Martin: baví mě kopat studny


Depeche Mode před pár dny oznámili, že se v aktuální sezóně podařilo shromáždit ve spolupráci s výrobcem hodinek Hublot 1,7 milionu dolarů na podporu organizace Charity:Water. Příběh této spolupráce se odvíjí již dobrých 9 let...Všechno začalo v roce 2009 u nás v Praze - a jak to tak bývá, byla u toho náhoda. Tehdy u nás Depeche Mode vystupovali, a před koncertem se Martin s Peterem jen tak poflakovali po městě, když vtom si Martin všiml butiku Hublot - což byla značka kterou si oblíbil už z dřívějška. Jak uvádí : "...Víte, nejsem na to nějaký zvláštní expert, ale líbil se mi jejich design. Většina výrobců se snaží napodobit nějaký klasický staromódní styl, ale u Hublotu mě zaujalo, že vypadá velmi moderně.".

Martin tedy neváhal, a vstoupil do butiku, aniž si uvědomil, že je zrovna zavřeno. Nicméně dveře byly otevřené, protože uvnitř byl zrovna šéf společnosti Jean-Claude Biver, a dával rozhovor novináři Vladanu Šírovi z Hospodářských Novin. Novinář popisuje celý okamžik :

...."Šéf švýcarské hodinářské manufaktury Jean-Claude Biver mi zrovna povídal o modernosti a módě, když do pražského butiku jeho značky Hublot vstoupil Martin Gore, kytarista a hlavní skladatel skupiny Depeche Mode.

"Promiňte," přerušili náš rozhovor lidé z butiku a obrátili se na Bivera. "Je tu hudebník z Depeche Mode, nosí Hublot a rád by se s vámi setkal. Depeche Mode jsou známá skupina." Biver byl sice potěšen, ale chvíli váhal. "Já je neznám," řekl, pak se přece jen rozhodl, že si s rockerem promluví. "Nebude vám to vadit?" otočil se na mě. "Jistě že ne. Jsou skvělí, moderní. Běžte, jsou to rockové hvězdy," povzbudil jsem ho. Setkání netrvalo déle než deset minut, ale Gore a Biver si očividně padli do oka..."
Od té doby Depeche Mode výrobcem hodinek pravidelně spolupracují - začalo to benefičním dvojkoncertem v londýnské Royal Albert Hall pro podporu boje proti rakovinně (Teenage Cancer Trust), kde si s nimi po 16 letech zahrál i Alan Wilder. Následovalo vydávání několika kolekcí luxuxních hodinek "Big Bang Watches", z jejichž prodeje jsou získané finance použité na projekt Charity: Water, jejíž cílem je poskytovat čistou vodu do rozvojových zemí.

O této charitě se Martin doslechl na jednom večírku, kde se mu zmínil známý, že pojede se zakladatelem charity Scottem Harrisonem do Etiopie kopat studnu. To vzbudilo Martinův zájem, a začal si o tom zjišťovat další věci. "Pomyslel jsem si, že je to skvělá organizace, a líbilo se mi co dělají - zejména to, že každý penny je tam použitý na konkrétní věc..."

A tak Martin neváhal, a přihlásil se k vybudování své první studny v Nepálu. Po 18 měsících pak dostal balíček s fotografiemi a podrobným popisem, jaký vše mělo účinek a dopad na místní komunitu. "Tohle mi přišlo jako nejúžasnější charita, jakou jsem v životě dělal. Úplně mě dostalo, co všechno můžu ovlivnit na místě, které je ode mě tak vzdálené. Dostal jsem chuť hned udělat něco dalšího..."Následně Martin zapojil do akce i celou kapelu, a začali podporovat Charity: Water na svých turné. Současná bilance je, že dosud Depeche Mode financovali 239 charitativních projektů: jednalo se o vodní projekty v Nepálu a Etiopii, kde dostali pitnou vodu k více než 80 000 lidem.-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků