To už bude...pět let! :)


V sobotu uběhlo pět let od termínu koncertu Depeche Mode v Praze, kdy se poprvé představili v (tehdy) nové Sazka Aréně. Jako vzpomínka by mohl příhodně posloužit článek z archivu, který vyšel rok poté...

(článek z 23.01. 2007)

Pamatujete? Teplota vzduchu mínus 20 stupňů Celsia, ale teplota v našich srdcích byla na bodu varu. Právě dnes v Sazce Aréně začne ten koncert, na který jsme se tak dlouho připravovali - někteří horlivě tiskli potajmu v práci na kopírkách písmena D+M, další doma ve skříních leštili křiváky, které pak stejně nechali doma kvůli zimě...Začalo to vlastně už v létě 2005. Depeche Mode zveřejnili rozpis svého turné, na kterém uvedli i zastávku v Praze. A tak se v ulicích českých měst začaly objevovat plakáty oznamující začátek předprodeje na 1.9. 2005.Fanoušci, kteří se zajímají o DM průběžně (nejen jednou za 5 let když je koncert), už odpočítávali dny do září, obzvlášt když zprávy z Německa hlásily že tam bylo skoro celé turné rozprodané během týdne.. I já jsem si 1.září nařizoval budík na čtvrtou, abych byl včas při otevření předprodejních terminálů. Jen jsem nemyslel na fakt, že v běžné trafice mi v 5 ráno na dvoutisícovku prostě nerozmění..:) Nakonec to dopadlo dobře a lístek pod pódium byl po obejití asi osmi trafik zakoupen 7:42.

Lístky byly vyprodané během tří dnů. Těžko říct zda přičiněním překupníků, nebo velkým zájmem veřejnosti o Depeche Mode. V těchto dnech se ukázaly charaktery některých "fanoušků", kteří svým méně šťastným kamarádům prodávali lístky nad cenou - dá se říct že jsem v tomto období ztratil hodně iluzí. V den koncertu jsem to ale hodil za hlavu.

Na koncert jsme se pokusili zorganizovat hromadnou akci fanoušků D+M (tedy mávání písmeny D a M nad hlavami), a na internetu se domlouvaly jednotlivé sektory, kdo kolik natiskne a rozdá...Prostě nadšení a velké těšení.


Recenze na koncert (článek z 24.1.2006) :


Andělský den v ďábelském tempu


14:00, Václavské Náměstí

Přicházíme s Frederickem pod sochu svatého Václava, kde mělo proběhnout malé setkání fanoušků před koncertem. Ale krutý mráz nám napovídal, že toto setkání bude určitě velmi rychlé. Hned jak jsme přišli, přiběhli k nám novináři z Lidových Novin a začali nám klást otázky - a mezitím dorazilo přece jen několik lidí. Dohromady tak okolo 30ti. Samozřejmě že prvním tématem, které jsme probírali, bylo do které hospůdky zaplujeme. :-)

18:00, před halou Sazky

Dávám se dohromady s Mirkem alias fan4dm, a rozdáváme písmena "D" a "M". Opět krutý mráz, takže se přesouváme dovnitř. Ke chvále Sazky můžu poznamenat, že odbavení u mě proběhlo v pohodě, ani jsem nemusel sundavat mé malé "železářství", které jsem měl na sobě . A dokonce byly k dispozici i mobilní šatny a úschovna (i když za poplatek 100 Kč, ale jsme zkrátka v době tržní ekonomiky).

19:30, sektor pod pódiem

Rozdávám písmena "D" lidem okolo, a prakticky u všech se domlouvám v angličtině. Jinak tu zněla němčina, polština i ruština. A také nešla přehlédnou výprava z Izraele přímo pod pódiem, mávájící svou státní vlaječkou. Z reproduktorů se line svižné techno - možná že to je dokonce nějaký z Martinových dj setů, které tu a tam hraje na německých diskotékách.

20:00

Hala potemněla a na pódium se vyřítilo několik vlasatých postaviček, při kterých se mi vybavila vizuální podoba s kreslenými postavičkami Gorillaz. Ano, The Bravery rozjeli svou show, postavenou na kytarových riffech protkaných tu a tam bublajícími syntezátory. Vystoupení se mi líbilo - obzvlášť zpěvák dával do toho všechno. Ostudu si rozhodně neudělali.

21:00

Depeche Mode jsou původem Britové, a tak s anglickou přesností odstartovali koncert intrem, jenž obsahovalo hodně zvukových motivů z I Want It All. Začátek A Pain I'm Used To nás přivedl do varu. Akce "D+M" - tedy uvítání kapely zdvihnutím písmen nad hlavu, proběhla v jakés takés podobě, ale zpěvák si ničeho vůbec nevšiml, protože měl zavřené oči, jak se soustředil na zpěv, a zdálo se že je tak trochu ve svém vlastním světě. No nic, díky za snahu, máme čas si připravit něco monstróznějšího v Bratislavě :-).

Koncert byl zdařilým představením a odměnou pro fanoušky, které nechal David hodně často zpívat refrény písní - největší hitovky odzpívali diváci prakticky sami. Ano, to je to co máme rádi. K výkonu kapely můžu jen říci, že mě příjemně překvapil hlas Davida i Martina - bylo to o několik tříd výš než na Exciter Tour. Ale občas to mělo momenty (obzvlášť při výškách), kdy to trochu "ujíždělo". David Gahan působil klidnějším dojmem - nelítal tak křečovitě jako při svém sólovém turné, a užíval si koncert většinou s úsměvem na rtech. Martin mě potěšil jednoznačně zařazením Somebody, kdy se halou nesl od diváků jen jemný nápěv jako doprovod.

Trochu slabším článkem koncertu ze začátku byli diváci, kteří ještě při čtvrté nebo páté písničce seděli pohodlně na sedačkách, a studený kotel, kde si lidé okolo mě psali smsky při A Question Of Time. Byla to asi daň za útrapy při cestování ledovou zimou sem do haly. Anebo jsem byl zmlsaný minulým koncetem při Exciter Tour? Nicméně stačilo několik známějších hitovek, a obecenstvo se probudilo, a finišovalo závěr koncertu velkolepými chorály.

Ještě pár slov k akci "Photographic" - jak jste sami slyšeli, po Enjoy The Silence byl v hale takový šrumec, že nebylo slyšet prakticky nic. A pokud nějaká skupinka začala skandovat, přidali se ostatní v domnění že se skanduje "depeš mód"! Ale skvělý koncert, pobavili jsme se dobře!-sin-Ohlasy na koncert v tisku :

(Kliknutím na obrázek otevřete zvětšený náhled)Hospodářské NovinyLidové NovinyMladá fronta    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


intelpetr :

25. ledna 2011, 19:43     

Záběry veřejné bezpečnosti z roku 1988. Vždyť to bylo ze Singles tour :D


sin :

25. ledna 2011, 20:03     

Jojo, to je ona "legendární" reportáž TV Nova :))


DM-kosacka :

26. ledna 2011, 00:34     

Nejvic me rozesmal ten konec s Photogra.…:-)))


sin :

26. ledna 2011, 16:07     

Skutečné záběry z Prahy 88 jsou tady (ne od STB, ale od zpravodajství ČT) :

http://www.you­tube.com/watch?…

http://www.you­tube.com/watch?…

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků