Revolucionáři v trenýrkách (1981)


Guevara je symbol pro revolucionářství. Depeche Mode v roce 1981 snad jistými revolucionáři byli. Ale především to byla parta rozdováděných kluků, kteří si to zatím neuvědomovali a (jak později mnohokrát zmiňovali) měli veliké štěstí. Novináři z nich měli tak trochu legraci...Depeche Guevara


Autor : Betty Page, Foto : Virginia Turbett (Sounds, 27.6. 1981)
Pět měsíců před přislíbením interview v zavřeném, dusném a sterilním studiu, kde vznikají nahrávky Depeche Mode, dojížděli domů do Basildonu. Ale těch pět měsíců, jak by řekl Wowington Woy, je dlouhá doba pro malý svět wockn'wollu (jakýsi výraz pro hudební scénu 60. a 70. let). Jeden pohled na Vince Clarka sedícího pevně za mix pultem, smích na uvítanou od Martina Goreho v krátkých trenýrkách mě utvrdili v dojmu, že tohle bude opravdu švanda.

Dan "The Man" Miller rychle přikázal Martinovi vrátit se zpět za mikrofon, aby přispěl svým dílem do současného zvuku Módního Kadeřnictví, na novou píseň který možná bude novým singlem, nebo možná je začátkem nového (ufff) alba.


"Stále nemám dost, stále nemám dost", zpívá Martin. Ale ukázalo se, že by si přeci jen měl dát pauzu na šálek čaje a popovídání.

"Les Modes", jak jsem zmiňovala, jsou nyní o 100 procent sebejistější, hovornější, zábavnější a rozzářenější než jakákoliv jiná značka prášku na praní (nebo se mýlím?). Vince nastavil svůj syntezátor na náhodný režim, aby občas přerušil prkennou atmosféru, a mohli jsme začít. Jak nápadité!

Po vydání nového singlu (New Life - pozn. Depeche CZ) už Depeche Mode nejsou tak nesmělí a nekomunikativní mladíčci. Mají i oficiální způsob, jak se jejich název má vyslovovat. "Depeš není pravděpodobně úplně gramaticky správně, ale máme to rádi vyslovované tímto způsobem", vysvětluje Vince.

(Martin by to mohl vědět, nebot složil zkoušku z francouzštiny na úrovni Level A.)

O.K. Depešééé Mode nahrávají nové písně, poté co objeli šňůru několika koncertů v blízkém okolí Londýna - s překvapivým úspěchem Dreaming Of Me, a ještě více překvapivým úspěchem New Life. Až doposud měli Andy a Martin přes den své stálé zaměstnání, a tak jediná možnost jak něco nahrát nebo koncertovat byla právě teď. Přicházely jim nabídky od kapel takového kalibru, jako třeba Classix či Toyah, ale Vince uvažuje, že by to nebyl asi nejlepší výběr. Martin si myslí, že jet šňůru s Classix by jim dalo neodmazatelnou nálepku futuristických romantiků, od které se snaží (neúspěšně) uniknout.

Ale z kapel, které upevnili svoje pozice po vydání kompilace Some Bizzare se Depeche Mode daří nejlépe. Koneckonců, jejich jednoduché nekomplikované synthy-popové melodie je hodně těžké si neoblíbit.

"Měli jsme smutné úterý," povídá náhle zvážnějící David Gahan, "čekali jsme že se New Life vyšplhá o něco víc. My všichni jsme si sice říkali že to nepůjde nahoru tak rychle, ještě je příliš brzo...Těžko říct."

Je to legrační, protože New Life je rozhodně mnohem více stálejší, než jejich debut (Dreaming Of Me).


Vince : "Je docela vysoko, nemyslíte?"

David : "Hodně jsme se poučili z Dreaming Of Me. Teď jsme tady, abychom udělali na příští písni lepší práci."


Toho vlezlého syntezátorového riffu se pořád nemůžu zbavit - hučí mi v hlavě. Připomíná mi...bůhví co. "Je to starý riff ve stylu R&B," potvrzuje Vince.

"Je to dobrý způsob jak mít chytlavý a rozpoznatelný styl," David myslí na lidi, kteří si těžko zapamatovávají jména interpretů, "..stavá se nám, že lidi přijdou do obchodu s deskami, a nemůžou si vybavit náš název - pamatují si jen melodii kterou slyšeli. Říkají - nemůžu si vzpomenout na jméno, ale je to něco jako Duran Duran!"

Andy Fletcher navrhuje zavést zkratku Dep Mod, jako mají Orch Man (Orchestral Manouvres In The Dark, neboli OMD). Náhlá obrazná žárovka nad hlavou Vince Clarka se rozsvítila, jako by dostal dobrý nápad.

"Kdy přijde váš fotograf?," zašklebí se, "uděláme fotky něco ve stylu Dana Renaulta? Jako mají Spandau Ballet? Jenom s námi pěti na pozadí, a všichni se namačkáme na jednu na hromadu jako tenhle..." (David imituje mrtvou sardinku).
O.K. Zatrhneme vám ty vaše přidrzlé řečičky, chlapci. Skutečný Mutemobil, jen co je pravda! Je fakt, že se vám dobře dařilo v US Disco Charts, a jste oblíbení i v Evropě. Jednají právě s několika různými labely o rozšíření do Francie, Německa atd. Mnozí pochybovali o schopnosti Mute, a Miller sem do toho vrazil s Modes. Na to že jsou nezávislou kapelou, tak zbořili bariéry pro jiné nepřekonatelné.


David : "Měli bysme se mnohem více držet zpátky, než dělat velké kroky - držíme se díky Danielovi. On z nás dokáže dostat to co potřebujeme. Není tu nic co by pro nás neudělal, tedy zatím jsme to ještě neobjevili!"

Andy : "Industriální kapely byly dopodud pořád v pozadí. Ještě nikdy se neumístily v hitparádách."

David : "A v rádiu je možná budou více hrát."

Vince : "To protože jim můžou platit menší autorské honoráře!"

David : "Radio One bylo dosud pro nás velice dobré - hráli nás až 3 krát denně. Potvrdili, že se toho budou držet, dávají té muzice hodně prostoru."

Takže od nejistého, nervózního a nechráněného startu Depeche Mode doufají, že se věci otáčejí lepším směrem?

Vince : "Bude to pravda. Učíš se věci velmi ryhle. S Mute víme všechno o všem co se děje, jsme v kontaktu s distributory a promotéry každý den."

Andy : "I když moc nevíme, jak to chodí ve vydavatelském labelu. Jsme docela spokojení s naším stavem, ale nevíme, jestli by distribuce neměla být lepší."


Óóó, nač ty nářky, Rough Trade vás přece dostala do malých obchůdků, obležených hordami kupujících nezávislou muziku, hošánci.

Andy následně odběhl od tématu (což nebylo nic neobvyklého), a porozprávěl o tom, jak se změnilo jejich publikum od té doby, co byli mladší. Nikdo s ním nesouhlasil.

David : "To není pravda, měli jsme různé diváky!"

Vince : "V klubech a tak, kde jsme hráli, byli vždycky diváci už dávno než jsme přišli. Nechodili speciálně kvůli nám."

David : "Nepovídej hlouposti! Nemůžeš říct, že ve všech klubech, kde jsme hráli, byli stále ti samí lidi!"

Andy : "Jste ted ještě horší než Martin! Martin dosud neřekl ještě nic!"

Martin se probudil. "Zatím mlčím, ale to se může kdykoliv změnit. Čekám až někdo položí pořádnou otázku!"

Dohodnou se Fletch, David a Vince? Dostane konečně Martin nějakou pořádnou otázku? A stanou se Depeche Mode slavnými? Dozvíte se v dalším pokračování! ;)
překlad : Depeche CZ    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


fan4dm :

13. srpna 2007, 09:20     

Slavnými? Já myslím, že ne. :o)) Takováhle banda hejsků, co si dělají za všeho legraci….ta se slavnými určitě nestane. Jedinej, kdo tam má trochu rozumu je nejspíš ten Fleč, ale ostatní ho určitě stáhnou ke dnu…...
;o)


TomCZ :

13. srpna 2007, 17:43     

Taky si myslím hrajou na nějakých syntetizátorech či jak tomu říkají žadnou kytaru nemaj ani bubny co to je proboha za sebranku:)Ještě maj ke všemu takový přihřátý texty viz WYN:))


fan4dm :

18. srpna 2007, 12:19     

TomCZ: No jo, to je pravda. To su teda vážně zvědavej na pokračování. Jak to s nima vlastně dopadne….

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků