Temní Depeche Mode rozzářili Prahu


Říká se že třináctka je nešťastné číslo. A včerejší koncert Depeche Mode měl u mě pořadové číslo třináct. Takže, ačkoliv nejsem přehnaně pověrčivý, přeci jen jsem se podvědomě vyhýbal černým kočkám (těm čtyřnohým), a podobným nešťastným znamením. Obavy ale byly zbytečné. Čtvrteční večírek proběhl v klasicky depešácky famózním tempu...
Jelikož mám pořád ještě v hlavě předchozí pondělní show v Budapešti, nevyhnu se občasnému srovnávání Maďarsko versus ČR. Uvidíme jak obstojíme ;).

Je okolo oběda. Narychlo zamířím do obchůdku se svítícíma tyčinkama, protože jsem to samozřejmě odkládal na poslední chvíli. Před krámkem se potkávám s partou dalších depešáků. Pak probíhá klasická slezina v restauraci, kde má obsluha druhé Vánoce ze záplavy černých havranů s korunami na hlavách :). K hale jdeme asi na pátou hodinu.

Počasí je milosrdné, žádné extrémní mrazy jako v roce 2006 se nekonají, a čekání trávím přebíháním mezi známými, a konverzací. Je to pohoda, doma je doma. Po šesté hodině se otevírají jakési zátarasy před vstupem a dochází k dost zmatečnému přesunu houfu fanoušků skrz jakási natažená lana k branám haly. Tak trochu nefér bylo, že mnozí kteří čekali před halou třeba už od 2-3 odpoledne byli při tomto zmatku hodně předbíháni, a vůbec se to celé promíchalo. Češi holt neznají bratra. Tady musím pochválit fans v Maďarsku, kteří se přeci jen tak agresivně netlačili.

Konečně se otevírá a prochází prvními turnikety. Na zemi pod sebou vidím se válet vstupenku, tak jí zvednu a hulákám jestli jí někdo neztratil - a skutečně - jeden polský fanoušek se těsně před turniketem otáčí a zjištuje že mu vypadla z obálky. Horlivě děkuje. Ale na přílišné vybavování není čas. Uvnitř haly se utíká k druhým turniketům, kde dochází k podobné tlačenici a totální ztrátě organizace. Ale i to se dá přežít, a hurá pod pódium. Zabírám s kamarády opět fleka u plotu pod Fletchem, a těšíme se. Konečně je to tady!

Předkapelu Nitzer Ebb jsem popisoval už v reportu na Budapešt, takže je vezmu jen zkrátka - Douglas McCarthy vypadal nadšeneji, dával do koncertu o hodně více. Rovněž odezva fanoušků byla větší, a došlo i na skandování jejich jména. Jojo, syntezátorové kapely mají před Depeche Mode přeci jen o něco více na růžích ustláno, než rockové, či diskofilní formace z minulých koncertů.

Úderem deváté se rozsvítí projekce a hvězdy večera nastupují na pódium. Už od prvních písní je vidět, že kapela je po třídenní pauze odpočatá. Dave každou chvíli roztleskává publikum, a nechá je dozpívávát refrény. Většinou se chytáme dobře - lépe než fans v Budapešti. Martin vypadá v dobré náladě, často se na sebe s Davidem podívají a začnou se chechtat.

Začíná Hole To Feed. Nad hlavami diváků v kotli se objevují barevné svítící tyčinky - není to vyloženě hustý les, ale i tak to vypadá efektně a hezky. Na tribunách se také tu a tam objeví ostrůvek světýlek. Dave to po chvíli zpozoruje a vypadá trošku překvapeně, ale hned se zas soustředí na zpěv. Zábava se rozjíždí. "Good Evening Prague!"

Podobně jako při červnovém koncertu fans často skandují "Andy Fletcher!", což Dave opětuje smíchem, a Fletch nechápavým pohledem, a nakonec zvednutím rukou nad hlavu. To víš že tě máme rádi Andy :). Dave poprvé vyjde na molo jako obvykle při World In My Eyes. Při letmém pohledu na tribuny vidím smíšené hloučky stojících i sedících diváků, některé sektory stojí, jiné ne. Ale Maďary opět porážíme - vypadá to o dost živěji.

Martin trochu uklidňuje atmosféru dvojicí Insight/Home, kde dochází opět k dozpívávání fans na konci písní - v případě Home se zpívá strašně dlouho. Na pódium přijde Dave a pobízí diváky dál. Rovněž Christian s Peterem začnou chvilku doprovázet chorál klávesami a bicími. Dave do mikrofonu oceňuje výdrž fanoušků.

Při Policy Of Truth dochází ke dvěma drobným raritkám. Nejprve Peterovi hrají klávesy trochu jiné zvuky, znělo to jako nastavení pro Strangelove. Přibíhá pomocný zvukař a přepíná mu to. Druhá zvláštnost : Dave při této písní nemá ve zvyku vycházet na molo - nicméně nad hlavami obecenstva začínají létat nafukovací balónky a jeden z nich skončí ležet právě na molu. Davida to přiláká, jde ho shodit dolů, a při té příležitosti pozdraví fanoušky. Dnes večer měl vůbec Dave hodně práce jako uklízeč. Na pódium několikrát dopadla jakási vlajka (nevím jestli polská, doufám že ne), a taková nějaká červená dečka. Dave vše samozřejmě skopával dolů - v jeho teritoriu bude pořádek!

Blíží se závěrečný finiš koncertu. Dochází k akci "korunu na hlavu při Enjoy The Silence", která však vyznívá do ztracena. I když mnozí fans korunu měli, jen málo jich bylo blízko u sebe, či v dohledu Davida tak, aby to zaregistroval. Vlastně jediný kdo si korun všiml byl pravděpodobně Peter Gordeno, který zvedal palec nahoru směrem k našemu hloučku u plotu, kde zdobil královský symbol hlavy asi deseti lidí. Většina si je už na hlavě nechává do konce koncertu, který se zvrhává v regulérní mejdan. Pak už jen loučení, kde nejhorlivěji mává právě hojně skandovaný Andy Fletcher :). Dave se loučí "Thank you very much, good night!". Obvyklé "see you next time" neříká na koncertech už delší dobu...

Depeche Mode do našeho hlavního města zavítali na sklonku jejich turné, kdy za sebou mají přes 80 odehraných koncertů. Mají tedy už pořádně nacvičeno a jsou sehraná parta. Ano, je to už určitá rutina - ale elegantní a působivá. Člověk je může vidět i potřinácté, a přesto se pořád tají dech. Díky chlapci. Uvidíme se v únoru!-sin-FOTKY

VIDEAOhlasy z médií :Video reportáže :

Události, komentáře na ČT
Pořad Mixér (stream.cz)
Reportáž ČT 24

Psané reportáže :

Anděl Gore & ďábel Gahan (dějství druhé) (musicserver.cz)
Depeche Mode překvapili rockovou energií (ihned.cz)
Znovu a lépe. Večírky s Depeche Mode neztrácejí kouzlo (tyden.cz)
Depeche Mode ovládli vyprodanou pražskou O2 Arénu (mediafax.cz)
Koncert Depeche Mode byl svátkem pro publikum i kapelu (ceskenoviny.cz)
Depeche Mode se v Praze opakovali, ale dobré jídlo se nepřejí (idnes.cz)
Depeche Mode znovu ovládli Prahu (lidovky.cz)
NadPrahoví Depeche Mode (t-music.cz)
Report z Depeche Mode (sanctuary.cz)
Vesmírný koncert Depeche Mode (rave.cz)

Setlist :

In Chains
Wrong
Hole To Feed
Walking In My Shoes
It's No Good
A Question Of Time
Precious
World In My Eyes
Insight
Home
Miles Away / The Truth Is
Policy Of Truth
In Your Room
I Feel You
Enjoy The Silence
Never Let Me Down Again

One Caress
Stripped
Behind The Wheel
Personal Jesus    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


nick :

15. ledna 2010, 22:25     

na podium dopadl červený klobouk, ten okamžitě Dave sejmul kopem ala Dave Beckham.


Ivan V. :

15. ledna 2010, 22:52     

Pěkně jsi to napsal, Sine. S odstupem času také u mě vítězí Praha nad ostatnímy koncerty DM v ostatních státech, které jsem měl tu čest navštívit. Uvidíme ještě jak to bude vypadat na dvouch koncertech v Lodži…


intelpetr :

15. ledna 2010, 23:15     

Ještě bych zmínil, že Andy před Policy of truth opět neco zbaštil. A Peter si došel za ním a taky si zobnul. :-D


Trixie :

15. ledna 2010, 23:16     

Ano, ano.. Moc pěkně napsané. Musím souhlasit. Koncert byl ohromně povedený :) Škoda, že to s těma korunama vyšlo tak na prázdno.. :(


Radka :

15. ledna 2010, 23:42     

jen chci dodat k fanouškům. Ty první co se začali rvát a prolomili jakési záterasi nebyli češi :D


sinus :

16. ledna 2010, 00:34     

Jo, to je možná fakt, okolo znělo hodně polštiny. :)


Radka :

16. ledna 2010, 04:32     

a taky i ruštiny a něnčiny :)


Godmy :

16. ledna 2010, 16:44     

Jejda :))) to je super recenze
Na tento koncert jsem se bohuzel s financnich a nakonec i zdravotnich duvodu nedostal, tak moc dekuju.
Hrozne jsem se pobavil u popisu vsech tech akci podium vs dave vs divaci :D

A velmi kladne hodnotim, ze jsi vratil tu vstupenku !


Godmy :

16. ledna 2010, 16:48     

z financnich* (nemohu si opustit tuto self-korekci :p)


Depeche fan :

16. ledna 2010, 20:35     

Skvělej koncert to byl.Byla jsem na nich poprvé a jsem uplně nadšená.Dofám,že ještě někdy přijedou do Prahy,aby to zase pořádně rozjeli :)Mám z toho zážitek na celý život.


Depeche fan :

16. ledna 2010, 20:37     

Ještě jsem si vzpomněla.Neslyšeli jste na koncertě jak Dave říká česky děkuju moc?Myslim,že něco takového tam říkal.Snad se mi to nezdálo :)


Darth Kedr :

16. ledna 2010, 22:05     

Taky můj první koncert DM a vůbec takovejhle větší koncert. Nebyl jsem v kotli, ale chytl jsem fleka hned kousek za zábranama přibližně uprostřed – viděl jsem dobře i s mými 175 cm :D a něco jsem natočil na foťák – takový víceméně úryvky. Koncík skvělej, výborná atmosféra, bohužel jsem neměl ani sticky ani korunu, ale zato jsem odzpíval všecko a někdy dost nahlas, až lidi okolo koukali :D… A já vocas, doma mám DM triko, černou mikinu (sice ne DM) a já si vzal červenou mikinu a omyl jsem si uvědomil až na místě, tak jsem z mejch omezenejch studentskej financí koupil aspoň gumovej náramek… Videa kdyžtak tu: http://www.you­tube.com/watch?… a pak si najeďte na můj channel pro další videjka… PEACE ON U!!


Jacva :

16. ledna 2010, 23:37     

Koncert byl nádherný,i když už jsem je viděl loni v Edenu,nakonec jsem se ve čtvrtek uvolnil z práce a hurá k O2 aréně:-).A stálo to za to,moc by mě mrzelo,kdybych tento koncert vynechal.Zážitek a vzpomínky…DM


devomode :

17. ledna 2010, 16:39     

Proč si napsal že se v uvidíme v únoru…DM něco chystají nebo co? dík


aniq :

17. ledna 2010, 19:29     

devomode: Pravděpodobně 2× Lodz. :-)


sinus :

17. ledna 2010, 19:49     

Přesně tak, píšu v první osobě, a v každém reportu na konci píšu kam se těším dál – teď to bude v únoru Lodži. Poslední můj koncert...(a pevně doufám že jen z tohoto turné).


ffelina :

17. ledna 2010, 19:59     

Ta vlajka na podiu byla fakt polská, stáli jsme s kámošema v první řadě kousek od mola skoro před Davem a polský fans je po nás chtěli připevnit na zábradlí, aby byly vidět, kus od nás doleva jim je připevňovali jejich známí, ale ochranka jim to nekompromisně nedovolila a strhla dolů,tak to tam pak někdo v euforii hodil.
Nj. už jen PL a ende:(


Mirka :

18. ledna 2010, 23:20     

Souhlasím s Depeche fan, taky jsem slyšela, jak Dave říká česky děkuju moc. Paráda.


Blackangel.dm :

21. ledna 2010, 00:19     

Super článek. Koncert byl fakt dokonalej a párty po něm byla taky perfektní.Taky doufám že to byl jen poslední koncert tohoto turné u nás a doufám že aspoň za dva roky je tu máme zas.


DM-kosacka :

25. ledna 2010, 03:43     

Lidi je mi 27-a byl to muj 1 konzik-ostuda-ale jak tu vetsina pise,ze byl nejlepsi,tak mam radost!Stale jsem mimo a jediny co me bavi jsou fota,diskuze a samozrejmne k tomu music:-)Jeste ted se tresu..byla jsem s kejmoskou a nechaly jsme si vysit i trika-tak mame vzpominku:-)Jinak priste jedu na 100%!Jsou UZASNY !! A vsem diky za prizpevky a fota:-) :-) :-)Priste nashledanou:-)


anajkr :

5. února 2010, 00:03     

Byl to můj druhý koncert DM (první byl Exciter Tour), měla jsem koupený lístek už od června 2009 a jako obvykle jsem si z něj odnesla super zážitky!!! Atmosféra neskutečná, mám pocit, že jsem to ještě na žádným koncertě takhle nezažila. Až tu budou zas, musím zase jít!!!


tomas :

9. února 2010, 17:51     

byl jsem jednou na dm v praze pred nejakymi 17 lety v praze a loni znova v tel avivu a musim rict ze to bylo tak neco uzasneho se to proste neda ani popsat.diky!

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků