Královské finále v Berlíně


Finální sto třicátý koncert, po 446 dnech na cestách, kdy Depeche Mode shlédlo přes 2,5 milionu diváků, tohle všechno už je včerejškem minulostí...Už jen příjezd k branám amfiteátru napovídal, že se bude jednat o něco speciálního. Jen si to vemte - dvě hodiny odpoledne, třicetistupńové vedro, nebe bez mráčku, a všude už stovky lidí navlečených v černém, trpělivě snášející výheň ve frontách před turnikety. Už jen to svědčí o tom, že pokud tohle absolvujete, tak už tu kapelu musíte mít opravdu rádi. Někdo by to nezval i bláznovstvím... A jo, asi by měl pravdu :) :)

Přehlídka triček, tetování, motivů ze všech možných období kapely. Přehlídka vyzdobených aut nápisy a obrazy Depeche Mode. A také přehlídka vlajek různých koutů světa - snad z každého světadílu kromě Antarktidy. Jistě, tohle je poměrně běžný kolorit víceméně před každým koncertem Depeche Mode - ale tentokrát mi to přišlo o něco víc "hardcore". Jako by se sešlo víc šílenců než obvykle. Jak poznamenal kamarád: "Nikdo z těch lidí tady není náhodou!". Rozdávaly se papíry s jednoduchým vkazem pro kapelu "See You Next Time!".

Čekání byla vlastně ta nejkritičtější část koncertu. Ale jakmile se otevřely brány, a otevřel se výhled do rozlehlého údolí a na připravenou stage, najednou jakoby člověka polila živá voda. Očekávání bylo velké - potom co při první berlínské noci v playlistu udělali miš-maš a vytáhli songy z různých období turné, byl jsem zvědavý, co vytáhnou teď. Co si budeme povídat, u Depeche Mode je to dost neobvyklý pocit, nevědět, co bude následovat přesně za songy. To si člověk musí užít! :)

A vybírali dobře! Během obou finálových berlínských show odehráli celkem 30 různých písní - což byl přehled téměř všeho co zaznělo na celém turné - "katalog písní" s popiskem Global Spirit Tour čítal celkem 39 položek, takže chybělo vlastně jen devět songů. Vzniklo tedy dostatek materiálu na natáčené DVD.

Atmosféra koncertu jela na plné obrátky - už od úvodních "bot". Neexistovalo sezení (alespon v okolí kam jsem všude dohlédl), a neexistovalo, aby Dave natáhl mikrofon a nezpívalo se. Tady už to trochu zkrátím, protože některé zážitky zkrátka nejsou přenositelné, a kdyby měl člověk popsat všechno, byl by tenhle článek stejně nekonečný, jako toto turné.


Takže letem světem :


- Mocný chorál při finále Everything Counts, který jsem ještě nezažil. Nejen kotel, a roztroušené hloučky, kdy každý zpívá jinak. Celý stadion, synchronně a jednotně. Tady je důkaz: youtube

- Dozpívávání po I Want You Now, srovnatelné s Home. Byl v tom moment spontánnosti - protože Home už je přece jen takové, za ta léta natrénované divadlo, kdežto I Want You Now těch "tréninků" příliš mnoho neměla. Video na youtube

- Mít možnost slyšet zase více písní ze Spiritu. Je to přeci jenom Global Spirit Tour, a ty písně jsou prý "jako stvořené k živému hraní", jak často prohlašoval Dave během nahrávání alba.

- Slyšet na jedné show The Things You Said , I Want You Now a Insight? Ano, už můžu umřít!

- Slyšet ještě jednou Heroes. Víc netřeba dodávat.

- Vidět všude kamery a mikrofony (občas nahoře prolétl i dron), a vědět že si to za půl roku koupíme na nějakém tom BD či DVD jako parádní vzpomínku.

- Po čtvrtém přídavku vidět Davea lišácky se zašklebit, a říct (myslím) něco jako "Tak co, dáme ještě jednu, nebo už jdete?". A následující pátý přídavek.A po onom přídavku Just Cant Get Enough nekončící zpěv fanoušků, nekonečné loučení. Zpěv i dávno potom, co kapela už nejspíš opustila stadion. Už jsme možná ani nezpívali pro ně, ale snad jsme ještě chvíli chtěli prodloužit ten okamžik, ještě na chvíli udržet ve vzduchu to kouzlo, které vždycky vznikne při události, jakou je koncert Depeche Mode. Byl to zpěv všech těch, kteří jsou s kapelou už desítky let - zpěv duší, pro které se stali Depeche Mode soundtrackem jejich životů. Ještě dlouho mi to bude znít v hlavě.

Bylo to fajn přátelé. A třeba se ještě někdy sejdeme! :)


-sin-


SETLIST :

- Going Backwards
- It's No Good
- A Pain That I'm Used To
- Useless
- Precious
- World In My Eyes
- Cover Me
- The Things You Said
- Insight
- Poison Heart
- Where's The Revolution
- Everything Counts
- Stripped
- Enjoy The Silence
- Never Let Me Down Again

- I Want You Now
- Heroes
- Walking In My Shoes
- Personal Jesus

- Just Can't Get Enough    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků