Nejdelší jízda Depeche Mode


Devotional Tour je opředeno mnohými pověstmi, a označováno jako nejdivočejší a psychicky nejnáročnější turné. Ačkoliv Alan Wilder tvrdí, že je to jen proto, že bylo prostě nejvíc zdokumentované. Pojďme si porovnat dvě tváře Depeche Mode : těsně po začátku turné, a tu druhou : při "dojezdu" v létě 1994...
Depeche s úsměvem! (květen 1993, Bravo)

Při startu svého velkého turné se Depeche Mode prezentovali novinářům s nevázaným veselím a přátelsky jako nikdy předtím.

Smích pro fanoušky

21.května odstartovali Depeche Mode na curyšském halovém stadionu před více než 5000 nadšenými fanoušky své velkolepé turné. Dave, Martin, Alan a Fletch předvedli gigantickou světelnou show. Zatímco stál Andy se svým strnulým výrazem za svým syntetizátorem, rozezvučel Alan na zvýšeném pódiu bicí poprvé naživo. Dave bez ustání potřásal svojí hřívou, zpíval s rozevřenou náručí a podával ruce fanouškům v první řadě. Martin během dvouhodinové show řádil na pódiu s kytarou a zpíval "One Caress", doprovázen jenom 28členným smyčcovým orchestrem na scéně - gag, který si skupina dovolí jen při některých představeních. Největším překvapením pro všechny fanoušky bylo to, jak vesele a nevázaně se tito čtyři muzikanti chovali. Pokaždé udělají rádi něco pro fanoušky. Martin a Dave se před svým turné svěřili :

Bral jsem různé drogy

Kdysi jsem bral drogy a dlouho jsem se nemohl zorientovat. Ztratil jsem všechny iluze o životě. Jsem rád, že teď můžu na něčem intenzivně pracovat. Překypuji energií a předtím jsem vůbec nevěděl co s ní - snad bych býval i vraždil, haha. Když má člověk v hudebním byznysu takový úspěch jako my, lehce z tebe tisk udělá protivnou a rozporuplnou bytost. Redaktoři často zkreslují reakce umělců. To se potom začneš cítit nepříjemně a nepochopen, a je konec. (Dave Gahan)
Na turné jsi králem

Když jsi na turné, každý se k tobě chová jako ke králi. Každé přání vyčtené z tvých očí je předem splněno. Můžeš mít všechno co jen chceš, můžeš dělat co se ti líbí. Když se potom z takového dlouhého turné vrátíš domů a setkáš se s tvrdou realitou, je to pořádný šok. Najednou máš opět vést normální život - to je naprosto nemožné, to tě jednoduše musí odrovnat. (Martin Gore)

Dávám do turné všechno

Depeche Mode byli dlouhá léta velmi populární, sotva by někdo mohl být úspěšnější. V roce 1991 jsme si museli konečně udělat pauzu. Když jsme se opět zase všichni sešli ve studiu, aby jsme nahráli Songs Of Faith And Devotion, chtěl jsem najednou realizovat mnohem víc než předtím. Chtěl jsem to dokumentovat i svým projevem. Ve studiu jsem pak do produkce nasadil všechny své síly, všechny pocity, a především odhalil celý svůj hlasový rozsah. Udělal jsem co jsem mohl a také na turné jsem připraven vydat ze sebe všechno - až do vyčerpání. (Dave Gahan)

Při studiových nahrávkách jsem chtěl být tak poctivý, jak jen to jde. Sice z nich vyznívá dost stesku a bolesti, ale myslím že výsledek je přesto velmi dobrý. Mám taky to štěstí, že můžu prožít všechny své pocity v jejich plném rozsahu. většina lidí si to vlastně za celý život nemůže dovolit. (Martin Gore)
Chceme být čestní

Největším problémem v hudebním byznysu je to, že člověk neprodává jen svoji muziku, ale pokaždé i sebe. Jediné, co Depeche Mode chtějí, je zprostředkovat čestnost, spojenectví a pozitivní myšlení. (Dave Gahan)

Devotional Tour bude tím největším, jaké jsme kdy udělali. Naše manželky a přítelkyně budou moci za námi přiletět, kdykoliv budou chtít. To nás velmi uklidňuje, protože 18měsíční turné bez toho, abychom měli možnost vidět své ženy a děti, to by bylo psychicky příliš náročné. Člověk na turné potřebuje i něco takového, jako je dotek vlasti, jinak by se asi zbláznil. (Martin Gore)


Nejhýřivější turné (květen 1994, Bravo)

Depeche Mode byli na turné téměř rok. V té době byla kapela ponořená do drog a alkoholu na pokraji rozpadu. Přidali si o 30 vystoupení více a pozvali kapelu "Primal Scream", aby je podpořila...Nuž a zde je několik událostí, které se v průběhu turné staly...:


Andrew Innes (Primal Scream) a Dave Gahan
12.5. 1994 : Amfiteátr CAL EXPO, Sacramento, California

Andy Fletcher : V té době to vypadalo, jako bychom do konce života měli být jen na cestách, a to naší kapelu ničilo.

Martin Gore : Ztratili jsme půdu pod nohama. Rozhodli jsme se udělat 14 měsíční turné. Myslím že těch 30 představení navíc nás téměř zničilo.

Dave Gahan : Na turné jsme měli i psychiatra. Nikdy jsem ho nenavštívil.Neměl jsem žádné problémy. Právě tehdy jsem zoufale chtěl, aby Primal Scream koncertovali s námi. Byli perfektní, absolutně dokonalí.


16.5. : Amfiteátr Jones Beach, Wantagh, New York

Andy Perry (novinář) : Dave Gahan byl tak posedlý nastupujícím americkým rockem, že tomu podřídil všechno co se jen dalo. Dokonce přešel i na americkou výslovnost angličtiny.

Andy Fletcher : Intenzita zábavy a party dostala nový rozměr. Začalo to být horší a horší, až dokud obrovská party nebyla každou noc.

Andy Perry : Depeche Mode měli chlapíka, který šel každou noc ven a vybral 15 až 20 nejkrásnějších děvčat ze zástupu. Vzal je do zákulisí, evidentně pro potěšení členů kapely.

Dave Gahan : Před začátkem show mi jeden z kluků z Primal Scream zaklepal na dveře a zeptal se : "Nemáš něco na šňupáka? Potřebuju si jen šňupnout.." Samozřejmě jsem je zásoboval tím co potřebovali. Bobby v tom uměl chodit. Věděl, kdy má přestat. Já ne.

Andy Perry : Primal Scream měli vždy sebou pár krabic desek a pár balíčků koksu. V šatně potom lidi tančili a Dave Gahan sedící uprostřed místnosti si kokain strkal rovnou do nosu. Ve chvíli, kdy si uvědomil že jsem novinář, ukázal na mě , a jeden z patolízalů přišel ke mě a chytil mě. Musel jsem si kleknout ke křeslu, aby se mnou Dave mohl komunikovat. Začal mumlat o tom, jak mu lidi nerozumějí. Potom se jeho nálada změnila a povídal mi "Jdu tě proklít!". Začal mě mlátit po krku. Křičel a všichni se na něj dívali dokud nepřestal. Uvědomil jsem si, že byl totálně mimo. Potom však přišel na jeviště a byl neuvěřitelně profesionální. Gahan se stal na dvě hodiny show dokonalou rockovou hvězdou.

Andy Fletcher : Měl jsem dost koncertování, takže jsem se rozhodl jet domů. Naštěstí jsem zbývající dny už s těmi lidmi nezažil.

23.červen : Umělecké centrum Great Woods, Mansfield, Massachusetts

Kevin C. Murphy (fanoušek) : Byl to nejhorší koncert z těch třech, které jsem dosud viděl. Hlavně proto, že se chudák Dave motal okolo pódia s flaškou v ruce a vypadal jako troska. Popletl i texty pár písniček, což bylo trapné.

Dave Gahan : Z turné jsem se vrátil se dvěma zlomenými žebry a vnitřním krvácením. Myslím že jsme odehráli okolo 180 koncertů (přesný počet : 161, pozn. Depeche CZ). Z mého těla nazůstalo skoro nic. Vletěl jsem do protinárazové bariéry a zlomil si dvě žebra. 24 hodin jsem nic necítil, tak jsem byl opilý. Na druhý den jsem cítil nepředstavitelnou bolest. Chtěli mě strčit do nemocnice, ale odmítl jsem. Na tři týdny jsem se zašil na Lake Tahoe.

Andy Fletcher : Dave mohl umřít, namouduši. Nevím, jak to jeho tělo mohlo vydržet. Musím říct, že po čtyřech letech jsme všichni v pořádku, zdraví, a o hodně moudřejší.
Pozn.č 2 : ze záhadných důvodů se ve všech rozhovorech, ba i v biografiích zmiňuje Devotional Tour jako 18 měsíční turné. Přitom, pokud si to spočítáte (první koncert : 19.5.1993, poslední koncert : 8.7.1994), dojdete k délce necelých 14 měsíců.-sin-    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


dangerous :

29. července 2007, 19:14     

tak ta horní fotografie smějících se Modes je z fotosession s Antonem Corbijnem z ledna 93, kdy Anton nejspíš prohodil jeden ze svých vtípků (fotky se pak objevili v TourBook .…a ta druhá je z Listening party v Ministry Of Sound, kde Dave byl ve velmi dobré a rozhodně posilněné náladě… a žertoval na úkor každého, ve chvíli záběru právě na Martinovu výslovnost názvu skupiny Marxman :)


sinus :

29. července 2007, 20:45     

Myslím že ten první článek bude kapku zkreslený (je to přece jen Bravo ;), když měli za sebou nahrávání S.O.F.A.D. , tak už byli v pěkné ponorce – ale proti turné to asi ještě byl slabý odvar.


TomCZ :

29. července 2007, 22:02     

Jo když Fletch doslova prchnul s Exotic tour a pak Alan ukončil své působení v DM myslel jsem,že je konec.Pak to Daveovo přešlehnutí myslel jsem že je to definitivní konec.Pak zas ta fáma s tím letadlem to byly krušný časy…


fan4dm :

30. července 2007, 12:49     

TomCZ: Tak to jsem prožíval podobně…myslel jsem, že je s nimi konec.


magi :

31. července 2007, 14:50     

super clanok…


Kačka :

1. srpna 2007, 09:39     

Hezký… Když tohle člověk čte, tak má pocit, že jim je trochu blíž, že jsou taky lidi, protože běžně je člověk vidí jako idoly. O to víc, když člověk vidí, v jakých sračkách se občas ocitli, oceňuji mnohonásobně mockrát moc, že pokračují dál… Jejich přátelství je asi opravdu hodně silné. A oni sami taky.


janruzicka.dmf :

1. srpna 2007, 15:06     

Na tom obrázku s tím Andrewem Innesem přece není Dave…Vždyt to je nějakej tlustoch s bradkou,co jen trochu vypadá jako Dave…


fan4dm :

1. srpna 2007, 20:40     

No, už měl asi hoch nakročeno podobně jako Elvis. Ten taky „ke konci“ pěkně ztloustnul.

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků