Vesmírný popík očima Martina Goreho


"Řekl bych, že písně z nového alba jsou hodně různorodé. Některé tam jsou hodně popové - popsal bych je jako takový vesmírný popík..." Tato, i další zamyšlení probírá hlava Depeche Mode, Martin Gore, v rozhovoru pro rádio X96. Pojďme na to...


Zdravím všechny, dnes mám tu čest tu přivítat jednoho ze svých nejoblíbenějších hudebníků na této planetě: Martina Gorea z Depeche Mode. Jak se máš, Martine?

Mart: Mám se dobře, díky. A děkuji ti za skvělý úvod.

No, já vaši hudbu poslouchám už léta, vždycky hrála v mém životě důležitou roli. Docela mě překvapilo, že tohle album následuje obrovské turné, které jste nazvali Tour of the Universe.

Mart: Ano, album už máme nějakou dobu hotové, teď netrpělivě očekáváme jeho vydání a na začátku května začeneme koncertovat po Evropě. No a potom v červenci a srpnu do Ameriky.

Na posledním turné jsem měl takový pocit, vypadali jste, že si to opravdu užíváte, třeba když jste s Davidem zpívali ten duet Goodnight Lovers, to byl nádherný okamžik. A zdá se tedy, že je mezi vámi jakožto členy kapely nějaká chemie.

Mart: Ano, takhle je to už nějakou dobu. Nevím, jestli jsme už konečně dospěli nebo je to něco jiného, ale cítíme vůči sobě navzájem obrovský respekt. A to turné jsme si skutečně užili - od začátku až do konce jsme si to užívali.

A co nové album - zbyly vám nějaké další věci, které nevydáte na albu, ale budou z nich třeba sessions nebo B-sides?

Mart: Celkem jsme nahráli osmnáct tracků, dáme je do BoxSetu, taky tam budou nějaké remixy a nějaká dema, co jsme za ta léta nashromáždili. V Boxu bude i DVD, nějaké booky s fotografiemi a ještě další věci. Ono bylo samo o sobě úžasné, že tentokráte jsme už měli některé písničky dřív, než jsme začali nahrávat. Začínali jsme s 22ti písničkama, takže jsme si mohli dovolit vybírat a některé třeba úplně vyhodit.

Na nové album se také velmi těšíme. První singl - Wrong - jsme v rádiu hráli od první vteřiny, co se nám dostal do rukou. A teď je možné vidět k němu i videoklip a to je skutečně velmi silný zážitek.

Mart: (směje se) Ano, lidé o něm hodně mluví. Uznávám, že je celkem zneklidňující.

No, ano, člověka znervózňuje jenom, když se na to dívá. Ale mně se opravdu hodně líbí. A všiml jsem si, když jsem koukal na vaše stránky, že jste tam zveřejnili i nějaké krátké spoty ze studia..

Mart: Ano, tentokrát jsme vlastně už při skládání alba ve studiu hodně nahrávali a plánujeme jako jedno DVD v BoxSetu vydat právě tyhle narhávky - The Making of SOTU. Ale zatím jsme pustili ven jen takové krátké záběry, aby lidé taky trochu zakusili život ve studiu.

Tak děláte tam spoustu práce, ale vypadá to, že se tam umíte i bavit.

Mart: Jistě, hodně to pomáhá při nahrávání, a alespoň lidé uvidí, že nejsme žádní zasmušilí chlápci, co berou všechno příliš vážně. Jak vidíš, skutečně se ve studiu bavíme dobře.

Moc se mi líbí ten klip, kde nahráváte vokály pro nějakou písničku a ty tam zpíváš skrz pet lahev, které jsi uřízl dno, abys získal hezkou ozvěnu.

Mart: (směje se) Ano, to byl nápad našeho producenta - Bena.

A také mě velice zaujal a překvapil jeden klip, kde s Davem společně jamujete na kytary - já totiž Davida nikdy na kytaru hrát neviděl.Mart: Dave hraje na kytaru, ano.

A teď při sestavování playlistu Tour of the Universe, když se rozhodujete, které nové a které staré písničky budete hrát, jaký z toho máš pocit?

Mart: No, to bude zapeklité jako vždy. V celé naší kariéře pro nás bylo vždycky složité sestavit playlist, který by se líbil všem. Například máme obrovskou radost z nového alba a nejraději bychom ho odehráli celé, ale víme, že by to asi nebylo dobré. Takže budeme hrát nejspíš tak šest nebo sedm věcí z nového alba, potom hrstku těch takových standardních, které prostě zahrát musíme, no a potom - doufejme - vás nějak hezky překvapíme. Ale víc než dvacet písniček hrát nebudeme - nemůžeme hrát víc než dvě hodiny, protože Dave dává do představení na pódiu fyzicky úplně všechno, vždycky ho to hrozně vyčerpá, ztratí za ty dvě hodiny přes dvě kila, úplně z něj crčí pot..

Tak proto je pořád tak hubený! (směje se)

Mart: Ano. (směje se)

Můžeš nějak popsat svoje pocity ohledně nového alba SOTU? Jak se ti jeví?

Mart: Řekl bych, že obsah písniček je hodně různorodý. I žánrově se ty písničky liší. Některé tam jsou hodně popové - popsal bych je jako takový vesmírný popík. Některé jsou hodně klidné, pomalé, jiné zase rychlé.. Celkově by se dalo říct, že je to album mnohem pozitivnější než některá naše předchozí alba.

A zase jste používali spoustu starých analogových syntetizérů?

Mart: Ano, použili jsme spoustu starých opotřebovaných nástrojů spolu s moderními technologiemi. Nezní to vyloženě jako stará muzika, ale použili jsme spoustu zastaralých nástrojů.

Tak my se budeme těšit na vydání tohoto nového, v pořadí dvanáctého studiového alba a já děkuji Martinovi za to, že s námi strávil několik minut. Díky a měj se!Rozhovor : X96 Radio
Překlad : Lucish    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Denisa :

6. dubna 2009, 21:06     

Mohli byste prosím uvést přímej odkaz nebo mi vysvětlit, kde si to na těch stránkách můžu poslechnout? Nejsem schopná to tam najít…


sinus :

6. dubna 2009, 21:57     

Přímý link je tuto :

http://www.x96­.com/…tin_gore­.mp3


fender :

7. dubna 2009, 10:05     

Jak Mart říká, některé písně na SOTU zní, jako když je skládal na prosluněné pláži, a cucal při tom vychlazenou limonádu. Prostě pohoda.


sinus :

7. dubna 2009, 10:51     

Pár tracků je opravdu v nebývale lehkém duchu – alespon co se týče zvyků Depeche Mode (Miles Away, Perfect, In Sympathy…). Já bych to bral jako prostý vývoj – Martin přestal pít, Dave je po svých sólovkách autorsky mnohem více vyrovnaný… Proč ne, já jim to přeju. Koneckonců, nelze pořád vězet v depresi až do smrti – to bych nechtěl po nikom…

Pár typických „temnot“ se tam najde taky…


hana tomášová :

1. září 2010, 22:15     

Pořiďte si lístek na představení známé dvojice Horáček, Hapka, lyrikál Kudykam a soutěžte o skvělý zájezd a Hi-tech elektroniku od JVC odkaz: http://kudykam­.net/?…

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků