Klip týdne: Strangelove


U příležitosti jubilejního pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. Nyní se podíváme na píseň, která dodnes rotuje v rádiích - Strangelove. Tato píseň se dočkala dokonce dvou různých videoklipů...Pro natáčení klipu k Martinově písni o temných stránkách lásky zvolil Anton příhodné město - Paříž. Zde ostatně také strávila kapela část svého nahrávání Music For The Masses. Ačkoliv Paříž je považována za město plné šarmu a romantiky, Depeche Mode mají na období nahrávání trochu jiné vzpomínky. Jejich studio Guillaume Tell se nacházelo ve čtvrti Pigtail, která měla (v roce 1987) dost nevalnou pověst. Martin : "Připadali jsme si tam jak v nějaké počítačové hře. Na jedné straně se snažíš vyhnout všem těm ožralům, aby tě za chvíli někdo lákal do strip baru. A z nějakého důvodu jsou chodníky plné psích výkalů !" Podobně dosvědčuje Fletcher : "Té čtvrti se přezdívalo Hovnov, protože snad úplně všichni tam měli psa, a kam ses podíval, všude se válela hovna. A když říkám Hovnov, tak to se ještě mírním!"

Zde je video z pořadu Rock Report, kde hned v úvodu videa Martin hraje Strangelove jen tak, akusticky na kytaru. Vysvětluje, že dema vznikají právě na kytaře, a až potom se na ně nabalují syntezátorové zvuky... (české titulky) :

Videoklip Strangelove

Alan: "Anton natáčel klip v Paříži, za učasti své přítelkyně Nassim. Poprvé zde zařadil svůj později typický prvek - hodně osobité ženy, představované modelkami a herečkami." Corbijn natáčel členy kapely v hotelových pokojích, pařížských ulicích, u Eiffelovy věže, s všudypřítomnými megafony. Do toho se střídaly prostřihy na ony osobité dívky - což byly dvě modelky, a jedna z nich zmíněná Antonova přítelkyně. V MTV byly ve vysílání některé odvážnější scény (dívky ve spodním prádle) nahrazeny obrázky kapely.

Vzhledem k tomu, že se natáčelo v centru Paříže, jsou určitá místa natáčení dobře identifikovatelná. Jeden bystrý fanoušek na svém webu prokázal doslova detektivní talent - zjistil, že scény v pokojích byly natáčeny v hotelu Lenox Montparnasse, který funguje dodnes, a stále je možné se v něm ubytovat.Dalším místem je nádvoří Palais Royal, kde jsou poznávacím znamením mramorové sloupy, a zejména pak "fontány zrcadlových koulí", dílo belgického umělce Pola Buryho. Při natáčení Antona natolik zaujala, že použil krátký záběr na dívku, kde v popředí vystupuje jedna z těchto fontán.
A další rozpoznatelný záběr: stromová alej v palácové zahradě - tam už ke konci klipu Anton propašovává svůj humor, a babičku podivující se, co tam provádí ten mladík s megafonem...
Pár fotek z natáčení Strangelove:Videoklip Strangelove 88

Americké vydavatelství Sire mělo, a ne poprvé, poněkud záhadnou strategii s nahrávkami Depeche Mode. Singl Strangelove totiž vydali v srpnu 1988 podruhé - více než rok po prvním vydání. Nicméně, vedl si o 26 míst v hitparádě lépe. A k tomuto druhému vydání vznikl také další videoklip. Režíroval jej dlouholetý spolupracovník Depeche Mode, tvůrce mnoha obalů alb a singlů, Martyn Atkins. Ten měl na svědomí i grafiku alba Music For The Masses, a připisuje se mu vznik nápadu používat typické červené megafony. Martyn Atkins se rozhodl, že tentokrát budou Depeche Mode "muži v bílém", a klip je prošpikován odkazy na obal alba. Místem natáčení byl monumentální Senate House v Londýně. Audio verze je ve videoklipu odlišná, a je více podobná albové verzi.

Alan spekuluje : "Skutečný důvod, proč se dělala druhá verze Strangelove, se už asi nikdo nedozví. Já bych si tipnul, že se americkému vydavatelství anebo MTV prostě nelíbil původní Antonův klip."Pár fotek z natáčení Strangelove 88 :Strangelove naživo

Kapela hrála na koncertech Strangelove samozřejmě v době jejího vydání. Zařadili ji i při následujícím turné v roce 1990. Poté z vystoupení zmizela na dlouhých devatenáct let. Při Tour Of The Universe nastalo příjemné překvapení, když píseň opět ožila. A nebyla by to Strangelove, kdyby u ní zase nebyla nějaká ta kontroverze - a týkala se samozřejmě Corbijnovy tour projekce. Ta zobrazovala lehce erotickou scénu se dvěma dívkami, a na většině koncertů došlo k její cenzuře - tedy červenému zamlžení plátna. Ani na live DVD se vedle jiných tour screens Strangelove neobjevila.

Strangelove - tour screen 2009:

AKTUALIZACE 2017 :

K příběhu Strangelove dopisuji ještě jednu kapitolu, o kterou se postaral Martin na aktuálním Global Spirit Tour, kde jí poprvé představil v akustické verzi :

-sin-

Celý seriál: Klip Týdne


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků