Klip týdne: Barrel Of A Gun


U příležitosti jubilejního pokračování naší Black Faith Party se v tomto seriálu zastavíme u 13 zajímavých videoklipů Depeche Mode. Nyní přichází ohlédnutí do doby, kdy Depeche Mode vstali z mrtvých singlem Barrel Of A Gun...V době, kdy už celý svět odepsal Depeche Mode jako rozpadlou kapelu, přišlo jejich zmrtvýchvstání s albem Ultra. Úvodní singl tedy byl obzvlášť důležitý. Po určitém dohadování nakonec zvítězila píseň Barrel Of A Gun, která se pro svoji údernost hodila pro návrat lépe, než na druhé místo odsunutá It's No Good.
Temná píseň si žádala i patřičně temný videoklip. Natáčení proběhlo na sklonku roku 1996, pod režisérskou taktovkou Antona Corbijna. Jako místo natáčení zvolil stísněné uličky a zákoutí města Marrakesh, ve státě Maroko.

Dave Gahan popisoval Corbijnův klip jako "docela autobiografický". Ukazoval totiž muže, který byl pronásledován hlavní pistole, což symbolizovalo Gahanovu nedávnou minulost. "Chtěl jsem, aby to vypadalo, jako když člověk neustále utíká před životem, brání se mu, a brání se také citům," vysvětloval uzdravený zpěvák. "Takový je do značné míry život feťáka."

Martin Gore připustil, že ji skládal i s přihlédnutím k Davidově perspektivě, kdy celému textu vévodí pocit člověka, který stojí tváří v tvář smrti. Zdůraznil ovšem, že se do něho promítly také jeho vlastní zkušenosti a problémy. "Je to částečně i o Davidově peklu, kterým prošel, napsáno z mé perspektivy. I já jsem měl své problémy..." Dave ty Martinovy problémy přímo pojmenoval : "Jo, měl problémy hlavně s alkoholem. Každou noc dal 15 piv, a pak se pořád svlíkal a dělal scény!" :)
Martin ještě dodává k textu: "Barrel Of A Gun je o porozumění tomu co jsi, a že tvoje cesta nemusí být určovaná jen osudem, nemusíš být jen loutkou. Určitě existuje něco daného, něco, co se má stát, ale nejsem úplně fatalistický. Něco ovlivnit můžeme, i když ne moc."

V následujícím videu popisuje Anton Corbijn myšlenky videa, z nichž některé můžou být pro někoho trochu překvapivé. Na konci pro odlehčení přidá Dave vtipnou historku (cz titulky) :
Ona "zeď", o které Dave ve videu mluví, nebylo nic jiného než městské hradby. Anton si pro natáčení vybral zanedbaný úsek, který se lépe hodil k pochmurné atmosféře klipu. Ćernobílá kamera pochmurnost ještě podpořila, takže vlastně není vidět typicky načervenalá barva hradeb i domů, které jsou postaveny z červeného jílu zpevněného vápnem, díky čemuž se někdy Marrakeshi říká "červené město".
Pro DM fanoušky-cestovatele zde máme tip, a to tunel, ve kterém se natáčela část klipu:

Záběry z londýnské části natáčení klipu Barrel Of A Gun :

Pár fotek z natáčení klipu:

Barrel Of A Gun - s Antonem za bicíma

Úvodní dvě televizní vystoupení na podporu singlu Barrel Of A Gun byla v Británii, pro pořad BBC Top Of The Pops. Za klávesami se připojil producent alba Tim Simenon (kterému Martin před příchodem na pódium řekl : "Je ti jasný, že teď budeš hrát s kapelou, která už není v kurzu?"). A za bicí se posadil sám Anton Corbijn. Byl to jeho splněný sen. Fletch prozradil jednomu novináři: "Anton na bicí pilně cvičil. Řekl mi, že tohle byl jeho nejštastnější okamžik za posledních 10 let..." Tak se na ten "nejšťastnější okamžik" podívejme:
Barrel Of A Gun naživo

Z posledního Delta Machine Tour máme ještě v živé paměti milé překvapení, když Depeche Mode oprášili tuto pecku. Při úvodních promo shows k ní běžela na plátně docela drsná vizualizace se záběry kostnice s hromadou lebek, různé kříže a záhrobní motivy. Tento vizuál jako jediný nakonec nebyl zveřejněn na profilu Timothy Saccentiho. Barrel Of A Gun jinak předtím zazněla jen v roce 1997 na dvou Ultra Parties, a o rok později při následujícím Singles Tour. A dáme si (podle mě) skvělou energickou verzi z Inglewoodu 1998, kde je Dave již odpočatější, a Martin řádí s kytarou :
A na závěr nesmí chybět Barrel Of A Gun - ve fázi studiového dema, s Martinovým hlasem - to je opravdu lahůdka : soundcloud.


AKTUALIZACE (2017)

Na Global Spirit Tour zůstala tato píseň natrvalo v setlistu. Dave jí trochu zpestřil tím, že ke konci zpívá úryvek textu z písně "The Message" od Grandmaster Flash & The Furious Five : "Don't push me cause I'm close to the edge / I'm trying not to lose my head..." Tato, i jiné zajímavosti jsou znázorněné v následujícím videu:
-sin-

Celý seriál: Klip Týdne    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků