Sokratovský dialog s Martinem Gorem


Sokratovský dialog je jistá forma rozhovoru, ve které se tazatel snaží tázaného přimět více přemýšlet, možná i trochu zpochybnit jeho vlastní názor, ale hlavně přivést ho na cestu, jak plodit nové myšlenky. O něco takového se s Martinem Gorem pokusil pro Philosophie Magazin francouzský novinář Sylvain Fesson...

Kdo je tvůj největší démon?

Býval to alkohol, ale už je to devět let co jsem s pitím přestal, a udělal si zase ve svém životě pořádek. V příštím životě už ho vynechám!

Životní boj, na který jsi hrdý?

Zůstat s kapelou Depeche Mode, a dosáhnout s nimi úspěchu v elektronické hudbě. Když jsme začínali, mnozí by to považovali za vtip.

Z čeho se nejvíc obviňuješ?

Že jsem měl ty nejhorší outfity v 80.letech! V té době sice každý vypadal hrozně, ale musím přiznat že já jsem v tom vynikal obzvlášť !

Jaká otázka tě nejvíc trápí?

Otázka víry. Myslím, že to je přítomné ve všech písních, které jsem napsal. Líbí se mi představa Boha a spirituality, ale zároveň jsem racionální člověk, co se opírá o vědu.

Myslitel, který tě hodně oslovil?

Ray Kurzweil, i když si myslím že je trochu pošetilé odmítnout se podívat smrti do tváře. On si totiž myslí, že v roce 2029 dosáhneme díky medicíně a technologiím věčného života.

Co sis nejvíc odnesl ze školního vzdělávání ?

Jediné co se mi vybavuje, jsou kurzy francouzštiny v Německu. Pomohlo mi to naučit se myslet odlišně, relativizovat svůj vlastní jazyk, a vytvořilo to další nové přihrádky v mé hlavě.

Tvoje nejoblíbenější slovo?

"Eunoia". Nevím úplně co to znamená, ale je to použité jako titul sbírky veršů kanadského básníka Christiana Böka. Připadá mi zajímavé. Jedná se o nejkratší anglické slovo, obsahující všechny samohlásky.

Existuje místo, kde bys byl absolutně blažený?

Reálný svět je plný problémů, a já jsem jeho součástí.

Idea, která tě nejvíc zraňuje?

Myšlenka spravedlnosti. To slovo je neustále všude používáno, ale ve skutečnosti na světě žádná opravdová spravedlnost neexistuje.

Tvůj tajný návod, jak zkazit mladé lidi?

Pop. Do popového songu můžeš dát úplně všechno, stačí tomu jen dát líbivou melodii. Takže můžeš zpívat i o nejhorších svinstvech!

Kdo se zatím ještě nenarodil?

Někdo, kdo by trochu pomohl vyřešit problém spravedlnosti na tomhle světě.Thanks to dmtvarchives.com


-sin-    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků