Nové album Spirit: shrnutí 2016


Blíží se konec roku 2016, a v očekávání je nová sezóna Depeche Mode. Vše by mělo naplno začít v březnu, vydáním nového alba Spirit. Ačkoliv kapela o něm letos ještě nechtěla moc mluvit, přece jen pár informací v rozhovorech proklouzlo. Tak si je na konci roku shrneme...
Název alba: Spirit
Datum vydání : březen 2017
Producent : James Ford
Programátor: Charles M. Duff, alias Matrixxman
Pilotní singl: Revolution
Videoklip k singlu: režie Anton CorbijnAlbum bude mít 12 písní, dohromady ale dali Martin a Dave okolo 20 písní :

Dave: "Na albu bude 12 písní. Mohlo by jich být ale mnohem více. Těch písní, které klidně mohly skončit na albu, jsme dali dohromady asi 20. Ale Jamese (Forda) nadchnula idea, udělat album stručné, avšak výstižné."

Dave: "Vybrali jsme dvanáct skladeb, které působí jako kompaktní celek, a myslím že k sobě skvěle zapadají. Nemám rád 18 skladbová alba, protože jsme ze staré školy, a vyrostli jsme na LP deskách, které měly svůj koncept - nějak začínaly a končily. Podobně to cítí(li) David Bowie, Nick Cave či Sigur Ros. Bylo pro nás důležité vytvořit nějaký kontext. Náš producent James Ford by to nahrál klidně i s deseti písněmi, ale trochu jsme o tom diskutovali, a nakonec to skončilo na 12 písních."


Známe (předběžné) názvy deseti písní :

Revolution
Scum
Backwards
Worst Crime
Poison Heart
Fail
Eternity
No More
Cover Me
(napsal pravděpodobně Dave Gahan)
Move (napsali společně Gahan & Gore)
Na některých skladbách se podíleli i Christian Eigner a Peter Gordeno :

Dave: "V té ukázce na tiskové konferenci jsme přehráli ukázky tří až čtyř písní. Byla tam jedna píseň, kterou jsem napsal s Christianem Eignerem a Peterem Gordenem,s těmi zvuky: bam-dang bam-bam-dang... A pak taky Scum a Revolution".

Dave: "Christian a Peter s námi hrají už téměř dvacet let. Je to dlouhá doba, a já je vidím už jako součást kapely. S Christianem a Peterem jsem napsal i pár písní."


Počítá se s bonusy. Jedním z nich by měla být i "studio session" Bowieho skladby Heroes :

Dave: "Ve studiu jsme nahráli coververzi Bowieho Heroes, v průběhu session v New Yorku. Je to celé i natočené na videu, a možná se to někde objeví. Já s Fletchem jsme hráli na bicí automat a syntezátor, Martin na kytaru, a já jsem zpíval. Takhle jsme odehráli pár skladeb z nového alba, a potom Bowieho Heroes. Docela se to povedlo. Byl to zvláštní moment - v tu chvíli mě to vrátilo někam o 30 let zpátky..."

Fletch: "Prozradím vám jedno tajemství. Nebude se nacházet přímo na albu Spirit, ale bude to mezi bonusy k albu. Nahráli jsme předělávku Bowieho "Heroes". Byli jsme odedávna jeho fanouškové, a když zemřel, cítili jsme, že bychom mohli udělat něco jako poctu této legendě. Kromě toho, pro nás ta píseň hodně znamená. Právě tuhle píseň zpíval kdysi Dave jako teenager na koncertech, a tím tenkrát upoutal naší pozornost. Přes "Heroes" se vlastně dostal do naší party. Takže proto je tahle píseň pro Depeche Mode důležitá. Kdoví, kde bysme bez ní byli?"


Zvuk alba :

Dave: "Po zvukové stránce - bude to hutnější než Delta Machine."

Martin: "Řekl bych, že bude hodně elektronické. Nebude to mít nic společného s Delta Machine. Budou tam i kytary a živé bicí, ale základ tvoří elektronika. Nedá se to přirovnat k žádnému minulému albu."

Fletch: "Asi tam nebude kompletně nový zvuk. Toho je těžké dosáhnout, protože Martin Gore skládá určitým způsobem a Dave Gahan určitým způsobem zpívá. Ale pořád je to pro nás vývoj. Minulá deska byla bluesovější, tahle je zase více elektronická."

Dave: "Značnou část nového alba tvoří živé hraní. I náš producent preferuje živé hraní. Album vyvolává pocit koncertu.""Duch" alba :

Martin: "Náš svět je obrovský, a každý den se k nám dostává velké množství informací... Myslím že odtud pochází moje inspirace. Je těžké dívat se okolo sebe a ignorovat to co se děje... Nejde o tom nepsat, tak či onak. Víš, naše předchozí alba byla více o vnitřním zpytování, byla zaměřená dovnitř nás samých. Nové album je o něco víc otevřenější směrem k vnějšímu světu. "

Dave : "To album je velmi atmosférické, temné a přitom povznášející. Myslím, že to album vás bude provokovat k mnohým otázkám. Nazvali jsme ho Spirit. Myslím že to je výstižný název, dokonale to zapadá do toho, na co se ptáme v písních. Chtěli jsme, aby o tom lidé přemýšleli. A aby to v nich vyvolalo otázky jako : "Kam se vytratila lidská sounáležitost? Kde je náš společný duch lidstva? Duch naší jednoty?". Je nezbytné o tomhle přemýšlet v dnešní době, kdy žijeme ve světě, který směřuje k rozdělování. Musíme se na chvíli zastavit, a uvědomit si, že tohle všechno už tu jednou bylo..."-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


vena :

28. prosince 2016, 23:45     

už at to vyjde!

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků