Koncerty Depeche Mode očima techniků


V odborně zaměřeném magazínu Future Music si redaktoři vzali na mušku členy technického koncertního týmu Depeche Mode, a povídali si s nimi o jejich vybavení a technologiích použitých pro běh show. Výtah toho asi nejlépe srozumitelného uvádím zde. Celý článek v originále (pro hlubší zájemce) je přiložený na konci...
Daniel Griffiths zjišťoval, že zákulisí největších světových elektronických koncertů vyžaduje nejmodernější vybavení, a odborníky na slovo vzaté...

V prosinci 2009 vystoupili všemi oblíbení průkopníci elektroniky Depeche Mode v O2 Aréně, na své britské zastávce jejich masivního Tour Of The Universe. Spolu s nimi přicestovalo osm velkých kamionů s náčiním, poctivě vybíraným za pomoci více než 20 letých koncertních zkušeností. 20členný tým je plně vybavený a připravený řešit jakékoliv problémy, které mohou při turné nastat. Součástí týmu je i Paul Eastman, klávesový technik a programátor pro tour a muž kterému DM svěřili důvěru v dobrý zvuk na pódiu...


Zdá se že věci se hodně změnily, od těch dob, kdy Depeche Mode byli parta, která dělala show s proslulými Emulatory a párem páskových přehrávačů Revox...

Paul Eastman: "Ach ano, tehdy se používaly dva, pro případ že by se jeden porouchal... V současné době používáme Radar System, který odvádí stejnou práci, a máme ho tu už pěkných pár let. Hlavním důvodem je, že je poměrně solidní. Ale ten chlapík, který pro ně tehdy v 80.letech mačkal "play" na páskovém přehrávači, ten je stále s nimi. Pohyboval se tu minulou noc, fakt.

To pódium vypadá monstrózně. Jak dlouho jste strávili zkoušením různých možnosti, než jste došli k finální podobě?

Původní plán pro tohle turné byl, aby Martin Gore měl na pódiu všechny ty staré syntezátory - protože většina nahrávek na Sounds Of The Universe vznikla právě jejich pomocí. Za poslední dobu si z nich udělal pěkně rozsáhlou sbírku.

Při nahrávání alba vzali všechny ty klávesy do studia a chtěli s těmi zvuky pracovat a dát jim nový rozměr. S tím bylo ale samozřejmě spousta technických problémů - oscilátory se rozlaďovaly, nástroje vypovídaly službu - no sužovalo je hodně problémů. Chtěli tam dostat ten starý zvuk, ale zároveň chtěli i určitou rockovost...

V minulých dobách se spoléhali hodně na samplery: Emulatory a staré Emaxy, ale všechny ty samply by už dnes nebyly dostatečně kvalitní a čisté, pro opětovné použití a pro potřebné aktualizace. Takže Kerry Hopwood (tour programátor na koncertech DM) se vrátil k originálním dvou-palcovým páskám a předělal z nich všechny samply pro tohle turné. Takže pracujeme s těmito nvými samply, a také s některými pluginy pro zvuk.

Poté, co se nám podařilo přesvědčit kapelu, aby na pódium všechny ty staré klávesy raději nebrali, mluvili jsme s pár lidmi o systému Muse Receptors, a ti nám říkali že je stabilní a nezničitelný. Takže to byla asi pro nás nejlepší cesta.

Při posledním turné používali Logic a EXS sampler, ale měli s ním pár závad. Pro playback jsme tehdy použili sekvencery Snow Patrol a The Verve (s použitím Logic) - a ty běžely v pohodě. Ale Kerry důvěřuje Radar systému. Během zkoušek jsme používali Pro Tools, ale těsně před turné jsme udělali kopie tracků do dvou mašin.

Existují určité zvuky, které nemůžete dostat ze syntezátorů, takže pro tyhle případy používáme předehrané samply - ale snažíme se využít syntezátory co nejvíce. Silné a hlavní zvuky jedou přes Massive, a ImpOSCar se stará o všechny další vrstvy, které vytváří základní zvukové riffy.

Z kláves běží celkem celkem šest výstupů : na každé klávesy dvě linky. Vždy je tam hlavní "A", a vedlejší "B", která hraje stejný zvuk. Po straně stage pak máme přepínače, kterými můžeme přepínat každé klávesy, pokud něco není v pořádku.

S bubeníkem je to trochu složitější, protože je někdy potřeba, aby zněly jako živé bicí, a jindy zase jako elektronické bicí, v závislosti na písni. Christiana Eignera řešíme převážně přes Ableton Live.

Celkem Radar System zpracovává až 18 stop - samozřejmě záleží na písni. Kapela má tendenci hrát živě všechny hlavní zvuky. Někdy hrají až tři klávesoví hráči, takže je toho hodně.

Samotný Radar system je rovněž zálohovaný, běží nám paralelně dva systémy - takže je to v podstatě jako za starých časů.

Originální článek (kliknutím zvětšíte) :

        


Pridat.eu


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


DM-kosacka :

6. dubna 2010, 00:00     

Uff..okem laika se zdalo ,ze se nejvic nadre Christian..ale ona to vubec nebude takova prdel..


sinus :

7. dubna 2010, 19:58     

Tady ještě jedna zajímavá sonda do techniky v zákulisí : http://www.au­diopro.cz/…se­quoia.html


Moogy :

12. dubna 2010, 18:04     

Doba se mění…Ale mě se ty Emaxy a Emulatory stejně líbili víc :)

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků