Nahrávání byla legrace... II.část


Dokončení rozhovoru Davida Gahana s Kevinem Beanem pro rádio KROQ…


Kevin Bean : Tak jsme tu zpátky s Davidem Gahanem! První singl, který jsme z nové desky Sounds of the Universe hráli, je „Špatný“. Tedy, tak se jmenuje, jinak je totiž dost povedený. Myslím, že je dost dobrý, co myslíš ty?

Dave : Já myslím, že byste měli zase pustit to úvodní slovo.

Skvělý nápad! WRONG! (pouští úvodní výkřik z počátku albové verze a všichni se smějí)

Dave : Takhle to zní úplně jako z nějaké televizní soutěže, kéž by existovala nějaká, kam bychom to mohli propašovat.

No třeba „Ber nebo Neber“. Když otevřeš špatný kufřík, kde není ten očekávaný milion a moderátor řekne: „ó, to je mi líto, tenhle kufřík byl..“ WRONG! (zase pouští úvodní výkřik z počátku albové verze a zase se všichni smějí)

Tak vy obyčejně vydáte album a pak si řeknete, že chcete zase trhat rekordy, tak co takhle vyrazit na turné. Jak se dohadujete o tom, kde konkrétně budete koncertovat?

Dave : Vždycky si sedneme s naším manažerem Jonathanem Kesslerem a probereme s ním, kam bychom se tentokrát chtěli podívat. A on nám říká „to by šlo, to by nešlo“. A v tomhle máme vlastně obrovské štěstí, protože na světě neexistuje místo, kam bychom nemohli jet odehrát koncert. Většinou to probíhá tak, že ze všeho nejdřív nám ukáže seznam koncertů někdy až do roku 2011 a my mu řeknem „tak to ne, alespoň o rok to zkrať“. (směje se)

A tohle turné odehrajete převážně na velkých stadionech, je to tak?

Dave : Ano, budeme hrát nejdřív v Evropě na velkých stadionech, začínáme v Tel Avivu v Izraeli. A je to vlastně poprvé, co budeme hrát celé turné v létě jako open-air. A některé ty stadiony jsou opravdu obrovské. Trochu jsme se toho obávali, ale prodalo se už přes milion lístků ještě dřív, než se vůbec v éteru objevil singl Wrong. WRONG! (a znovu hraje úvodní výkřik z počátku albové verze a všichni se smějí…)

Dave : Né! Tohle je DOBŘE! (směje se)

Samozřejmě!

Dave : To je vždycky dobře. Abych byl upřímný, tak nás to hodně překvapilo. Řekl bych, že to ukazuje, jakou sílu má kapela, která pořád koncertuje a která se snaží předvést vždycky to nejlepší.

Pamatuju si, když jsem se na vás byl podívat na stadionu Dodgers (Los Angeles) a byly tam jakoby v dálce vidět takové zvláštní blesky, úplně jakoby elektrické. A já si tehdy říkal, no páni, to je mi ale show, to je fakt super, to jsem ještě neviděl, úžasná světelná show! (směje se)

Dave : Ano, to se nám párkrát stalo. Stalo se nám to i při tom velkém koncertě v Rose Bowl v Pasadeně, tam začala uprostřed koncertu obrovská bouřka. Obyčejně se to stává, když hrajeme Blasphemous Rumours – (Rouhavé řeči – narážka na text písně jenž kritizuje Boha). (směje se)

No ano, roku 1988 jsem byl na tom obrovském koncertě v Rose Bowl, byl to jeden z nejlepších koncertů, jaký jsem kdy zažil. A tak mě napadlo, když jsem se koukal na itinerář nadcházejícího turné: teď jste ještě mnohem populárnější než před dvaceti lety, jaktože budete hrát jen v Hollywood Bowl? Chci říct, je pak dost těžké pro lidi sehnat lístek, když je jich tak málo, protože pro takovou obrovskou fanouškovskou základnu, jaká je v jižní Kalifornii, je to malé místo, ve srovnání s tím je Rose Bowl o dost větší.

Dave : Chápu. No, my jsme chtěli udělat něco zvláštního. V Kalifornii, hlavně tedy v LA, jsme už měli několik opravdu skvělých koncertů, ale v Hollywood Bowl jsme ještě nikdy nehráli a teď se nám naskytla příležitost tam strávit pár večerů, tak jsme po tom skočili.

Je to jedno z těch míst, kde kapely moc rády hrají, nejspíš kvůli výborné akustice.

Dave : No, nejde jen o akustiku, také je to místo s dlouhou historií. Vybírali jsme mezi tímhle místem a několika dalšími, kde už jsme byli, a tohle se nám zdálo perfektní.

Ták a teď bych si rád popovídal o téhle písničce, jmenuje se Come Back. Dave, bude tohle druhý singl z nového alba? (pouští začátek písničky Come Back, v pozadí rozhovoru je slyšet melodie, později i slova psíně..)

Dave : Vlastně jsme ještě nerozhodli, která písnička bude druhým singlem, ale tohle je…

Sklapni, teď zpíváš! (zesílí zvuk a chvíli nechávají písničku hrát, pak ji zase ztlumí v pasáži, kde nejsou vokály)…Mně připadá, že tahle písnička by mohla mít v živém provedení na pódiu opravdu obrovskou sílu.

Dave : Sklapni, teď zpívám! (zase na chvíli zesílí zvuk na část, kde se zpívají slova)

Tak skvělá písnička, ale zpátky k tobě, Dave.

Dave : No, teď jak tady tak slyším tu písničku z rádia, tak mě úplně ohromilo, jak dobře zní. (směje se)

Líbí se ti?

Dave : Ano, je to zvláštní pocit. Člověk pracuje velmi intenzivně na desce, a pak, když je hotovo, jezdí po světě a dělá rozhovory a vlastně ani nemá příležitost se ohlédnout a podívat se na tu práci, kterou odvedl. A tahle písnička ušla opravdu dlouhou cestu od prvotní myšlenky toho, jak by měla vypadat. A je to jedna z mých oblíbených písniček na tomhle albu.

To je skvělé. Letos se kolem vaší kapely děje ještě jedna zvláštní věc – je to poprvé, kdy je možné stáhnout vaše písničky na iTunes dřív, než oficiálně vyjdou. Co nám k tomu řekneš?

Dave : My jsme vždycky byli kapela, která využívá nových technologií. A tuhle příležitost jsme dostali, tak proč ne – umožní to fanouškům poslechnout si co chtěji hned, a ne až někdy „v budoucnu“.

Funguje to tak, že když si koupíš nové album na iTunes, tak zaplatíš o malinko víc, ale zase se dostaneš ke všem remixům a bonusům dřív, než vyjde samotné album. Takže když jsi fanoušek, tak máš najednou k dispozici všechno, co kapela v uplynulých měsících udělala i co udělá, což je podle mého názoru úžasná věc.

Dave : Pro mě je to hodně nové, teprve nedávno jsem začal internet používat ke shánění spousty starých alb a nahrávek, které bych opravdu chtěl mít, a které už dnes nikde v kamenných obchodech nemají. Je to ten nejrychlejší způsob, jak člověk sežene to, co chce.

Ano a Depeche Mode navíc nikdy nejsou s písničkou hotovi, protože vždycky následuje stovka remixových verzí. (směje se)

Dave : No, pravda je, že jsem jich teď v poslední době slyšel asi padesát, zkoušel si je v hlavě zařadit, fakt nekecám, vážně to nikdy neskončí. Vždycky se objeví něco nového.

No, asi už nemá smysl říkat, jak jsme rádi, že jste zase zpátky a že zníte pořád stejně výborně. Budu se těšit zase příště, na shledanou. Měj se, Dave!Rozhovor : Kroq
překlad : Lucish
    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


dmf :

27. března 2009, 00:14     

smula cele album jiz na webu…


Ivan V. :

27. března 2009, 16:44     

Dalo se čekat, že dříve nebo později celá deska unikne na internet ještě před oficiálním vydáním. Co se dá dělat… Ale kdo nechce, tak si jí stahovat nebude a počká si na originální CD nebo na release party (jako např. já). ;-)


sinus :

27. března 2009, 21:36     

…nebo si to stáhne a stejně si to koupí.


RMB :

28. března 2009, 22:24     

no nevím,mě to nevadí(myslím tím,že to uteklo na net)je to super music a originál je originál.Aspoň vím co si pořídím v originálu:-)


Lucish :

29. března 2009, 13:19     

Nápodobně. Ráda si to poslechnu už teď, ale rozhodně to neznamená, že bych si kvůli tomu nekoupila originál. Je to spíš věc nedočkavosti a zvědavosti. A koupí originálu vyjadřuju svojí podporu skupině, vůbec by mě nenapadlo si ho nekoupit.


sykyna :

29. března 2009, 14:28     

To je úžasná myšlenka,se kterou se ztotožnuju :-)))….….vůbec by mě nenapadlo si ho nekoupit)))


sykyna :

29. března 2009, 14:28     

To je úžasná myšlenka,se kterou se ztotožnuju :-)))….….vůbec by mě nenapadlo si ho nekoupit)))


sykyna :

29. března 2009, 14:32     

…proč to poslat jednou,když to jde dvakrát :-)))….njn,šikula :-)


* :

29. března 2009, 15:12     

a ještě špatně 404


fan4dm :

29. března 2009, 17:43     

Já zatím odolávám a čekám až si to celé pustím z originální placky.


Mirxon :

29. března 2009, 21:00     

DM se nemusí obávat toho, že jejich nová deska unikla na net. Skalní devotees si ji stejně půjdou koupit, to je jasná věc.A to oni dobře vědí,jinak by asi ty opatření proti úniku na net zavedli mnohem přísnější než jsou.A kdo to nemůže vydržet do oficiálního vydání, sám se okrádá o ten pravej moment překvapení. Ale to je asi každýho věc….


sinus :

30. března 2009, 10:44     

http://musicser­ver.cz/…Of-Universe/


paulmode :

30. března 2009, 22:06     

myslím,že ten pravý originál nás čeká on the stage…

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků