Klip týdne: Walking In My Shoes


U příležitosti jubilejního pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. Přehlídka Corbijnových vizuálních fantazií pokračuje v roce 1993, dnes již mezi fanoušky kultovním videoklipem Walking In My Shoes...Album Songs Of Faith And Devotion nacházelo hodně inspirace ve víře a náboženství, a v podobném duchu se rozhodl Anton Corbijn stvořit videoklip k jejich druhému singlu Walking In My Shoes.

Videoklip je plný podivných postav, zjevně inspirovaných dílem středověkého sochaře a malíře Hieronyma Bosche. Ten na svých obrazech často zobrazoval podivně zdeformované postavy, různá sarkastická zpodobnění lidských slabostí či neřestí, a často kritické zobrazení samotné církve. Rovněž používal symboliku lidí přípomínajících zvířata a naopak. Právě od něj pochází mezi depešáky již legendární postava "ptačího člověka" bruslícího na ledě. Anton Corbijn nápad ještě trochu vylepšil, a stvořil i "ptačí ženu".

Další rafinovanou souvislostí by mohlo být, že Hieronymus Bosch byl stoupencem hnutí nové zbožnosti - tzv. Devotio Moderna. Což pěkně koresponduje s názvem depešáckého alba :)
Anton Corbijn k tomuto ještě doplnil, že částečnou inspirací pro něj byl i fotografický styl, který razil Irving Penn. Určitá podobnost s Pennovými známými "corner portraits" by se tu zřejmě našla:
Alan Wilder vzpomíná na natáčení : "Byl to určitě jeden z Antonových nejsurreálnějších klipů. Samotné filmování bylo pro nás docela novým zážitkem. Pamatuju si, jak bylo divné být obklopen všemi těmi lidmi s různými deformacemi - zejména při pauze na jídlo. Bylo úsměvné, když jsem seděl vedle hrbáče oblečeného jako gotický přízrak, a slyšet ho, jak říká holkám z cateringu: Nemáš nějakej kečup lásko?"

Fotka z natáčení - Dave Gahan a jeho malý herecký kolega
Videoklip opět pro americký trh prošel cenzorním zásahem - tentokrát vadil záběr nahých žen sedících na klínech členů kapely, a byl vystřižen. Při natáčení bylo použito několik zajímavých technik s kamerou, jak v tomto videu popisuje Anton Corbijn (české titulky):

Tour projekce Walking In My Shoes

Walking In My Shoes si vybudovala pevné místo v playlistech koncertů, a také na plátně za kapelou. Anton Corbijn pro tuto píseň vytvořil několik tour projekcí. Při Devotional Tour hrála hlavní roli samozřejmě ptačí žena, a ta se částečně objevila ještě při Touring The Angel. Při následujícím Tour Of The Universe jí vystřídal havran. V roce 2013, pouze při několika úvodních promo shows Delta Machine Tour byl při této písni použit vizuál od Timothy Saccentiho, s motivem domu v plamenech.

A to nejzajímavější si necháme na konec : tour projekci na Singles Tour. Tu pořídil Anton Corbijn, a na přehlídkovém mole zde vystupují Martin, Dave a Fletch v převlecích za své oblíbené hudebníky. Rozpoznáme tam například : Elvis Presley, Freddie Mercury, Slash, Kraftwerk, Steve Strange (Visage), Mark Bolan (T-Rex), Joe Strummer (The Clash), ale i řadu dalších.
AKTUALIZACE :

Při Global Spirit Tour natočil Anton k této písni zbrusu nový videoklip, který tentokrát ilustruje poselství písně ("než mě začneš soudit, zkus být na chvíli v mé kůži") na popisu běžného dne velmi odlišného člověka.


-sin-

Celý seriál: Klip Týdne    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Marek Kotrla :

4. srpna 2016, 12:46     

Dobrý den,naprosto úžasný članek na počtení.Mimocho­dem,mám jeden dotaz.Ve videu kde Anton Corbijn popisuje natáčení klipu hraje skladba Walking In My Shoes,ale trochu odlišná verze.Je to jedna z nevydaných verzí,které byly vytvořeny ?
Děkuji


sin :

4. srpna 2016, 13:34     

Zdravím, díky :)

Video pochází z Depeche Mode Remix Clip speciálu, který vysílala VIVA v roce 2004, a pouštěly se tam ke klipům remixy z tehdy vydané kompilace Remixes 81–04.

U Walking In My Shoes byla použita verze: Random Carpet Mix (Full Version), od Williama Orbita. Ta vyšla v kratší verzi na singlu Walking In My Shoes, a jako „full version“ vyšla teprve až na Remixes 81–04, a také v digitálním balíčku The Complete Depeche Mode.


lee :

4. srpna 2016, 19:33     

Nejlepší klip DM ever! Aspoň pro mě.

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků