Tour of the Universe - Barevná oslava temnoty


Dnešním dnem regály prodejen s muzikou zaplňuje jisté černé DVD s barevnou koláží na obalu. Jedná se o šestý (oficiálně vydaný) živák Depeche Mode, natáčený při dvojkoncertu v Barceloně v listopadu 2009. Pojďme se podívat pod pokličku...

Hned po roztržení celofánu a vytažení čtyř-diskového vnitřku z papírového obalu (nápadně připomínající obal od VHSky) mě zaujaly černobílé fotografie lehce připomínající období 101. Vnitřek bookletu se ale již nesl v barevném "Universe" ladění. Trocha zápasení s neobvyklým uchycením disku...a jde se na věc!

První co člověka při sledování živáku trkne je fakt, že si chvílemi připadá jakoby sledoval video z youtube, natáčené mobilem. Pohledy jsou často směřovány "přímým přenosem z kotle" i včetně rukou a fotoaparátů překážejícími ve výhledu... Bohužel, takový je již dnešní kolorit koncertů, kdy přetechnizovaná společnost místo reálného prožitku (a užívání si koncertu) dává přednost nahrání show na nějaké záznamové zařízení (mnohdy v otřesné kvalitě). Chvíli trvá, než si na ty mávající ruce a svítící telefony ve výhledu zvyknu. A moc to nechápu - upřímně - jedna ze základních deviz proč si člověk kupuje oficiální DVD je právě to, že uvidí kapelu čistě jako na dlani a z detailních záběrů. Ale těch se naštěstí najde přeci jen celkem dost. Někdy až příliš detailních - režisér Russell Thomas například častokrát zálibně přejíždí detaily na boty členů kapely, či stojan od mikrofonu.

Avšak dojde i ke strhujícím momentům, kdy vhodně využije hry barev na videoprojekcích. Zářící Dave ze kterého vychází hvězdy při projekci Come Back je doslovným zpodobněním "Osobního Ježíše", či prostý záběr na napřažený mikrofon, za doprovodu refrénu diváku při Enjoy The Silence, to jsou chvíle které atmosféru vystihují dokonale. Celá show je hodně barevná - paleta je stejně pestrá jako ta na obalu alba Sounds of the Universe. Myslím ale, že její potenciál šel využít při natáčení ještě o trochu více.

Druhý DVD disk obsahuje tour screens (bohužel kromě Strangelove a Peace, nemluvě třeba o Fragile Tension či Photographic), dvě videa ze zvukových zkoušek, čtyři videoklipy, bonus Insight, a pak dvě jakési "Live Screen Montage", ve kterých Rob Chandler sestříhal záběry z kamer, které naživo promítaly projekce na plátno při koncertech. Tady si myslím, že klidně mohli využít i jiné tracky než Behind The Wheel a Never Let Me Down Again, které jsou obsaženy již v samotném koncertu.

Součástí disku je dokument "Inside The Universe" opatřený i českými titulky. V něm se dostáváme k mrazivým tématům z opravdu problémového počátku turné, k otevřeným komentářů Davida o svém zdraví a o budoucnosti koncertů. Na přetřes dojde i koncertní a hudební zákulisí, kdy velký prostor dostává improvizace dvojky Martin Gore/Peter Gordeno.


Co zaujalo :


- A Question Of Time : překvapilo mě, jak zní z tohoto záznamu rockově, a vůbec ne špatně.

- Waiting For The Night : Jak víme, Davidovi vypadl text, přeci jen, tuto píseň v podzimní části turné již z repertoáru dali pryč, Barcelona byla výjimkou. Režisér tuto scénku zachoval - k živákům to prostě patří.

- Při závěrečném refrénu NLMDA "See the stars they're shining bright, everything's alright tonight" se Dave krátce pomodlí. Jako by byl rád, že "dnes večer dopadlo vše OK".

- finále Home bylo vyhecované závěrečným popěvkem diváků, který se na podzimní části turné šířil prostřednictvím youtube od koncertu ke koncertu. Došlo i na dirigentské vystoupení Davida :)

- Sister Of Night : podle mě asi klenot tohoto živáku.

- zvuková zkouška Wrong : Dave to dává hlasově mnohem lépe, má to úžasný náboj, lepší než při samotné showZávěrečné hodnocení : Nejedná se o žádné vrcholné, či revoluční dílo v oboru koncertních videozáznamů, nicméně fanouška potěší, a je dobrou připomínkou proběhlého turné. Osobně bych dal tak 70%. A co vy? :)-sin-    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


DM-kosacka :

9. listopadu 2010, 02:49     

Jak uz jsem psala ,ten dokument me dost dostal,takze to ovlivnilo i moje vnimani koncertu..
Nejsem natsena z tech nekdy az moc dlouhych rozostrenych zaberu,ale na druhou stranu ty detaily -treba na bici jsou super.
No dame tomu jeste cas…


Jeanner :

9. listopadu 2010, 08:46     

Hojdááá všem,
tak dvd:
Ty rozostřený záběry jsou něco strašnýho! Asi to měl být umělecký záměr, nicméně podle mého se fakt moc nepovedl. Pohledy z publika mě naopak narozdíl od ostatních absolutně nadchly :) sděla jsem pod plazmou a koukala na to odspodu a přišla si jak ve třetí řadě :)))
Úžasná záležitost je Waiting For The Night, se tam oba kluci smáli jak puberťáci :)))
dokument:
mrazivej, nemám moc slov k němu. I když to všude psali a věděli jsme to všichni, z úst Davea to poslouchat bylo 1000× horší než to číst.

Celkově 75%


sin :

9. listopadu 2010, 10:07     

Mimochodem, Martin tam jen tak mezi řečí zmínil proč zrušili dva koncerty v Jižní Americe (v Riu a Sao Paulu), to jsem do té doby ani nevěděl… Vůbec se nedivím Davidovi jak přemýšlí, je to realista.


Pro mě osobně by vůbec nevadilo, kdyby už se vybodli na megalomanské šňůry, na kterých Dave ke koncích koncertů už je vysílený, zpívá falešně, atd. Ať proboha nedopadne jako Lars Ulrich z Metallicy který po každém druhém songu chodí do zákulisí nadýchat se kyslíku… Ať klidně dají méně show, nějaký ten festival, aby byli vzácnější – a dostali se na jejich show jen ti co opravdu o to stojí. Na co dělat koncerty pro miliony lidí, když polovina z nich při koncertě sedí a baští brambůrky…


A i kdyby odešli v nejlepším, měli by mou úctu mnohem víc, než kdyby dopadli jako parodie sama sebe. Ale on Martin podle mě ještě zase něco napíše…uvidíme :)


MartinL. :

9. listopadu 2010, 12:36     

je to lepsi nez Milan ale horsi nez Paris. Skoda…
Prirovnani k you tube sedi. na koncerte jsem se mackal abych videl to co je na DVD. Nevim proc se musim divat na to same i doma na gauci


blacksheep :

9. listopadu 2010, 17:02     

No s těmi rozostřenými záběry musím souhlasit, hrozně mi to lezlo na nervy, když jsem je chtěla vidět, tak jsem je sice viděla, ale jako skvrny…


¨fdm86 :

12. listopadu 2010, 00:14     

„A i kdyby odešli v nejlepším, měli by mou úctu mnohem víc, než kdyby dopadli jako parodie sama sebe. Ale on Martin podle mě ještě zase něco napíše…uvidíme :)“

Čau Sine, napíše ;-)


Adam :

12. listopadu 2010, 12:36     

Nemuzu si pomoct, ale mne se to moc nelibi. Dave nezpiva dobre a sisla. Mozna by udelali dobre, kdyby uz nevystupovali a jen nahravali desky.


bertold :

12. listopadu 2010, 13:44     

Pro mne určitě lepší než Milán, záleží na vkusu každého. Mě se ten celkový koncept záznamu třeba líbí. Až na pár písniček (Wrong, Behind the wheel) jsem spokojený i se zvukem a zpěvem (holt už to nejsou žádní mladíci, a s ohledem na to jsou jejich vystoupení stále dostatečně kvalitní, koncert je hlavně show, pro to na něj jdu…čistý hlas můžu poslouchat na albu).


olik :

14. listopadu 2010, 21:57     

u mě spokojenost
až na…. proč se mě zdá v některých záběrech jakoby za skupinou v tmavších pasážích….no jak to vystihnout…dělá to na filmech které jsou mín kvalitní,ale tady je to jen v určitých záběrech-jinak obraz GUUUUt----že by míhající se světla reflektorů????


mixik :

14. listopadu 2010, 22:03     

kdyby zde byli peace,master a strangelove-není o čem diskutovat
hlavně,že je na obalu [b]vhodné pouze pro osoby ve věku 12 let a více[/b] a je tam absolutně -nechutný klip- Hole To Feed-to tam projekce k Strangelove nemohla nikomu vadit


?!?! :

15. listopadu 2010, 22:14     

At uz je Barca jaka chce jedno je jiste.Kdyby nemeli DM Gahana,tak uz by neexistovali nejmin 25 let.A kdyz jo,tak by byli dnes na urovni takovych přizdisráču jak je Alphavile a spol.DM to je Gahan,pak dlouho nic a pak nikdo.DM bez Gahana je jako vesnice bez kostela.Jak to řekla jednou moje starší segra:Nejsem žádná depešačka,ale Gahan je ten nekrásnější chlap na světě!!!!!


bludička :

16. listopadu 2010, 22:24     

stoprocntní souhlas s tvojí starší segrou


sin :

17. listopadu 2010, 09:25     

O důležitosti Davea v kapele Depeche Mode asi nikdo nepochybuje… Ještě bych přidal zásadní přínos chemie tvořené v 80.letech dvojkou Gore-Wilder, to hlavně odlišovalo DM od ostatního popu té doby.


Frohlein :

19. listopadu 2010, 12:57     

Kdyby nebylo Martina, neměl by Dave co zpívat a DM by taktéž neexistovali.


sykyna :

19. listopadu 2010, 13:32     

Právě proto myslím, že bych to tak neškatulkovala­…každej z nich tam má svoje nenahraditelný místo.
Každej z nich je jedinečnej „v tom svym“ a to, že se sešli spolu dohromady zrovna oni z nich udělalo neobyčejnej celek…

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků