Trevor Baker : Dave Gahan a Depeche Mode v češtině


Na náš trh se v současné době dostávají hned dvě česky psané knihy o Depeche Mode. První titul českého autora Josefa Kubíka : Universe Depeche Mode, se teprve k vydání chystá (ukázku jste měli možnost shlédnout na serveru depechemode.cz). Druhý titul již obsadil pulty knihkupectví či sklady e-shopů. Jedná se o český překlad biografie Trevora Bakera : Dave Gahan, Depeche Mode & Second Coming, který u nás vychází s kratším názvem : Dave Gahan a Depeche Mode. Pojďme se na něj podívat...Zhruba 230 stránkový titul v pevné vazbě nám nabízí detailní pohled žurnalisty Trevora Bakera na životní vývoj a osobnost Davida Gahana, spolu s osudy kapely Depeche Mode. Kniha je prakticky celá textová, s přílohou několika černobílých fotografií.

Jedná se o neautorizovanou biografii - to bychom asi měli uvést jako první. Hned první co mě zaujalo po přečtění pár kapitol je toto : z knihy není cítit, že by ji psal fanoušek Depeche Mode (jak tomu bylo evidentně třeba v biografii "Stripped" od Jonathana Millera), ale člověk s poměrně nezávislým pohledem na věc. Některé momenty píše bez příkras, nebrání se ani kritice, ale ani pochvalám. Jisté je, že způsob, jakým se Dave Gahan vypořádával se svými životními eskapádami si získal autorův nepokrytý obdiv - to asi byla hlavní pohnutka k napsání této knihy.

Biografie není až tak faktickou historií jednotlivých etap (i když samozřejmě vypráví chronologicky), ale soustředí se hlavně na psychologii v kapele, povahy členů, jejich vzájemné vztahy, i to, jak kapela působila v jednotlivých obdobích na novináře či obecenstvo. Objevuje se v ní řada informací, které v jiných biografiích nenajdete, které pocházejí z rozhovorů s lidmi okolo kapely pořízených speciálně pro tuto knihu. Výčet těchto lidí je uveden v úvodu. Trochu mě zklamalo, že v knize je poměrně málo prostoru věnováno čerstvému materiálu z období 2006-2009, který se zabývá Davidovou sólovou deskou Hourglass i posledním albem Sounds of the Universe. I když je fakt, že díky internetu je velká řada informací z tohoto období snadno dostupná.

Jinak bych knihu doporučil jak skalním fanouškům, tak i lidem kteří znají Depeche Mode jen okrajově. Jedná se o celkem čtivý materiál. Však život Davida Gahana je doslova námět na román. Třeba někdy vznikne i film :)Úryvek z knihy, jedná se o období kdy vznikaly v Davidově hlavě nápady na Paper Monsters :


"...Jako zjevení i hrozba mohlo působit to, že Johhny Cash na své album nahrál coververzi Personal Jesus. Johnny Cash rád přebíral skladby a nahrával jejich svébytné verze. Davea to však naprosto ohromilo. Byl velkým fanouškem Johnnyho Cashe a cítil, že jeho verze je pro Depeche Mode a pro Martina především velkou poctou. Martin na to : "No jo, věřím že je to dobrý" (v rozhovoru pro Rolling Stone), a já oponoval : "Martine, vždyť to je jako by tvoji skladbu předělal Elvis!"

Pro Daveovu verzi to byla konkurence, ale pomohlo to, že obě nahrávky byly velmi odlišné. Bylo každopádně zajímavé vidět zcela odlišný způsob práce. Ta oduševnělost a důstojnost, která z Cashova zpěvu vyzařovala, byla přesně to, kam Dave už dlouho směřoval.

Dave chodil do studia a přehrával a přezpívával Knoxovi Chandlerovi texty a melodie, které jej napadly. Ve volných chvílích mezi nahrávacími frekvencemi k desce Exciter pak pracoval na vlastních skladbách, které posílal Knoxovi. Ten do nich přidával vlastní nápady a posílal je zpět Daveovi. Knoxovy vize, jak by skladby měly znít, byly často košatější a dynamičtější, než Dave očekával. Například píseň "Black and Blue Again" končila Knoxovou vyhrávkou na cello a zněla téměř epicky. Dave se v textu upřímně omlouval své ženě Jennifer za jednu hádku. Text napsal na zadním sedadle taxíku, který ho vezl na druhý konec New Yorku. "Hrozně jsme se pohádali a já se sebral a odešel ven," řekl. "Byl jsem na cestě do studia, když najednou mi došlo, že pravdu měla ona. V té písni přiznávám, že to se mnou někdy není k vydržení..."
DAVE GAHAN A DEPECHE MODE

Autor : Trevor Baker (originál vydán u Indepent Music Press, 2009)
Překlad : Radim Zetka (vydáno u Volvox Globator, 2010)

cena cca 220-270 Kč, podle prodejce-sin-

    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


DM-kosacka :

1. prosince 2010, 00:57     

Uff letos se ten Ježíšek tedaa prohne :-))))
A Sine diky :-)


wifi :

1. prosince 2010, 08:36     

Skvělá informace! O DM toho nikdy není doat, Těším se na obě knihy.


PMDM :

1. prosince 2010, 13:44     

Zdravim Sin.Opravdu je 18.12.v Lípě párty?
A kde to bude? Že bych zašel.Díky.


dmf :

1. prosince 2010, 13:51     

http://shop.de­pechemode.cz/…od_1186­.html


dmf :

1. prosince 2010, 13:52     

Kniha – Universe : Depeche Mode
http://shop.de­pechemode.cz/…od_1201­.html


sin :

1. prosince 2010, 14:09     

PMDM : Ano, je to v Galaxii (na Slovance kousek od školy), mají tam hrát DM Revival, viz : http://www.spor­tbar.euweb.cz/ak­ce.htm Poté by tam snad měli promítat koncert Devotional… No škoda že budu zrovna v Brně na Oceánech – v mém rodném městě DM akce zrovna moc často nebývají, a nikdy jsem tam žádného depešáka neznal. I když nápisů na zdech je tam dost, takže tam asi dřív nějací byli :)


Helča23 :

1. prosince 2010, 16:21     

4dmf: děkujeme jistě všichni za odkazy,ale my se podíváme jinde po těchto produktech.Internet má tu výhodu,že nabízí mnoho jiných možností;-)


PMDM :

1. prosince 2010, 20:03     

Sin:Taky mě to překvapilo.Určitě tam zajdu.Jinak v Kamenickém Šenově nějaký depeš ještě jsou:)Zdravím a užij si Oceán.


Nikki.130 :

1. prosince 2010, 23:43     

V Kamenickém Šenově? no jasněě :-)) ty teda jsi taky ze Šenova nebo co?


PMDM :

2. prosince 2010, 08:46     

Nikki.130:No jasně:)))


sin :

2. prosince 2010, 08:59     

Nějací Šenováci byli kdysi v r.2002 na DM v Novém Boru (klub Alcatraz), nebyl jsi mezi nima? :)


PMDM :

2. prosince 2010, 11:52     

Sin:No jasně,že byl:)


Nikki.130 :

2. prosince 2010, 17:35     

PMDM : Tak to je super :)))


jirka :

2. prosince 2010, 21:52     

helča23:Ty jsi ale chytrá jak to děláš, to je strašné že si vylíváš vztek že tě vyhodily z dm.cz asi za tu tvou chytrost viď.


Helča23 :

2. prosince 2010, 22:40     

Tohle může napsat jen někdo,kdo s tím má co společného,že to tak dobře víš.Knihu si koupím,ale někde úplně jinde.A je to jen o volbě.


Andy Fletcher :

3. prosince 2010, 06:22     

No tak se nehádejte!


jirka  :

3. prosince 2010, 13:57     

Helča23 , to vis sila internetu…


Helča23 :

3. prosince 2010, 14:19     

I kdyby ten internet nebyl,vždy byly jsou a budou možnosti na výběr.


trev20 :

13. prosince 2010, 21:28     

Mám tu čest pracovat v jednom českém knihkupectví a tak sem si přečetl obě knižní novinky ohledně Depeche Mode. Životopis Davea Gahana je naprostá pecka, určitě doporučuju, za to kniha Universe je velmi slabá a hodně mně zklamala


milan :

14. prosince 2010, 17:14     

Ja si naopak myslím, že s kvalitou knih je to přesně obráceně. Navíc Universe se hodně věnuje současnosti Depeche Mode. Je tam mnoho aktuálnich věcí. Na rozdíl od knihy o Gahanovi – viz článek.


DM-kosacka :

24. prosince 2010, 02:12     

Ovsem ,nejlepsi je prebal knihy DG a DM :-)))


Hanz :

14. srpna 2012, 00:45     

Trošku to tady oživím(mimo téma),páč jsem na tyhle komentáře narazil až teď…Jestli tohle ještě někdo z vás čte…já jsem z Č.Kamenice… A s DM diagnozou tu pár lidí znám,co udělat někde nějakou párty. Jen takovou malou. Třeba v Boru v Kině dělá Dj taky jeden z nás..

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků