Když zdi vyprávějí...


Všichni určitě denně potkáváte ony pomalované zdi různými záhadnými krkolomnými nápisy a grafitti, jejichž význam je většinou známý snad jen samotnému sprejerovi. Jakoby zoufale křičely do světa „všimněte si mě proboha někdo, byl jsem tady! Nezajímá mě co znamená tahle budova, co tu kdo přede mnou vybudoval, ted jsem tu jen já a po mě potopa…“Ne, ale ted nebudeme hodnotit (či moralizovat) grafická díla současná, ale posuňme se více do minulosti, a více do „našeho oboru“. V 80. a 90.letech ještě valná většina DM fanoušků pocházela z řad náctiletých, a dávali najevo svou náklonnost ke kapele nápisy a siluetami členů Depeche Mode na zdech, zastávkách či kabinkách výtahů, prostě všude kde to šlo. Jistě, dnešníma (snad) dospělýma očima většiny z nás zcela správně lze namítnout, že to je nedospělé, primitivní, v podstatě stejně srovnatelné s dnešními sprejery…To asi ano.

Nicméně i přes tyto všechny objektivní důvody, stejně když někde náhodou narazím na stopu dávno zašlého a vybledlého nápisu „Depeche Mode“ na zdi, nemůžu se ubránit jakousi zvrhlé hrdosti že to tam je, a dýchne z něj na mě závan dob dávno minulých, něco na způsob tichého spiklenectví…

No a v neposlední řadě se projevila i sběratelská vášeň. Před nedávnem totiž TomCZ přišel na diskusním foru s nápadem založit auditko právě pro fotky těchto „otisků DM fanoušků“. Ukázalo se, že téměř každý z nás fanoušků, se někdy ve svém okolí s nějakým takovým dílem potkal. A tak jsem se rozhodl pohnat to ještě výš, a tímto bych chtěl poprosit o pomoc všechny čtenáře :


- Víte-li o nějaké „stopě“ poblíž vás, napište prosím do komentářů lokalitu (nejlépe ulici), či v nejlepším případě nápis vyfoťte a fotku pošlete na email sin101 (at) s­eznam.cz . Zejména bych ocenil co nejvíce tipů na lokality v Praze, kde je mohu sám nafotit.


Výslednou sbírku fotografií zde na webu samozřejmě uveřejníme k nahlédnutí.

Pro navození té správné atmosféry přikládám několik vybraných fotek z polského diskusního fóra, které zachycují výtvory tamních fans.

-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Lilian :

10. července 2008, 10:08     

Děčín – Labské nábřeží u vjezdu železnice u tunelu…Velké srdce a uvnitř depeche mode.


Nikča :

10. července 2008, 10:45     

To je pěkný.Škoda,že u nás nic takového nenajdu.


reny :

13. července 2008, 21:22     

Plzen – Havířská, kousek u klubu Pod Lampou.


sinus :

14. července 2008, 10:33     

Tu Plzen si vybavuju – vždycky jsme šli okolo když byla Pod Lampou DM party…

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků