Klip týdne: Wrong


U příležitosti jubilejní ho pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. V posledním díle se podíváme na jeden z nejvýraznějších novodobých videoklipů kapely, který byl stejně mrazivý jako sama píseň - Wrong!Wrong !! To zakřičel Dave Gahan 21.2.2009 nějakou tu hodinku před půlnocí uprostřed zaplněné berlínské haly, na vyhlášení cen Echo Awards. "Byl jsem příliš dlouho na odvrácené straně...Příliš dlouho..." přidává se Martin ke konci písně vokálem vytaženým pěkně do výšky. Depeche Mode jsou zpátky!
Takhle nějak vypadala premiéra prvního singlu k albu Sounds Of The Universe. Byl to úderný cloumák na začátek. A k údernému textu, kdy je "všechno špatně", bylo potřeba i přiléhající videoklip. Režie se zhostil Patrick Daughters, a jednalo se o jednoduchý nápad, ze kterého mrazilo - svázaný muž jedoucí v autě, řítící se do záhuby.

Ocenění

Drsné video oslovilo porotu UK Music Video Awards, která jej nominovala ve dvou kategoriích : „Nejlepší rockové video“ a „Video s nejlepšími vizuálními efekty“. Nominaci nakonec neproměnilo. (Poznámka: Daughtersovi se to podařilo až o dva roky později, s jiným videem pro Depeche Mode - Personal Jesus 2011.) Video Wrong také zaujalo i na festivalu umění Plus Camerimage, kde získalo cenu za nejlepší kameru. Tu měl na svědomí Shawn Kim.

Zajímavost

Ve videoklipu ztvárnil roli svázaného muže Julian Gross, z kapely Liars. Liars jsou oblíbená kapela Davida Gahana - což prozradil mimo jiné v roce 2012, kdy jej zachytily kamery, když si s Richem Machinem (Soulsavers) prohlíželi v obchodě hudební desky. O vinylu WIXIW od Liars prohlašuje : "Skvělé album, mám ho sice doma na CD, ale tohle je poctivých 180gramů!"
Dave Gahan v rozhovorech často dostával otázky právě na tenhle klip, a ochotně se o něm rozpovídával. Například v tomto rozhovoru pro kalifornské rádio 91x, z února 2009:


Davide, předtím jsi tu mluvil o tom, jak jste se jako kapela intuitivně shodli na tom, jak by měl vypadat videoklip k písni Wrong. Že autorem by neměl být Anton. Vlastně je to docela intimní výpověď, neměl s tím Martin Gore problém?

Dave: Ne, vlastně právě on to navrhl. On opravdu chtěl pracovat s Antonem, my všichni chceme pracovat s Antonem, ale tak nějak jsme se podvědomě shodli na tom, že právě tuhle konkrétní písničku, která je první vlaštovkou z alba, by měl dělat někdo jiný. Jde i o způsob, jakým chceme říct: „hej lidi, Depeche Mode budou mít nové album!“. Cítili jsme, že chceme pracovat s někým novým, kdo by přinesl čerstvý vítr, nové myšlenky. A já viděl na youtube několik videoklipů od jedné australské kapely a moc se mi líbily, tak jsem si zjistil něco o jejich režisérovi a kouknul i na další klipy, které udělal pro jiné kapely. A tak jsem to navrhl a k mému překvapení s tím Martin souhlasil.

Než ses k nám připojil, mluvili jsme tu o novém albu a o singlu, který se právě dostal do éteru – Wrong. Na videoklip k této písničce se kdokoliv může podívat na našich webovkách, on je to spíše takový krátký film než videoklip..

Dave: Ano, v podstatě je to film.

Davide, ten chlápek ve videoklipu, zasloužil si to?

Dave: Nó, to byl náš producent... Takhle oni o nás totiž končí víš? Takže si dejte pozor, až budete chtít někdy udělat klip k nějaké písničce Depeche Mode, takhle můžete skončit, přesně jako v tom klipu. Bacha na to! (smích)

Já spíš přemýšlel o tom příběhu v klipu – vy asi budete chtít dát lidem prostor pro jejich vlastní interpretaci (ostatně jako vždy, pozn.překl.), ale zdá se mi velmi znepokojující – nekoukali jste v poslední době moc na horory?

Dave: Já sám mám rád takové filmy a tenhle klip k písni Wrong perfektně pasuje. Myslím tu frustraci, kterou člověk cítí, když jede po té silnici života a má pocit, že všechno je špatně. Já, když na ten klip koukám, tak cítím takový ten pocit klaustrofobie, vycházející z toho, že nevím, proč tam ten člověk je a jak to všechno vlastně skončí, ale prostě to nemůžu nedokoukat. Je to jako dnešní reality shows, vlastně jako život sám, kdy člověk sleduje, co se kolem děje a občas neví, co je ještě skutečnost a co už ne, a pak najednou z toho všeho vystřízliví, probudí se z toho.. My všichni říkáme, že nás takové věci nezajímají, ale ruku na srdce, vždycky rádi koukáme na bouračky, prostě nás to přitahuje.

A tohle video to dokazuje. A jak jsi řekl, k té písni se výborně hodí. A Sammy, to je osoba, která tu s námi byla ve studiu – tak Sammy řekl, že by se ta písnička skvěle hodila jako soundtrack k nějakému temnému příběhu z 80.let o autě jedoucím nekonečným tunelem. A to řekl ještě dřív, než ten videoklip viděl.

Dave: To vážně řekl? No teda. Tak to je docela ohromující, protože režisér tohohle videa, Patrik Daughters, když měl poprvé navrhnout, jak by natočil klip k téhle písničce, tak mluvil přesně o tom samém. Celá kapela jsme se shodli, že to cítíme stejně. Asi protože ten song má takovou silnou neměnnou linku a způsob, jakým to koresponduje s tím klipem, to se mi zdá naprosto perfektní.Wrong - videoklip

Wrong - Live Rehearsal


-sin-
(překlad interview: Lucish)Celý seriál: Klip Týdne


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků