Klip týdne: Enjoy The Silence


U příležitosti jubilejního pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. Nyní se podíváme na Enjoy The Silence, která je dalším nesmrtelným, a dodnes hraným hitem Depeche Mode. Tuhle píseň poznají i lidé, kteří jinak Depeche Mode neposlouchají...Pro videoklip k písni Anton Corbijn přišel s myšlenkou "muže, který má všechno, a hledá jen tiché místo, kde by měl chvíli klid..." Zpočátku se to kapele vůbec nezdálo, ale nakonec souhlasili. Natáčení probíhalo na mnoha místech - studiové scény v Londýně, venkovní scény u skotského hradu Balmoral, scény u moře v Portugalsku, a nakonec scény na sněhu, v Alpách. Všechno se ale vlastně týkalo jen Davida, který to za kapelu doslova "oddřel". Na to všechno později v tomto videu vzpomínají Anton, Dave, Fletch i Martin (české titulky) :

Německý časopis PopRocky o tomto videu napsal : "Dave jako mysteriózní král Artuš shlíží na svoje království..."

(Thanks to Mister Dark & dmtvarchives.com)


Pár fotek z natáčení :


Enjoy The Silence - nepovedené záběry
Enjoy The Silence - World Trade Center

Kapela s tímto hitem objela také řadu televizních vystoupení, i když už jich nebylo tolik, jako třeba 80.letech (ví se o 9 vystoupeních). Tato disciplína v 90.letech pomalu začala ustupovat do pozadí. Nicméně, tady je král jasný. V roce 1990 se Depeche Mode vypravili na střechu jednoho z dnes již neexistujících "dvojčat", tedy mrakodrapů World Trade Center v New Yorku, aby tu natočili vystoupení pro francouzskou televizi (pořad Champs-Élysées). Místo z vrcholu hory zde shlížejí ze střechy mrakodrapu, což je neméně působivé.

Enjoy The Silence naživo

Koncertní provedení písně Depeche Mode obohatili gradující mezihrou, která z písně udělala sedm minut trvající stadionový mejdan. Podoba této mezihry se v průběhu let měnila - především Martinovo kytarové sólo. Na každém turné mírně pozměňoval kytarovou figuru, či zvukový efekt. Zde jsem si dovolil udělat sestřih 1990-2006, aby bylo vidět porovnání :
Existuje také kouzelná "unplugged" verze Enjoy The Silence, jen kytara, klavír a bicí. Zazněla ve vánočním koncertu pro rádio KROQ, v roce 1998. Oficiální stránky kapely uveřejnily pouze 1,5 minutovou video ukázku, ale v audio verzi si ji můžeme vychutnat celou.

Enjoy The Silence - KROQ Acoustic 1998

V roce 2004 se Enjoy The Silence dočkala rockovější podoby, kterou pro první remixovou kompilaci DM vytvořil Mike Shinoda z Linkin Park. Shinoda je velkým fanouškem Depeche Mode, z čehož se vyznal v jednom rozhovoru: "...když jsem objevil skladby Strangelove a Blasphemous Rumours, stal se ze mě jejich fanoušek. Struktura skladeb a texty byly prostě užasný. Když jsem mluvil se začínajícíma kapelama, vždycky jsem jim říkal ať studují styl psaní songů DM, protože ten je nepropustný. Charakteristicky vynikají tónem, hudebně i textově. Můžete se do alba totálně ponořit, a jak se začnete věnovat více detailům, můžete vždy najít věci, které vás překvapí...". Tato verze z roku 2004 měla i zajímavý kreslený videoklip.-sin-

Celý seriál: Klip Týdne


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


angel :

28. července 2016, 19:59     

To kytarové solíčko je nejlepší na Devotional! Jinak dobrý sestřih.


Miloš :

29. července 2016, 09:07     

Museli Antonovi bezmezně důvěřovat. Ale proč ne, snad jim přece dávno dokázal že je profík. Škoda že už s nimi tolik netočí. Projekce na Heaven byla fantastická.


HammersmithOdeon :

15. srpna 2016, 13:24     

Devotional – jednoznacne!!!! Nema to chybu.

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků