Klip týdne: Dirty Sticky Floors


U příležitosti jubilejního pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. Dnes se podíváme na zástupce Davidovy sólové kariéry. V roce 2003 vydal song plný stínů z minulosti: Dirty Sticky Floors...Dave Gahan v sobě už delší čas hřál myšlenku, že by mohl psát i svoje písně. První nesmělé zmínky (jsou už z roku 1987). O zhruba deset let později nabízí Martinovi svou hlasovou linku k písni s pracovním názvem "Ocean Song", ale nehodilo se to do konceptu alba Ultra. (Ocean Song později Dave vydal pod názvem "Closer" jako béčko singlu I Need You).

Ta pravá chvíle nastává v roce 2003. Fanoušky Depeche Mode Dave překvapuje svým sólovým albem "Paper Monsters". Úvodní singl Dirty Sticky Floors byl, jak jinak, o vyrovnávání se z minulostí. Přináší ponurý text o Daveových pocitech z dob, kdy byl na dně svého drogového pekla. Dave Gahan : "Je to píseň o takzvané okouzlující stránce rock'n'rollu, a o tom, jak nakonec stejně každý večer skončíš na nějaké špinavé lepkavé podlaze, na odporném zaplivaném WC v nějakém klubu, anebo, a to nejčastěji, na špinavé lepkavé podlaze vlastní koupelny... Chtěl jsem to pojmout s nadsázkou, spíše se tím zasmát sám sobě. Ale popisuje to skutečně špatné období mého života..."

V textu písně se objevují zmínky o jakémsi "Lvovi" a také "Tin Manovi" (Plechovém muži). Je tam doslova: "..doufám že mě tady nikdo neuvidí, Tin Man říká že je je to v pohodě, ten Lev mě nedostane...". Lev a Tin Man nebyly žádné jinotaje, ale reálné artefakty z oněch zoufalých dob. Dave vysvětluje : "jedno období své drogové závislosti jsem trávil pořád zavřený ve svém apartmá v Santa Monice, celé dny sledoval kanál se zprávami o počasí, a hrál si velkým plyšákem Bugs Bunnym, a taky měl velkého lva a Plecháče. Povídal jsem si s nimi, což bylo dost psychopatické, ale mě to přišlo v tu dobu normální..."

Tato fotka je z období 1991/92 , ze Santa Moniky. V pozadí vidíme onoho "Plecháče"...
Videoklip k písni představuje hned tři stránky Davida Gahana, a jako metaforu zoufalého životního zápasu byla využita loďka uvízlá na mělčině, kterou zaboha nejde hnout a odplout... Více popisuje sám Dave ve videu níže. Je to jedno z videí, které umisťoval na své stránky davegahan.com, v době propagace Paper Monsters.

A ještě slovo k režisérovi videoklipu. Zajímavostí je, že v kreditech DVD singlu je jako režisér Dirty Sticky Floors uveden chybně Matt Skerrit. Ve skutečnosti toto video vzniklo pod taktovkou režisérské dvojice Arni & Kinski. Na dotaz to později potvrdil webmaster oficiálních stránek kapely.

Dirty Sticky Floors - komentář Davida Gahana (české titulky) :
Dirty Sticky Floors - natáčení videa (sestřih)

-sin-

Celý seriál: Klip Týdne    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků