Návrat Krále 1998 - díl 2.


Pokračujeme dalším svědectvím z doby před deseti lety, z doby kdy (obrazně řečeno s malou parafrází jistého Tolkienova románu) nastal třetí díl etapy návštěv Depeche Mode v Praze, a pro mnohé fans Návrat Krále...


Právo, 16.9.1998





Zcela zaplněná Sportovní hala na pražském Výstavišti včera aplaudovala vystoupení britské elektronické skupiny Depeche Mode.

PRAHA - Spíš setkání vyznavačů jakéhosi kultu než „obyčejný" koncert připomínalo včerejší vystoupení Depeche Mode. Do posledního místa vyprodaná Sportovní hala sledovala koncert ve stavu vytržení, připomínajícím spíš náboženský obřad. Jeho hlavním ceremoniářem pak byl vokalista David Gahan, tu zachmuřeně trpící, jindy na sebe beroucí podobu dramatického mesiáše. Depeche Mode se v Praze představili jako trio, spolu s Gahanem na pódiu stáli ještě Martin Gore a Andy Fletcher - proti minulému pražskému koncertu tedy chyběl klávesista Alan Wilder, který mezitím její řady opustil. Zvuk ze scény ovšem posilovali i doprovodní muzikanti a vokalisté. Kapela ve Sportovní hale předvedla průřez svou téměř dvacetiletou kariérou - její koncertní šňůra se ostatně pořádá při příležitosti vydání kompilace singlových hitů Depeche Mode. Publikum, v němž většinu tvořili diváci s tvorbou Depeche Mode dokonale seznámení, pak na každou píseň spolehlivě a nadšeně reagovalo. Velmi emotivní ostatně bylo i včerejší setkání členů kapely se zástupci jejich zdejšího početného fanklubu.

Hudba Depeche Mode uhranula již několikátou generaci teenagerů. Na internetu ale lze najít i svědectví dospělých lidí, kteří sami sebe označují za „gahanoliky", pro které se písně Depeche Mode a shromažd'ování sebenepatrnějších zmínek o kapele, otištěných v jakémkoli médiu, stalo posedlostí a v některých případech i návykem v pravém slova smyslu. Na jedné z mnoha internetových stránek DM lze najít příběh americké fanynky, jejíž život hudba Depeche Mode téměř dokonale rozvrátila. Bezděčně ji zachránil sám David Gahan - začátkem devadesátých let si nechal narůst dlouhé vlasy a udělat tetování, čímž ji znechutil a její posedlost pak polevila.

David Gahan: Jsem klišé

Apel hudby skupiny z britského Basildonu tkví asi v její naléhavé vážnosti a obřadnosti, písně Depeche Mode jsou zároveň náročné a obecně přístupné. Často vyjadřují pocit jakéhosi velmi „fotogenického" zoufalství okořeněného efektní (pseudo) duchovností a často i velmi sexuálním podtextem, to vše je duši ztrápeného teenagera často velmi blízké. Hudba Depeche Mode mu tak dává možnost vnímat své prožitky jako hlubší a významnější. Sám Gahan ostatně v jednom časopiseckém rozhovoru s nezvyklou upřímností přiznal: „Jsem klišé."

Ona líbivá temnota, jež z hudby DM vyzařuje, však v jeho vlastním životě nabrala velmi konkrétní a dosti drsnou podobu. V devadesátych letech musel svést úporný boj s heroinovým návykem, který ho na určitou dobu připravil o možnost kontaktu s vlastním dítětem a dohnal ho k vážně míněnému, naštěstí však nevydařenému (a široce medializovanému) pokusu o sebevraždu. Během posledních let se často spekulovalo o rozpadu kapely, Gahanovi se však podařilo se návyku zbavit a dostat svůj život pod kontrolu.

Skupinu Depeche Mode založili v roce 1976 klávesisté Vince Clarke (později odešel do skupin Yazoo a potom Erasure) a Andrew Fletcher. Kapela jako jedna z prvních svůj zvuk založila výhradně na syntezátorech, její písně tehdy víceméně odpovídaly duchu vlny takzvaných nových romantiků. Hlavním architektem dnešního zvuku Depeche Mode se stal Martin Gore, který do kapely nastoupil po Clarkeově odchodu. Za nejlepší alba DM jsou považovány desky People Are People (1984), Some Great Reward (1984), Catching up with Depeche Mode (1985), Black Celebration (1986) a Music for Masses (1987). V devadesátých letech skupina natočila studiová alba Violator (1990), Songs of Faith & Devotion (1993).






Další díly seriálu "Návrat krále 1998"

Předchozí seriály :

Černá revoluce 1988
Oddaná Sparta 1993



-sin-

     7 prosince 2008

    Zpět na hlavní stránku

    
SLEDUJTE NÁS:

                   


    




Komentáře (nové dole):




intelpetr :

8. prosince 2008, 22:41     

Zdá se, že ten novinář má v historii DM trochu guláš :-)


Helča :

16. prosince 2008, 21:43     

Těžký průšvih,zejména na konci článku,když autor článku napsal,že Martin Gore nastoupil do DM po Clarkově odchodu.Asi by si měl důkladněji pročíst kompletní biografii kapely od A-Z a nepsat takové bludy:-(





Přidej komentář :



Toto není spam.







Výpis všech článků




SLEDUJTE NÁS