Monstrum ve švýcarském hangáru


Koncert Depeche Mode v Ženevě znamenal pro místní pořadatele velkou výzvu. Již douho se potýkali s problémem, že v jejich městě není dostatečně velká hala pro vystoupení velkých zahraničních kapel. Touha po Depeche Mode však, zdá se, hory přenáší, a v tomto případě přeměnila jeden velký hangár v koncertní sál…







Již před koncertem Depeche Mode bylo jasné, že místní Arena s kapacitou 9000 lidí nebude stačit. Větší hala už je jen v Curychu, ale stále jen pro 13500 lidí. Proto dochází k mimořádnému projektu – vytvořit obří koncert v prostoru obvykle věnovánému veletrhům či výstavám – v hale Palexpo.

Na koncert Depeche Mode se nakonec prodává více než 17 000 vstupenek a Vincent Sager, ředitel pořadatelské agentury Opus sdělil, že se jedná pravděpodobně o rekord v návštěvnosti halového koncertu ve Švýcarsku…




Neslýcháno! Připravit pro kapelu Depeche Mode i pro 20 000 jejich příznivců vhodný prostor – to znamená plné ruce práce pro 50 techniků, kteří mají za úkol přeměnit výstavní halu Palexpo v koncertní sál, se vším všudy, včetně barů, šaten, backstage, a třeba galerie pro vozíčkáře.

První kamiony dorazily již ve čtvrtek. Průjezd branou je náramně jednoduchý, strop se zvedá totiž 18 metrů nad zemí. A parkování? Jako v bavlnce, v obrovském hangáru Palexpo, s prostorem 21 000 metrů čtverečních. Pro pohyb po hale technici neváhají používat bicykly!





Hlavní manažer Nick Sandoz musí mít v hlavě každý detail této gigantické operace. "Máme tu od kapely určité specifické požadavky, ale je třeba to skloubit s reálnými možnostmi této haly. Je to jednoduché – vychází se z rozměrů prostoru. Obvyklá hustota těsně pod pódiem je pět lidí na metr čtvereční – a čím jste dál, tím hustota klesá. Jiný výpočet zase říká : dostaňte do haly 25 000 lidí tak, aby mohli udělat alespoň krok. Jeden týden příprav! Dost náročné.

Starosti dělá klenba z vlnitého plechu – nebude to dělat vibrace? Měnit strop nepřipadá v úvahu, to je příliš drahé. Takže používáme těžké závěsy které absorbují ozvěny. A nazvučit reproduktory tak aby vše přesně sedělo. Visí nám tady dobrých pět tun zvukové techniky a přes třicet tun světelných zařízení. To je problém. Konstrukce haly není plánovaná na takovou zátěž. Akci v takovémhle měřítku tu děláme poprvé.


Kvalita zvuku však není jedinou starostí. Musí tu být k dispozici toalety, únikové východy (minimálně 60palců na 100 lidí, taková je norma), šatny a zázemí v zákulisí…a do zákulisí se teď vydáme.

V zákulisí se vytváří šatny ve velkých kontejnerech instalovaných přímo na zemi. Na každé dveře jmenovku – tady máme napsáno : „Dave Gahan – zpěvák Depeche Mode“, má nárok na dvě křesla, pohovku, stolek, zrcadlo a lednici. „Ještě sem asi dáme pár květin“ směje se správce. Dále pokračuje areál masáží a sprch. Horká voda je ohřívaná mimo budovu, a je sem přiváděná velkým potrubím.

Převážná část prací je už hotova. Tři chlápci v černých čepicích a teniskách postávají uprostřed velkého prostoru haly. Z třetího patra impozantní zvukařské věže, postavené proti pódiu, dává pokyn Nick Sandoz : „Kamiony Depeche Mode jsou tady!“. Osmdesátičlenný tým techniků je začíná vykládat. Aparatura, ozvučení, osvětlení, kabely, příslušenství…a kuchyňské spotřebiče.

"Mají s sebou všechno. Musíte si uvědomit, že je to tým který tráví 18 měsíců na cestách, pořád na silnicích, a potřebují zdravou a vyváženou stravu. Nemůžou si dovolit zbaštit tři dny staré zelí a pak dostat běhavku.


Koncert v číslech a faktech

21 000…počet metrů čtverečních.
20 000…maximlní kapacita sálu.
17 000…počet lístků prodaných v předprodeji.
520…...počet zaměstnanců podílající se na běhu koncertu.
80….…kompletní tým Depeche Mode, včetně kuchařů a masérů.
95….…cena lístku ve francích.



převzato z : Tribune Geneve



…a jak to nakonec celé dopadlo…? Dočtete se v Zápisníku.




-sin-

    13 listopadu 2009

    Zpět na hlavní stránku

    
SLEDUJTE NÁS:

                   


    




Komentáře (nové dole):




wifi :

13. listopadu 2009, 09:29     

Copak švýcaři, ty byli vždycky šikovní.


sin :

13. listopadu 2009, 11:06     

Ještě taková docela zajímavost – na tomto koncertě nebylo postavené molo do publika, kvůli specifickým podmínkám této haly.


carol.smith :

13. listopadu 2009, 19:37     

…a vůbec to nebylo na škodu


nick :

13. listopadu 2009, 23:42     

v Bratislavě ho taky prakticky nepotřebovali





Přidej komentář :



Toto není spam.







Výpis všech článků




SLEDUJTE NÁS