní na nástroje. Bylo to o ideách. V mnoha směrech je to hodně jako s elektronickou muzikou se všema těma děckama sedícíma ve svých pokojíkách a tvořících muziku. Je to opravdu tak trochu nahrazení punku, alespoň ve způsobu jakým je muzika vytvářena.

V tomhle ohledu Depeche Mode nikdy nezněli jako cokoliv hraného v komerčních rádiích, ale když jste přišli do Států, vaše fanouškovská základna zde byla obrovská. Vyprodali jste Rose Bowl. Promiň ten vtípek, ale co udělalo depešáckou muziku přístupnou "pro masy"?

Jo, když jsme tehdy koncertovali po Americe, neměli jsme žádný hit ani v Top 40, ale hráli jsme show pro 30 000 lidí. To byla atmosféra...těžko se to dá popsat.

O hodně let později stále máte ohromnou základnu fans. Když přijíždíte do Lakewood v Atlantě, hrajete na velkém stadioně...

Ano, je docela velký. Hráli jsme tu myslím už několikrát.

Dostali jste se v USA hodně do rádií a do televize, a udržujete si tu velký zástup příznivců, dokonce získáváte i nové mladé fans. Zajímalo by mě tedy : kde dnes Depeche Mode zakotvili v americké pop-kulturní scéně?

Máme za sebou 30 let dělání muziky, jsme dobrou živou kapelou, a vždycky jsme se o tohle tvrdě snažili. Jako pro elektronickou kapelu pro nás bylo vždycky důležité jít i ven, předvést se lidem, a udělat dobrou show. Samozřejmě nás těší prodej lístků na koncerty v Americe. Na mou duši netuším, co vlastně na nás poutá pozornost mladých lidí v publiku. Kdo to může říct. Ale děje se to. Podívej se na někoho podobného, jako třeba The Cure. Zdá se že okolo nich se pohybuje také velké množství mladých posluchačů. Nejsem si jistý proč.Chad Radford, Creative Loafing

-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků