Polská média: Depešmánie pokračuje


Evropské koncerty Depeche Mode jsou již za humny, a v médiích se rozjíždí kampaň. V polském deníku Rzeczpospolita naší kapele věnuje Jacek Cieslak celostránkový text...Těžko tomu uvěřit, ale depeš-mánie tu trvá od roku 1980 až do dnešních dnů. Toto trio s více než 100 miliony prodaných alb stále patří mezi světovou špičku.

Album Spirit je jejich čtrnáctou deskou, a v Polsku se stalo jedním z nejprodávanějších za rok 2017, s více než 50 000 prodanými nosiči. Ve Spojených Státech debutovalo na prvním místě žebříčku Billboard, a jen během prvního týdne bylo do obchodů rozesláno přes 64 000 kopií - takový úspěch v Americe kapela zaznamenala naposledy u alba Sound Of the Universe v roce 2009.

Prodej lístků na koncerty probíhal neméně excelentně. Prvních 17 vystoupení v Evropě přineslo 46,5 milionů dolarů za více než 600 000 prodaných lístků. Ve městě Hannover navštívilo dva koncerty téměř 75 000 fans, a v Londýně se jim podařilo prodat 65 000 lístků. Varšavská show na Národním stadioně byla srovnatelná s největšími evropskými koncerty, kde kapelu sledovalo na 55 000 diváků. (Poznámka překladatele: aktuální poslední mezisoučet turné: po prvních dvou etapách a 62 koncertech bylo 1,65 milionu prodaných vstupenek. Turné má zatím potvrzených 119 zastávek).

To, že Polsko je pro Depeche Mode speciálním místem je evidentní, a svědčí o tom i fakt, že v zimní části turné zde budou hrát hned ve třech městech. Více koncertů už mají jen v Německu. A také je třeba připomenout, že se sem vrátí i v létě na festival Open'era. Tato show již není organizovaná Live Nation, ale promotérem Alter Art.

Depeche Mode měli mnoho hitů, ale u alba Spirit fanoušci nejvíce očekávali singl "Where's The Revolution", který je asi nejvíc politicky úderný song kapely vůbec.

Andy Fletcher nám prozradil: "Dave Gahan a Martin Gore skládali písně už rok před těmi událostmi, a jakoby cítili, že se něco stane. A pak ty písně přišly v ideální chvíli. Svět začíná bláznit, politické kyvadlo se vychyluje čím dál tím víc napravo, a všude čelíme vlně populismu. Nastal Brexit, v Americe zvolili Donalda Trumpa, a čekali jsme jen, jestli ve Francii nezvolí Marii Le Pen. Jsem jediný člen kapely, co zůstal v Británii. Napětí je tu velké. V Londýně žije nejvíc imigrantů, ale zároveň tu bylo nejvíc Britů proti vystoupení z Unie. Za opuštění Unie hlasovali spíše lidí z menších měst, či starší občané... Název "Spirit" (Duch) je pro nás o otázkách: kam se poděl duch lidstva, a co se stalo s humanismem. Ale také to vystihuje dobrý týmový duch kapely. Je to lepší, než si kdy pamatuju z minulosti. Máme velký hlad po tvorbě nové hudby, a po koncertování.

Co se týče fanoušků, nemůžeme si stěžovat. Jsou to vesměs velice milí lidé. Na ulici se často setkávám s hezkými gesty, a nikdo nás vyloženě neunavuje. Myslím, že takoví fanoušci jsou pokladem. Cítíme s nimi velké spojení, což je vidět na koncertech. Na první koncert v Polsku si dobře vzpomínám, bylo to poprvé za želenou oponou. Je těžké si nepamatovat, jak nás všude doprovázela policie. Nikdy jsme nic podobného nezažili, ani později. Ale fanoušci byli skvělí. Cítíme s Poláky dobré pouto."
Tajemství úspěchu kapely může být i to, že fungují ve stavu permanentní krize, která vyžaduje neustále být v pozoru. Martin Gore vysvětluje pro Guardian: "I když máme za sebou tolik alb a koncertů, stejně jsme pořád určitým způsobem nejistí. Už od časů Black Celebration nikdo z nás nemůže dopředu garantovat, že se zase sejdeme, abychom nahráli další album. Léta ubíhají, a my pořád ještě nedokážeme úplně dobře komunikovat. Jsme každý svým způsobem mírně nedokonalý, ale možná to nás právě spojuje, a nakonec to vede k vzájemnému porozumění."

Paradoxem této světově proslulé kapely je to, že její členové nejsou sousedé, ale každý se přestěhoval na jiné místo planety. Možná právě proto se navzájem nepozabíjeli, a z každého jejich dalšího setkání se stal počátek nové hudební etapy.

Nejhorším obdobím byla první polovina 90.let, kdy Dave Gahan propadl heroinu. Martin Gore popírá, že když psal své texty o temnějších stránkách lidského života, že tím popisoval zpěvákovy problémy : "Popisoval jsem spíše sebe" - vysvětluje. "Měl jsem spoustu problémů sám se sebou. Už od počátků mé kariéry jsem měl sklony k pití. A v průběhu let se ze mě stal hrozný alkoholik. Lidi to u hvězd tolerují víc než u normálních lidí - jaká to musí být zábava, vidět svůj idol napitý zpívat na baru! Ze začátku jsme si to užívali. Ale je tu jen tenká hranice mezi tím, kdy se z toho stane noční můra. Když už si dáváš dvě sklenice vodky k snídani, začne být něco špatně."

Nejhorší chvíle pro Martina přišly po jeho rozvodu v roce 2005, kdy nahrávali Playing The Angel. Situaci z nahrávání přibližuje Dave Gahan: "Martin přišel do studia lehce v náladě. Věděli jsme, že už máme jen pár hodin na to něco udělat, jinak už bude pozdě. Tak mu Ben (Hillier) prostě pověsil kytaru na krk, a nahráli jsme co nejvíc jsme mohli." Gahan na tomto albu již přispěl svými skladbami. Také rozjel svou sólovou kariéru. To lehce zasáhlo pevné ambice Martina, který nechtěl ztratit svou pozici lídra-skladatele. Od té doby oba své talenty kombinují.

Ale i když už se oba zbavili svých závislostí, přišel v roce 2009 nález nádoru u Davida, který přerušil rozjeté turné. Nebyla jiná možnost, než okamžité podrobení léčbě. "Byly to chvíle, kdy jsem neměl daleko k tomu, zavolat manažerovi, že už se nikdy na pódium nevrátím" vzpomíná Dave. "Zotavoval jsem se a trávil čas se svou ženou a dětmi. V New Yorku bylo tehdy krásné jarní počasí. Svítilo slunce, stromy a všechno kvetlo... Viděl jsem, o co všechno přicházím když koncertuju, a co všechno bych mohl ztratit, kdybych umřel..."

Nakonec však strach Davida přešel, a přesvědčil svého onkologa, aby v terapii pokračovali v pauzách mezi vystoupeními. "Bylo to hodně těžké", přiznává, "pořád jsem se cítil slabý, taky jsem si zranil nohu. Naštěstí chemoterapie pomohla zastavit rozvoj onemocnění. Mohl jsem si užívat koncerty, jakoby by byly poslední v mém životě. A potom přišlo zotavení."-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků