Vzpomínky na Global Spirit Tour


Čas stále letí kupředu, a v aktuálních dnech (23. a 25.7) to bude rok od berlínského finálového dvojkoncertu Global Spirit Tour. Během tohoto turné nastala řada zajímavých, strhujících, ale i vtipných momentů. V tomto vzpomínacím článku si některé můžete projít i s náležitými video ukázkami.


TURNÉ V ČÍSLECH

Turné čítalo 130 koncertů, kapela byla 446 dnů na cestách, a návštěvnost překročila 2,5 milionů diváků. Drtivá většina show měla vyprodanou kapacitu - a tak návštěvnost závisela v podstatě jen na velikosti dané haly/stadionu.

Global Spirit Tour se na počet koncertů zařadilo jako druhé nejdelší v historii (delší už bylo jen legendární Devotional Tour). Na počet dní bylo dokonce nejdelší vůbec.

Prvenství drží 70 000 návštěva na koncertní ploše v Lipsku, za ní jsou v závěsu velká evropská města (Berlín 68 000, Londýn 65 000, Mnichov 60 000, Paříž 58 000, Varšava 54 000, Milán 54 000, Řím 54 000...). Velké show byly rovněž v Jižní Americe, kde vévodí Mexico City, a dvojkoncert s vyprodanou 64 000 kapacitu Foro Sol - tedy dohromady 128 000 diváků. Za zmínku rovněž stojí Los Angeles, kde hráli 4 show za sebou s celkovou návštěvou 65 000 diváků.PERLIČKY Z TURNÉ - VIDEO PRVNÍ.

V prvním videu se zaměříme na takzvané „Fan Actions“, kdy v některých městech plánovali fanoušci kapelu něčím překvapit. A také pár bonusů navíc.Happy Birthday!

V úvodní části turné stihli všichni tři členové oslavit své narozeniny. Všechny termíny vyšly vždy na nějaký koncert, a tak samozřejmě vždy zaznělo „Happy Birthday…“ v podání diváků. Fletchovu „chvíli slávy“ dokonce přenášela portugalská televize. Dave a Martin zase obdrželi choreo od fanoušků v Antverpách (Dave), a v Kluži (Martin).


Budapešť - „Bílé rukavice“

V Budapešti fanoušci ozvláštnili zaběhnutou mávačku při Never Let Me Down Again, a navlékli si na ní bílé rukavice.


Kolín – „Heroes“

V Kolíně při písni „Heroes“ dali najevo, kdo pro nás zůstanou navždy hrdinové: „Depeche Mode: HEROES ever and ever“.


Hannover a Varšava – „Červená srdce“

Podobný nápad napadl fanoušky v Hannoveru i ve Varšavě. Při písni So Much Love vypustit červené balónky, či nafukovací červená srdce. V Hannoveru tato akce velmi upoutala Fletchovu manželku Grainne, která to na internetu ocenila pochvalným tweetem. Hned na to kontroval na twitteru Davidův bratr Phil : „Pojďme fanoušci, do hry! Kolik různých typů balónků sebou dokážete přínést koncert? Výzva začíná teď!"


St. Petersburg– „Yeah, thats right!“

V Saint Petersburgu fanoušci při písni Enjoy The Silence vybalili cedulky s textem klasického Daveova pokřiku : „Yeah, that’s right !”


Bonusy:

- Při koncertě v Miláně Davidovi přestal fungovat tzv. "tričkomet". Pár vteřin zápasil s mechanismem, a pak to s úsměvem vzdal a zahodil jej. Také máme informaci, že v Moskvě se při jedné střele nedostalo na vůbec žádného fanouška, ale balíček s tričkem skončil na střeše stadionu. To však bohužel nemáme zdokumentováno :)

- Při londýnském koncertě v průběhu World In My Eyes Dave hodil docela slušnou "tlamu". Vše dopadlo dobře, a situaci zvládl s úsměvem.

- Při úvodních tónech písně Wrong měl Dave občas ve zvyku strašit Martina, když na něj zezadu hmátl jako zombie...:)

SETLIST

V proběhlých koncertech Global Spirit Tour se v playlistu protočilo 39 různých písní.

Pak je tu několik nepotvrzených "zpráv" od fanoušků : při zvukových zkouškách ještě před otevřením stadionu údajně čekající lidé slyšeli písně Poorman a Mercy In You. Co však fáma není, ale je to informace přímo od stage managera Kerry Hopwooda, tak před turné kapela nacvičovala ještě Scum, Fail a Eternal. Scum dokonce odehráli při první veřejné zkoušce v Avatar Studios v New Yorku (březen 2017), kam však měli přístup jen vybraní fanoušci, a ti museli odevzdat všechna záznamová zařízení.


Písně odehrané na Global Spirit Tour :

Going Backwards
So Much Love
Its No Good
Barrel Of A Gun
A Pain That I'm Used To
Corrupt
Useless
In Your Room
World In My Eyes
Cover Me
A Question Of Lust
Shake The Disease
Judas
Insight
Sister Of Night
Little Soul
Home
Poison Heart
Policy Of Truth
Precious
Where's The Revolution
Wrong
Everything Counts
Stripped
Halo
Enjoy The Silence
Never Let Me Down Again
Somebody
Strangelove
But Not Tonight
I Want You Now
The Things You Said
Walking In My Shoes
Heroes
Black Celebration
I Feel You
A Question Of Time
Personal Jesus
Just Cant Get EnoughZastoupení jednotlivých alb :

Ultra - 6x
Spirit - 5x
Violator - 5x
Black Celebration - 5x
Songs Of Faith And Devotion - 4x
Music For The Masses - 4x
Sounds Of The Universe - 3x
Playing The Angel - 2x
Construction Time Again - 1x
Some Great Reward - 1x
Speak And Spell - 1x
The Singles 81-85 - 1x

PERLIČKY Z TURNÉ - VIDEO DRUHÉ


Jistě jste si všimli, že Dave na konci několika písní vždy zanotuje úryvek z nějaké úplně jiné skladby, od nějakého svého oblíbeného interpreta. Ve videu máme tři případy:


So Much Love : Dave ke konci zpívá úryvek refrénu z písně "No Tears" od Tuxedomoon: "No tears for the creatures of the night, no tears". Stalo se tak při promo show v Berlíně, ale na pozdějších koncertech už tento popěvek nezařazoval. Kapelu Tuxedomoon většina fanoušků určitě dobře zná, díky Martinově skvělé předělávce jejich písně z prvního alba Counterfeit e.p.

Barrel Of A Gun : Dave zpívá úryvek textu z písně "The Message" od Grandmaster Flash & The Furious Five : "Don't push me cause I'm close to the edge / I'm trying not to lose my head..."

A Question Of Time : Dave zpívá úryvek textu z písně "I'm Bored" od Iggyho Popa : "I'm bored / I'm the chairman of the board".V další části videa následuje sestřih momentů, kdy se něco tak trochu nepovedlo, a vznikla tak zajímavá či vtipná situace, která čas od času okoření všechny živé show.


- V Drážďanech při písni In Your Room měl Dave na malý moment "okno", a vypadl mu text.

- Hned při následujícím koncertě v Mnichově, a opět u té samé písně Dave začal zpívat o fous dřív než měl, ale spolu s Christianovými bicími to nějak dotáhli. Davidovo vtipné gesto poté však bylo víc než výmluvné :)

- Ani Martinovi se nevyhýbaly problémy. Při úplně první, historické premiéře akustické verze Strangelove se na začátku nějak do toho zamotal, a povídá Peterovi, aby začal ještě jednou. Divákům vysvětluje : "Zkoušeli jsme to jen dvakrát..." Peter spustil z žertu Somebody (asi jakože: "...vybodnem se na to a dáme radši zase Somebody?" :) ). Ale napodruhé již vše klaplo.

- Při koncertě v Denveru na začátku Everything Counts byl nějaký problém se zvukem u kláves, a Martin s Peterem na sebe gestikulovali, co se děje.

- Věc, která podnítila vzrušené debaty fanoušků. Na koncertě v Miláně, těsně před začátkem Walking In My Shoes na plátně několikrát zablikal nápis "Its No Good". Tehdy tuto píseň ještě v playlistu nehráli.

- Při koncertě v Curychu, ve finální části Everything Counts vyjde Dave na molo, vyzvat fanoušky ke zpěvu. Mezitím ale u kluků nahoře něco neladí. Dave se k nim otáčí a křikne něco jako "Co se děje tam nahoře? Dejte to dohromady chlapci!"PERLIČKY Z TURNÉ - VIDEO TŘETÍTřetí část seriálu je věnovaná Davidovi a jeho "práci s fanoušky" na catwalku v průběhu jeho písně Cover Me. A dva drobné bonusy navíc. Tentokrát netřeba komentáře...:)
ŘEČ TĚLA DAVEA GAHANA

Jak víme, Dave během koncertů má bohatou řeč těla. Písně doprovází svými specifickými pohyby, tanečky, a také někdy gesty přímo souvisejícími se zpívaným veršem. Následující výčet rozhodně není úplný, je toho mnohem víc...Going Backwards:

Text o tom, že pokrok nabral zpátečku. A verš vzkazující, že si díl své mizérie si způsobujeme sami, a sami si „kopeme vlastní jámu“, Dave názorně demonstruje poukazováním na to, kam to spěje…

A Pain That I’m Used To:

Dave i přes bolest na kterou si už zvykl, stále doufá, a zpívá: „S modlitbou na rtech zapíšu své city na list plný nadějí...“

Useless:

Píseň o pocitu zmaru, doprovází Dave více gesty. Zde právě : „...Stojím obviněný, s tvu pěstí v mé tváři...“

World In My Eyes:

„To je všechno o čem to je, nic jiného teď nepocítíš...“ Daveovo patrně nejznámější gesto :)

Stripped:

Text o touze po návratu k přirozenosti, bez výdobytků moderní civilizace. Dave jej přizpůsobil k aktuální době. Namísto "chtěl slyšet tvá rozhodnutí i bez televize" naznačuje spíš dnešní téma, kdy televizi vystřídala závislost na smartphonech.

Never Let Me Down Again:

I když nikdo z kapely natvrdo neprohlásil, že píseň je o drogách, Daveův výklad, a poklepání na místa někdejších vpichů na pažích, je poměrně jasný. Zpívá, jak mu onen blíže neurčený „přítel“ : „Slíbil, že budu v bezpečí...“

Walking In My Shoes:

"Zkus si někdy být v mé kůži..." - to Martin v textu prohlašuje básnickým obratem o „chůzi v mých botách“ . A nebyl by to Dave, aby se při té příležitosti nepochlubil svými skvělými botkami, které má v několika různě barevných provedeních.

A Question Of Time:

Martinův obrat : „Všichni ti chtějí hlavu poplést, svléknout, a pobavit se s mou maličkou“, podaný Davidovou řečí.

Personal Jesus:

Dave vybízí : „Zvedni to sluchátko, a dám ti tu pravou víru...“

A NA ZÁVĚR....


Členové také během turné posbírali pár dresů od jejich fanoušků z řad sportovců. Bráno zleva :

Buenos Aires: Martin s dárkem od fotbalového týmu San Lorenzo de Almagro (1.argentinská liga).

New York: Martin s dárkem od FC New York

San Antonio: Dave s hráčem basketbalového týmu San Antonio Spurs, Tony Parkerem.

Během dlouhého turné si kapela vypěstovala různé podivné rituály. Už jsme viděli ve videu, jak Dave "straší" Martina na začátku Wrong. Další, možná také trochu strašidelný moment prováděli Dave s Fletchem při písni Going Backwards :)

-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků