Klip týdne: People Are People


U příležitosti jubilejního pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. Dnes se budeme věnovat úderné písni z roku 1984 - People Are People...People Are People - píseň odsuzující násilí a nesmyslnou nenávist. Traduje se, že inspirace se zrodila v Martinově hlavě poté, co byl sám na ulici bezdůvodně napaden - nejdřív jako teenager při náštěvě jednoho z basildonských klubů, a po čase už jako popová hvězda v Londýně, zrovna při rozhovoru s novinářem.

Depeche Mode si v té době oblíbili režiséra Clive Richardsona, a tak i videoklip People Are People byl natočen pod jeho taktovkou. Snímek se odehrává na vyřazeném křižníku Belfast z roku 1938, který je dodnes trvale zakotvený na řece Temži jako muzeum. Členové kapely tam do rytmu hudby mlátí do různých bojlerů, řetězů a vybavení strojoven masivního válečného plavidla - tedy obraz i zvuk ladící do industriálního nádechu této písně. Mezi to jsou porůznu roztroušeny archivní záběry za železnou oponu, mimo jiné i z Moskvy. Videoklip se dočkal dvou verzí - krátké 4 minutové a dlouhé 7 minutové pro remix.

Rozhovor z roku 1985, kde se Depeche Mode zmiňují o videoklipech Its Called A Heart a také People Are People (české titulky) :
People Are People naživo

Tento úderný song samozřejmě nechyběl v dobovém playlistu koncertů DM. Vyšel březnu 1984, kdy ještě dojížděli poslední koncerty Construction Tour, a souběžně s nimi již objížděli televizní vystoupení s People Are People. Na březnových koncertech Construction Tour údajně People Are People zněla puštěná z pásky jako jekési outro, po skončení koncertu a odchodu kapely. Poprvé byla "naplno" zařazena do playlistu na červnovém koncertu v Ludwigshafenu.

Pak už se v playlistu držela až do roku 1988, kdy jí zvukově obohatili o skvělý zhruba minutový nástup. Do omezené stopáže koncertní VHS 101 se však bohužel nevešla, vyšla pouze v audio verzi. Jako video máme alespoň její část z filmu 101, rušenou komentáři osvětlovačky. Tomuto předchází zajímavá scéna návštěvy Martina a Fletche v prodejně hudebnin, kterou tam nechávám :) Video je s českým dabingem, tak jak ho kdysi vysílala TV Premiéra:-sin-


Celý seriál: Klip Týdne


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků