Klip týdne: Stripped


U příležitosti jubilejního pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. Nyní jsme u roku 1986 - kdy se první předzvěstí nové desky Black Celebration stal singl Stripped...Ponurý song v pomalejším tempu, se silnou melodií, to byl další posun, a něco nového ve zvuku kapely. V době, kdy od nich každý očekával že složí něco podobně rytmického a úderného jako People Are People, dokázali opět překvapit.

Videoklip s nimi natáčel Peter Care, v opuštěném objektu nedaleko studia Hansa v Berlíně. Kapela tu ničí auta, či třeba televizory, aby tak korespondovali s textem písně, kde Martin touží "...zahodit pryč všechen ten balast konzumní společnosti...". Co se týče aut, těch zničili hned několik. V úvodu klipu je záběr na Volhu GAZ 24 (podobnými vozy jezdila za totality i naše Veřejná Bezpečnost). Následuje likvidace aut kladivy. Odskáčou to hned dva vozy, které se na střídačku objevují v záběrech : Citroen GS (starý vůz Daniela Millera) a Lada 1200.

Zde přikládáme úryvek z dokumentu k Black Celebration, kde kromě komentářů členů kapely vidíme i dobové záběry z natáčení Stripped, a také pořizování zvukových efektů pro píseň, kdy na parkovišti nahrávali zvuky ohňostroje. Syčení a výbuchy světlic pak byly použité v písni (české titulky):

Natáčení videoklipu bylo přítomno i několik novinářů, a v několika médiích se objevily čtenářsky vděčné fotografie členů kapely s kladivy. Švédský hudební časopis OKEJ dokonce hlásal titulkem : Demoliční firmy, nemáte zájem? Depeche Mode natáčí nové video !

...a článek dále pokračuje :

Depeche Mode odjeli do Berlína natáčet své nové video. Výsledkem je něco, co moc nepotěší milovníky automobilů. Klip kapela natáčí na podporu singlu Stripped, a vzhledem k názvu by jeden očekával nějakou svlečenou dívku. Ale místo toho Martin, Andy, Dave a Alan kladivy a sekyrami ničí auta . Při poslechu písně, která se nese v osudové melodii s temnými podtóny, to ale nakonec není zas tak nepochopitelné. Silnou stránkou Depeche Mode je umění překvapit. Vždycky rádi šokují své fanoušky...

Martin Gore popisuje tvůrčí proces: "Vždycky si dáváme záležet na tom, aby naše videa byla zajímavá a vzrušující...Je to jako s koncerty - hudba působí společně s vizuálními prvky. Myslím že jsme tady docílili skutečně efektního osvětlení..."

Dave Gahan zase prozrazuje, že ne vždy panuje v kapele shoda : "Někdy vedeme dlouhé debaty, když se sejde více nápadů, a ne každý může být realizován. Někdy musíme dělat kompromisy..."Televizní vystoupení

K propagaci singlu samozřejmě objížděli různé TV shows, kde tuto píseň představovali. Jistou zvláštností u Stripped bylo použití motorky, většinou samozřejmě (Davidem oblíbené) značky Harley Davidson. Objevovala se téměř v každém vystoupení, pokud to rozměry pódia dovolovaly :)
U televizních vystoupení došlo také k jedné, pro televizi docela ostudné perličce. Stalo se to v Itálii, kde místní kanál Rai Tre překřtil název písně Stripped za "Strippers" (striptérky...nebo možná striptéři..?).

Stripped naživo

Stripped se okamžitě stala stálým inventářem playlistů turné. Až po 15 letech, na Exciter Tour byla nahrazena albovou sestrou Black Celebration. Podobně tomu tak bylo i při posledním Delta Machine Tour. Zde zazněla Stripped výjimečně, a pouze jednou, při druhé show v Madridu.

AKTUALIZACE (2018) :

Kapela má Stripped ráda, a zařadila jí do playlistu Global Spirit Tour. Že je její text stále platný i po 32 letech dokazuje Dave Gahan, který vždy přesně v pasáži : "Make decisions without your television" zřetelně naznačuje nikoliv (dnes už zastaralou) televizi, ale ťukání do moderního smartphonu. Což je tak trochu ironické, když ho v tu chvíli tisíce těchto zařízení z publika neustále natáčí... :)
-sin-

Celý seriál: Klip Týdne


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků