Klip týdne: Personal Jesus


U příležitosti jubilejního pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. Postupujeme do roku 1989, kdy jako předzvěst přelomového alba Violator vychází singl se zřetelným kytarovým riffem: Personal Jesus...Toto elektro-blues s potenciálně rouhavým textem o tom, jak může láska přerůst v závislost, a někdo pro druhého být "osobním Ježíšem", se stalo okamžitě hitem.

Pro natáčení videoklipu zvolil Anton Corbijn kovbojské městečko v Tabernas Desert, ve Španělsku, a celé to bylo takové...westernové. Dějová zápletka videoklipu je v podstatě jednoduchá: drsní cowboys Depeche Mode jsou navštívit nevěstinec. Trochu se čekalo, že to opět kapku podráždí MTV, možná že budou chtít vystřihnout záběry na dívky čekající na své zákazníky... Ale kdepak. MTV nejvíc vadil záběr na koňský zadek.

Martin: "Když byl klip rozeslán do televizí, MTV protestovala proti záběru na koňský zadek, poté co je tam to velké dýchání. Nevím jestli to byl Antonův úmysl, být perverzní, ale ale mám pocit že šlo v tomto případě spíš o náhodu. Tihle lidi od TV to viděj všechno dost zvláštně!"

Alan: "Prdele jsou pro americkou televizi nepřijatelné. Ale je v pohodě, když ve filmu někomu vystřelíš mozek. Cenzura je je velký paradox - to co cenzoři zakážou, nakonec ve výsledku té věci přinese ještě větší popularitu. Podívejte se jak jsou slavné filmy jako Mechanický Pomeranč, nebo Exorcista, a přitom jsou vlastně docela mírné, ve srovnání s tím co v současnosti běží v kinech..."

V následujícím sestřihu vzpomínají členové kapely i Anton na natáčení Personal Jesus (české titulky) :

Článek z německého Brava, o natáčení Personal Jesus:

(thanks to ericdm & dmtvarchives.com)

Depeche Mode na koních si lze těžko představit. Martin, Dave, Fletch a Alan ve svých černých oděvech jako kovbojové pod perným španělským sluncem - nemyslitelné! Ale přesto na začátku června letěli všichni z Milana do španělské Almerie, aby v jednom typicky mexickém městečku natočili video pro jejich nový singl Personal Jesus.

Krajina a okolí zde hodně připomíná klasické časy westernů, jako ve filmech "V pravé poledne", nebo "Tenkrát na Západě". Kapela pár dní odpočívala, aby se aklimatizovali. Pak si nasadli klobouky a kovbojské ostruhy, a začali se projíždět po prérii. Koně fascinovaly hlavně Martina Goreho. Kaktusy, palmy, a dobré španělské červené víno zajistily dobrou náladu. Takhle kapela zakončila druhou nahrávací session. Od dubna pak přijdou s novým albem a dalším světovým turné...


Pár fotek z natáčení klipu:

Personal Jesus - World Violation Tour Screen

Kovbojská tematika se objevila i v dalším klipu od Antona Corbijna, tentokrát určeném na koncertní projekci při World Violation Tour. Při písni Personal Jesus na plátně za kapelou běžely dva filmy. Oba jsou vidět v tomto videu, který později uvolnily oficiální stránky kapely:

Personal Jesus naživo

Píseň se stala koncertní stálicí, a od roku 1990 se hraje se s minimálními obměnami v téměř identické verzi. Jen při posledních dvou turné jí Martin opatřil malým (a čím dál delším) kytarovým intrem. V roce 2003 ji zařadil Dave na své sólové turné, a podoba písně byla rychlejší a rockovější. Zde je pěkný televizní záznam z Hultsfred Festivalu, kde si to Dave užíval na maximum :

V roce 2011 byla napsána ještě jedna kapitola v historii písně Personal Jesus. Jednalo se o její verzi Stargate Mix, vydanou jako singl na podporu remixové kompilace. K němu vznikl videoklip, bez asistence kapely, ale zato natáčený v České Republice, u mostu poblíž Rabštejna nad Střelou. Režisér Patrick Daughters za toto video získal ocenění "Nejlepší britské alternativní video" na UK Music Video Awards.


-sin-

Celý seriál: Klip Týdne


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků