Přepis tiskové konference v Miláně


Depeche Mode přišli, a oznámili světu to na co všichni čekáme. Jejich nové album ponese album Spirit, a bude vydáno na jaře 2017. Současně vyráží na turné Global Spirit Tour, se zastávkou v Praze i Bratislavě. Přepis tiskové konference najdete v článku...


Předem dvě důležité informace :

20.5.2017 koncert Bratislava, předprodej od 21.10.2016
24.5.2017, koncert Praha, předprodej od 19.10.2016TISKOVÁ KONFERENCE :

Fletch: Ahoj všem!

Dave: Ciao Milano!

Dave: Takže, vítáme všechny, od médií, všechny fans kteří nás dnes navštívili, a samozřejmě všechny fanoušky, kteří se dívají online. Je pro nás potěšením být tady, spolu s Martinem a Fletchem. Je mi potěšením oznámit, že jsme strávili posledních několik let psaním písní na nové album....

(na chvíli se odmlčí a v sále je napjaté hrobové ticho)

Dave: ...žádný aplaus? (smích) Nahrávali jsme letos v Santa Barbara, v New Yorku, a všechno šlo velmi dobře. A máme pro vás malou ukázku toho, na čem jsme dělali...

pouští tuto ukázku:
Dave: Naše nové album bude mít název: Spirit, a vyjde brzy na jaře příštího roku. Pracovali jsme tentokrát s novým týmem. Producentem alba byl James Ford, a pomohl nám vytvořit skvěle znějící nahrávku. Doufáme že se vám bude líbit. Jsme na ní hrdí! Je to tak chlapci?

Martin a Fletch: Ano jsme!

Dave: OK, to je vše okolo tohoto...

Fletch: Jo, a nezapoměli jsme na něco? Na něco, co se bude dít příští rok?

Martin: Něco okolo tvého kadeřníka?

Dave: Ano, chceme oznámit, že nebudeme mít žádného kadeřníka...na příštím turné! Tímto chci oznámit, že se chystáme koncertovat - tedy samozřejmě hned potom co vyjde na jaře album. Turné jsme nazvali: Global Spirit Tour.

(následně předává slovo tour promotérům. Roberto DeLuca a Mark Lieberberg ohlašují zastávky turné).

Martin: Ještě bychom chtěli dodat, že budeme i nadále partneři projektu Charity:Water. Pokud neznáte Charity:Water, měli byste to napravit. Tato organizace se snaží o to, aby se dostalo dostatek čisté vody každému na této planetě. Na minulém turné se ve spolupráci s vámi, fanoušky, podařilo nasbírat přes 4 miliony.OTÁZKY Z PUBLIKA :


Každé tři roky děláte nové album, a ted jsme slyšeli v ukázce nejspíš část nové písně - kde jste zpívali něco jako Western Revolution..?

Martin: ...ne.

Ne? OK. Takže, tedy, jaké budou nové texty, jaké bude nové album, bude hodně odlišné od Delta Machine? A jak budete přistupovat k live koncertům? Prozradíte také něco o vaší nové estetice?

Martin: Na turné budeme zase spolupracovat s Antonem, který nám opět bude dělat projekce. Budeme s ním mít v listopadu schůzku, natočíme nějaký filmový materiál, a věřím že s ním uděláme i nějaká videa. Ale v tuto chvíli ještě nevíme, jak to vizuálně bude vypadat. Je pořád ještě brzo - turné startuje za rok v květnu, a do té doby je ještě dlouhá doba, během které to budeme všechno dávat dohromady.

Fletch: Jsme si jistí, že by to mělo být ještě lepší než na minulém turné!

Martin: Jenom abychom si to ujasnili - nezpívali jsme "Western Revolution", ale bylo to: "Where's the Revolution?"

Dave: ...to se ptáme vás!

Co si myslíte o rocku? Je rock už úplně mrtvý? Potřebuje teď nějaké nové vize, co se týče hudby, zvuků, textů, live vystoupení..?

Dave: Myslím že nás to stále nakopává. Pořád děláme hudbu na kterou jsme hrdí, a celá léta jí hrajeme živě... Hudba je pro nás jedna z mála forem, která dokáže spojit lidi dohromady. Sejdou se na jednom místě všichni ze stejného důvodu, chtějí něco zažít! A to nás pohání dopředu. A doufejme že v tom budeme moci pokračovat i dál. A myslím že je pořád hodně dobré muziky, jen musíš jít a hledat jí.

Chystáte se hrát i v Americe?

Dave: Ano, určitě tam pojedeme, v další části turné. Data dalších koncertů budou postupně ohlašována.

Jak byste popsali ducha nového alba? Oproti Delta Machine - bude více tvrdší, či jemnější, více melancholické, více sexuální...či něco jiného?

Fletch: ...jednoznačně víc sexy! ...Dobrá, vtipkuju. Možná... Víte, v tuhle chvíli ještě to album není dokončené, ještě na něm děláme. Zní to ale velmi slibně. Snažíme se pořád, aby znělo nové album lépe než to předchozí.

Dave: Dělali jsme na tom s Jamesem Fordem, a bylo to jiné než s Benem Hillierem. Byl prostě čas na změnu. James do toho přinesl čerstvý vítr, není to jen skvělý producent, ale i dobrý muzikant, a byl schopný nás tím provázet. Martin napsal výborná dema, a u nich se nám podařilo dostat je na novou úroveň. Bylo opravdu zajímavé, s ním spolupracovat.

Davide, asi ti po show ukradnu boty... (narážka na Davidovy zlaté boty)

Dave: ...v pohodě, mám dobré ponožky! (smích)

Pro mě, jako fanouška z Budapesti, je pořád naprosto úžasné, že se zastavujete i v malých zemích v centru a východě Evropy, mohli byste je klidně přeskočit, že už jste tam byli... Jsou to pro vás speciální místa?

Dave: Řekl bych že ano... Víš, my máme velké štěstí v tom, že máme fanoušky po celém světě, a je těžké jezdit opravdu všude, do všech měst. Naše turné by tak nemohly skončit, jeli bysme pořád donekonečna. A ta základna zdá se pořád víc a víc roste... Jsme za to nesmírně vděční.

Fletch: Do Budapesti jsme jezdili už dobách železné opony, a pořád je pro nás návštěva těchto zemí skvělým zážitkem.

Martin: Myslím že jsme byli jedna z prvních kapel, co v 85 roce hrály v v Budapesti, Varšavě...a v Praze.

Plánujete v létě nějaká vystoupení na festivalech?

Martin: Momentálně tam nic není, ale ještě nemáme ohlášenou americkou a jihoamerickou část turné, a je možné že budeme přidávat další zastávky. Teď ještě nevíme, ale možná ano.

Teď se hodně mluví o válce, o těch všech hrůzách co sužují svět. Tahle atmosféra - odrazilo se to nějak i na vaší nové nahrávce?

Martin: Myslím že ano. Ale v tuhle chvíli ještě nechceme moc hovořit o novém albu, protože ještě není vydané. Ale na jaře ho vydáme, vrátíme se, a budeme o tom všem mluvit víc.

Vydali jste už stovky písní. Jak vybíráte písně na turné? Jaká kritéria volíte, když chcete obnovit playlist pro nové turné? Hraje tam roli vaše osobní oblíbenost písní, nebo jak to je?

Fletch: Máme něco na způsob souteže Eurovision. Hlasujeme pro písně, a ty písně s nejvíce hlasy mají šanci dostat se do setu.

Dave: Je to složitá volba, máme tolik písní. Ale samozřejmě, musí být dominantní nové album, experimentování s novými písněmi, to je vždycky výzva. No a pak hledáme písně které vedle nich budou dobře fungovat... Vybereme svoje oblíbené...

Martin: ...a pak na koncertě spoustu z vás zklameme :)

Dave: ...no jo, nemůžeme zahrát všechny!

Čím vás nejvíc zklamal současný hudební průmysl?

Fletch: Myslím že je frustrující, že pro malé kapely je teď mnohem těžší dostat se nahoru. Prodej desek klesá, rádia nejsou ochotná hrát moc nových věcí... To mě štve, a myslím že jsme měli velké štěstí, že jsme byli v jiné době... Tehdy to bylo úplně jiné.

Martin: ...pořád tu jsme!

Fletch: ...ano jsme :)

Můj první koncert byl na Violation Tour, a pamatuju si skvělé projekce od Antona Corbijna. Můžete říct něco co chystáte na další turné, s Antonem?

Dave: Promiň, ale jestli jsi neslyšel žádné album před Violatorem, tak ti nemůžeme odpovědět, protože nejsi pravý fanoušek (smích) Ne, samozřejmě - pracovali jsme s Antonem, na začátku tohoto roku, udělali jsme pár fotografií, diskutovali o různých nápadech, dělali obal alba... A budeme s ním spolupracovat samozřejmě dál, i když Anton je samozřejmě velmi vytížený muž. Chceme v tomhle nějaký progres - Anton by rád zkusil něco, co s námi ještě nedělal. Teď je hodně věcí které můžeš dělat s různými technologiemi... Takže tady budeme hodně spolupracovat.

Při nahrávání nového alba - zažili jste nějaké zábavné momenty, nebo speciální momenty?

Dave: Stalo se toho spousta... Hodně často to probíhalo spontánně, a občas přicházela nečekaná překvapení. V jedné chvíli, při nahrávání, producent James Ford objevil Martinovu pedal steel kytaru, a chtěl aby na ní hrál celý den...

Martin: myslím že jen hodinu...

Dave: ..jo, ale něco z toho nahrál, v několika písních. Ve studiu to bylo pořád napínavé... Protože Martin přinesl hromadu různých nástrojů, a my jsme měli spoustu věcí, na které jsme mohli hrát. A samozřejmě jsme měli nový tým, a věci šly s Jamesem mnohem rychleji.

Jak byste popsali chemii v kapele? Byly tu nějaké klíčové faktory, které měly vliv na novou nahrávku, třeba osobní faktory jednotlivých z vás?

Martin: Je to těžké hodnotit, teď když je ještě příliš brzy, nemáme od toho odstup. Tvorbu hudby máme rádi, to je důvod proč se scházíme, abysme dělali nová alba...Baví nás to, a o tom to asi je.

Dave: Jo, jasně, nikdy si nejsi jistý, jaká chemie bude panovat, ve chvíli kdy se zase vrátíš do studia. Nikdy nevíš, co všechno se stane, jaká ta chemie vlastně vznikne. Jsou to věci o kterých nemluvíme...Hudba je prostě magie! Když se to všechno dá dohromady, tak to prostě cítíš. A pak to posuneme na další level, když písně hrajeme naživo, potom to získá zase další nový život. Je to vzrušující, být součástí toho všeho.

Fletch: ...naše kariéra má dvě poloviny: jedna je kreativní práce ve studiu, a tu pak následuje turné, což je naprosto odlišná věc od té první.

Martin: Když děláš muziku, je to divné. Nejdřív jsme dlouho zavření ve studiu, a pak najednou skočíme sem, mezi všechny ty fans, co na nás křičí... Chvíli trvá, než si na to zase zvykneme... Ale zvykneme si rychle! (smích)

Davide, už se ti někdy na koncertě stalo, že zapomeneš text, třeba u nové písně? Máte tolik písní! A jestli ano, co v tu chvíli děláš?

Dave: Bohužel, docela často ano. Nemůžu se dívat na nějakou nápovědu, protože bez brýlí nevidím (smích). Naštěstí vidím do prvních řad, a tam jen kopíruju co zpívají fanoušci :)

Co vás udržuje u tvorby nové hudby i po 35 letech? A jsou zde nějaké změny ohledně tématu : návrat Alana?

Dave: To je příliš mnoho otázek...tu první část jsem zapoměl..? Ta druhá otázka se už tolik opakuje... Odpověď tedy : Ano a ne. Téměř dvacet let s námi na koncertech hrají Christian a Peter. Jsou tady v hale, někde mezi vámi. Jsme rádi že s námi hrají tak dlouho.

Fletchi a Martine, vypadáte skvěle, skoro nestárnete...

Fletch: ...a Dave vypadá starší.

To ne! Davea jsem se právě chtěla zeptat, když před chvílí byla řeč o zapomínání... Zajímalo by mě, jestli jsi ještě nezapomněl ty skvělé taneční pohyby, co my dámy na tobě tolik milujeme?

Dave: Ale jo, jsem pořád v dobré formě, díky Bohu.

Je spousta fanoušků, kteří s vámi jezdí po koncertech po celém světě. A spousta z nich má velké přání - zažít během turné nějaké překvapení, změnu setlistu.. jaké jsou vaše plány na toto turné? Myslím změny typu Blasphemous Rumours, Something To Do... Zkrátka nějaké staré songy.

Dave: No, je to o tom, že jedeme turné k novému albu Spirit, a samozřejmě tam budou songy z nového alba. A pak je tam velký balík dalších písní, které bysme rádi dali. Obvykle zkoušíme spoustu písní, jak spolu dohromady fungují, ať už je to otázka tempa, či atmosféry. A hlavně aby to fungovalo s vizuály na plátně - chceme aby to lidé viděli jako my. Chceme, aby náš koncert měl určitou sílu... V klubech je to jednodušší, ale my jsme se už za tu dobu změnili...

Fletch: ..máme přes 200 písní. Museli bysme mít koncert asi na 7 nebo 8 hodin. Zkoušíme nějaké staré songy, ale nemůžeme zahrát všechny...

Martin: Taky jsme zaznamenali, že je docela dost fanoušků, co za námi jezdí všude. Prostě v prvních řádách vidíme pořád stejné tváře!

Ta ukázka nové skladby zněla dost apokalypticky. Odráží se v tom současný stav světa? Můžeme očekávat něco jako politické album?

Dave: My to album ještě dotváříme, ale myslím že zvuk a celkový pocit téhle nahrávky bude něco co tě zvedne z křesla, něco co tě bude provokovat k přemýšlení...

Fletch: Ano, ve světě se v poslední době odehrálo hodně věcí, a je těžké to úplně ignorovat.

Vaše ukázka nové písně se zdá být velmi energická, pokoušíte se hledat nové posluchače mezi mladými lidmi?

Martin: Myslím že naše hudba vždycky oslovovala i mladé lidi. Nevím jak se to stalo, je možné to to starší generace pouští svým dětem. Stále nás překvapuje, že mezi naším publikem vidíme i 15-16-17 leté lidi... Je to skvělé.-sin-    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


HammersmithOdeon :

12. října 2016, 17:57     

Žiadne prekvapko, idú vo svojich koľajniciach – žiadne vybočenie. Takto to funguje od r. 2001, všetko pekne podľa šablóny. Zahlásenie nového albumu (samozrejme vždy toho najlepšieho, čo doteraz urobili), tlačovečka, koncertné turné a dlha dovolenečka. Prvý krát sa mi pri DM stalo, že ma celé to dianie okolo nijako “nenakoplo”-skôr cítim sklamanie, a to som sa na to ešte vyspal, aby sa mi to pre istotu uležalo v hlave – no a -NIČ!! Bude to presne také isté ako v roku 2001, ako v roku 2005, ako v roku 2009 a presne také isté, ako v roku 2013/14. Dave si nechá vyčistiť šatstvo určené na turné (po 4 turné ešte nemusí dokúpiť nič nové, veď toto turné to ešte vydrží – potom uvidíme), Martin vybalí turné gitarky – naladí ich, to stačí, veď nové aranžmány netreba, Flečovi to je jedno – oblečie si to, čo mu prinesie Ježiško (Santa Claus), no a synťak dá pod pazuchu, snáď ešte ten z roku ´81-veď to stačí a ide sa zarobiť love. Ach jo, total sklamanie, a to až natoľko, že ma ani samotný koncert vôbec neláka – veď som to už videl 4× predtým (doteraz neviem identifikovať, na ktoré z nich vlastne pozerám, všetko rovnaké). Please, Never Let Me Down Again….


lee :

13. října 2016, 21:37     

to je dobrej výkon, ještě si ani neslyšel desku a už máš jasno :o


HammersmithOdeon :

13. října 2016, 22:08     

@lee: Ako som napisal a vysvetlil vyssie. Za tym si stojim – od roku 2001 az do 2013 rovnaka sablona. Este by som dodal, ze na turne akurát vymenia skladby z Delta Machine za skladby zo Spiritu inak vsetko ostatne rovnake – aj s dvoma kolami pridavkov.


Michal :

15. října 2016, 02:46     

Chudáčku,co ti to zase udělali.


HammersmithOdeon :

15. října 2016, 18:32     

@Michal: Michal, Michal. Nepoznas ma a uz ma odsudzujes. Urazil som Ta nejak? Len som vyjadril nazor na aktuálnych DM, nevyjadril som sa nijak pejorativne, len sklamane. Vyjadril som len nazor, s ktorym sa da alebo nemusi suhlasit, resp. da sa o nom diskutovat. Tot vse.


Michal :

16. října 2016, 09:06     

Ok.

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků