Leckdo si řekne že jsme už staří...


V průběhu měsíční přestávky poskytl Andy Fletcher telefonický rozhovor serveru Clarin z Argentiny, kde kapela bude vystupovat 17.října v Buenos Aires. Na přetřes přišla minulost i budoucnost kapely...


FLETCH : Tohle turné je hodně zvláštní. Je to jedno z nejlepších turné vůbec, a zároveň nejhroznější. Víte, smrt mého otce před prvním koncertem, a všechny ty problémy se kterýma se potýkal David.. Leckdo si může říct, že jsme už příliš staří. Příští rok slavíme 30 let, a navzdory tomu pořád koncertujeme. I po všech těch historických problémech s drogami a vnitřními neshodami...

V písni "Fragile Tension" se zpívá o "křehkém napětí, které nás udržuje v pohybu". To vystihuje situaci v kapele?

No... Mohlo by to popisovat náš stav po určité období. Někdy je stres prospěšný. Ale ve skutečnosti nás pohání určitá elektřina vytvářená rozdílnými osobnostmi, což charakterizuje dobrou kapelu. Ale teď vládne v Depeche Mode velmi dobré počasí.

Možná jste zůstali spolu i proto, že každý žijete v jiném městě.

Nevím. V našich začátcích byl celý náš život jen Depeche Mode, pořád jsme vydávali desky a hráli. Všichni jsme žili v Londýně kousek od sebe. Teď ale každý máme svojí rodinu - Dave s Martinem si vzali Američanky a odstěhovali se... Možná že je to opravdu důvod proč jsme vydrželi pohromadě.

Hráli jste v Argentině v roce 1994, to byly těžké časy Depeche Mode. Co si pamatuješ z těch dob?

V té době jsem byl dost nemocný: trpěl jsem hlubokou depresí. Musel jsem odejít turné a vrátit se domů. Bylo to poprvé v historii Depeche Mode, kdy jsem nebyl na jevišti. Ale nebyl jsem jediný, kdo měl problémy, ostatní na tom byli taky dost špatně. Nicméně, to byly roky, kdy jsme napsali některé z našich nejlepších písní. Byl bych rád, abychom tvořili stejně tak dobrou hudbu pokud možno za méně šílených podmínek. Ale takhle to v životě příliš nefunguje.

Jak to?

Hodně skvělých nahrávek vzniklo v dost šílených podmínkách, které někdy můžou být prospěšné pro tvůrčí klima. Martin psal výborné písničky, Dave velmi dobře zpíval - byla to pro nás zlatá éra, a my na tím vším ztratili kontrolu. Všechno jsme naplánovali příliš velké - obludné turné Devotional s téměř 180 koncerty - byli jsme hodně populární chtěli jsme dosáhnout ještě víc.

A nedosáhli jste...

Vlastně ano. Nakonec jsme toho všeho dosáhli. Ale teď když si vzpomínám na tu dobu, moc si toho nepamatuju. Přesto to v něčem bylo pro Depeche Mode dobré. Naše současná situace je mnohem klidnější, více se těšíme ze společnosti toho druhého, a baví nás to mnohem víc. Život jde dál. Pokud nastane doba šílenství, člověk musí věřit že mu to pomůže stát se silnějším.

Možná jste dosáhli svých cílů, ale zaplatili příliš vysokou cenu...

Naštěstí jsme byli obklopeni dobrými lidmi a tak jsme se mohli pohnout kupředu. Alan Wilder sice opustil kapelu, ale zůstali jsme pořád.

Sblížily vás teď víc Davidovy zdravotní problémy?

Byli jsme k sobě bližší už mnohem dříve, při natáčení alba. Atmosféra ve studiu byla jedna z nejlepších vůbec.

Nyní vedete zdravý život, především Gahan. Jak se jak se vám daří odolávat pokušení i během turné?

Dave je úplně čistý. Martin se nedotkl drog přes čtyři roky. A pokud jde o mě, i já jsem mírnější. Ale v průběhu turné se stáváme závislými na stolním fotbálku.

Jak jsi se vypořádal s depresemi?

Prošel jsem rukama hodně lékařů a terapeutů, což by měl udělat každý kdo trpí depresemi. Problém deprese je to, že není v rockovém světě příliš populární - kdežto třeba heroinová závislost je rock'n'roll sám. Depresemi v hudebním průmyslu moc sympatií nevzbudíte.

Jak hodně bylo dobré pro marketing, to vše okolo drog?

Novináři milujou tyhle zprávy, obzvlášť v Anglii. Vždycky se nás ptají na Davidovo drogové období, i když už je to hodně dávno. Už to pro nás nemá význam, na rozdíl od žurnalistů - ti prodávají noviny.

Gahan je hlavním zpěvákem a Gore, hlavní skladatel. Jste mezi dvěma egy - musíte se je snažit držet v klidu?

(Smích) Je to zvláštní, ale Dave ani Martin nikdy neměli přehnaná ega. Těžko uvěřit, co? Možná proto jsme vydrželi tak dlouho, protože jsme dokázali svá ega udržet na uzdě.

Jak si představuješ další roky s Depeche Mode? V bonusovém filmu na Sounds Of The Universe říkáte, že doufáte že nebude koncertovat ještě v 60ti...

V 60ti se budu někde vyvalovat na pláži... Ale hudba je podivný byznys. Je to hodně silná droga. Lidi jako Rolling Stones a jim podobní, pořád jsou na turné. My teď jsme kapela která má velké ambice a plány - podobně jako U2 - ti pravděpodobně plánují v horizontu příštích 10 let. Víme že chceme dokončit tohle turné a pak se uvidí.

Hrál jsi dvakrát v Buenos Aires jako DJ. Překvapilo tě množství fanoušků Depeche Mode, kteří tu jsou?

Ano, strávil jsem hodně času v Jižní Americe. Říkali mi sice, že jsme tady hodně populární, ale když jsem tu vystupoval...myslel jsem že mě šálí zrak. Rád jezdím jako DJ, protože vybavení není tak velké jako s kapelou, a okolo vás se pohybuje mnohem méně lidí. Máte taky víc času na prohlídku města a podobně.

Co cítíte, když čtete v recenzích o vašem vlivu na jiné kapely?

Upozorňujeme, že i my máme své "hrdiny", jako Kraftwerk nebo David Bowie. Jinak je to pro nás čest a zadostiučinění, po období 80. let, jsme museli za elektronickou hudbu bojovat s tehdy populárnější rockovou scénou. Je to pocit, jako když jsi vyhrál bitvu.clarin.com

-sin-    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


H.Kuba :

4. října 2009, 17:45     

teda výborná fotka, Andy to rozjíždí!


Depesak.Albe :

5. října 2009, 17:14     

to je fakt ze v tom nejhorsim obdobi slozili vyborne pisne…ale myslim si od te doby co Alan odesel a po albumu Ultra,tak uz zadnou nejakou prubojovou pecku nenatocili…za Alana co song,to hitovka ktera hned tezila v hitparadach..Neco na tom bude:)


Helča :

5. října 2009, 22:28     

On je fakt,že Alan uměl dát těm skladbám vynikající atmosféru.


pepa :

5. října 2009, 22:31     

Depesak.Albe:Sou­hlas.Už mnohokrát jsem se tu o téhle věci také rozepisoval.
Myslím,že to vystihl přesně jeden kolega v diskuzi,nevím už kdo to napsal,ale vystihl to naprosto přesně,cituji­:„Depeche Mode je jako ženská,která byla před dvaceti lety krásná,zatímco dnes vypadá dobře“:)


sinus :

6. října 2009, 00:04     

Depeche Mode byli celá léta mistři v tom, jak dokázali udělat zatraceně dobrý pop – chytlavé písničky, které však nebyly nijak laciné, byly kvalitní.

S posledními alby mi ale připadá – aspon podle reakcí určité části fans – že jejich tvorba už není tolik „pro masy“, je to takové celé komplikovanější, ne tolik přímočaré na první poslechy…

Vypadá to že jsou ve studiu v pohodě, baví je to, a hrají si s různými možnostmi, jak dělat věci jinak, aby se pořád neopakovali. Mě to baví s nimi, jsem rád za jejich poslední dvě desky, i za ten Exciter, který se dá poslouchat jen při určité náladě, ale pak sedne výborně.

Povíme si za rok dva – až vše uzraje. I když, jak posluchači stárnou, totálně ztrácí trpělivost kterou věnovali muzice dřív (vím z vlastní zkušenosti), tak si třeba nepovíme nic :).


MartinL. :

6. října 2009, 06:47     

„Povíme si za rok dva – až vše uzraje. I když, jak posluchači stárnou, totálně ztrácí trpělivost kterou věnovali muzice dřív (vím z vlastní zkušenosti), tak si třeba nepovíme nic :).“….…..kez by jsi mel pravdu. Myslim, ze uz jsem to tady nekde psal, ale porad se v tom utvrzuji vic a vic, ze je to predevsim o producentovi a ne az tak uplne o pisnickach. U me ma vse po SOFADu sestupnou tendenci.Nejlepsi Ultra a nejhorsi SOTU. I kdyz je Exciter strasne utahany, tak treba I am You nebo Shine maji krasnou atmosferu srovnatelnou s Blasphemous nebo treba She Dressed In Black, ale LPs PTA nebo SOTU zadnou takovou atmosferu pro me nevytvorily. Bude to spis umem producenta nez kvalitou pisnicek samotnych….


sinus :

6. října 2009, 09:20     

Já myslím že písnička je tam tak nějak vždycky… Kdyby zahráli celé sotu jenom třeba na kytaru se základními akordy, mohlo by to vypadat zajímavě :) Ale producent tomu možná dodává tu zvukovou obálku okolo, která je u elektronické kapely hodně důležitá.


don.rodrigo :

11. října 2009, 16:25     

Hm rozhodne si nemyslim, ze by novejsi desky byly komplikovanejsi nebo narocnejsi. Spis silnych napadu se nejak nedostava.


nick :

11. října 2009, 23:55     

ony jsou, ale zdají se mi být spíš kontraproduktivní


Darth Kedr :

12. října 2009, 15:59     

No tak I Am You a Blasphemous Rumours mi k sobě moc nesedí. Myslím, že z jejich tvorby už se vytratila ta temná nálada 80. let, kterou už asi nikdy nezopakujou. Tehdy to bylo o aktuálních problémech, teď je to taková jejich rekapitulace s nadhledem…


MartinL. :

12. října 2009, 19:02     

To srovnani BR a IAY jsem myslel svou zvlastni atmosferou.Je mezi nima skoro 20 let, tak je jedine dobre, ze k sobe nejdou. jinak souhlas. Od ty doby co Gorac pise v Americe,kde porad sviti slunce, uz jsme se zadny temny nalady nedockali


katka :

13. ledna 2010, 21:13     

ja jsem tedy ještě neměla možnost se dostat na koncert!!ale doufám že ho tu budou mít zase co nejdřív!!!!doufám že nebudu muset čeka\t déle jak ty 2 roky!!

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků