Jack Gahan mluví o svém otci


Na podzim loňského roku se objevila na trhu kniha s názvem "How’s Your Dad?: Living in the shadow of a Rock Star parent" - věnovaná tématice dětí slavných rodičů, rockových hvězd. Malý prostor byl věnován synovi Davida Gahana, Jackovi, se kterým hovořila autorka knihy, Zoë Street Howe...
Dave Gahan často bral na turné s sebou svého syna Jacka, pojmenovaného po zpěvákově nevlastním otci. Jack se objevuje (ještě jako malé dítě) i v dokumentárním filmu 101.Autorka : Když jsem Jacka viděla poprvé, při naší procházce po Westbourne Grove, jak přichází ve své kožené bundě, došlo mi, že je téměř nemožné nebýt zasažen vlivy svých rodičů - podobností své matky, bývalé punkerky Joanne Fox, i jeho otce. Jack a Dave mají podobnou povahu a, jak mi sám prozrazuje, sdílejí i podobný styl humoru.

Jsme v jeho bytě poblíž a dáváme si čaj. Z dálky sem doléhají zvuky festivalu King Tubby Meets Rockers Uptown, a dodává to našemu hovoru atmosféru. Naše původní povídání bylo odloženo prostřednictvím omluvného emailu, kdy mi psal že jeho tátá je zrovna v L.A. a chtěl by se s ním dívat na fotbal.
Později mi došlo, jak je to celé hezké, protože jsem zjistila, že Dave Gahan na fotbal nikdy moc nebyl. Ale vyvíjí o něj nyní větší zájem, protože ví že Jack je velkým fanouškem. To bylo krátce poté, kdy Davidovi našli zhoubný nádor přímo v průběhu turné Depeche Mode, v květnu 2009.

Jack Gahan (v době našeho rozhovoru 22-letý) byl v období Devotional ještě příliš malý na to, aby trávil čas s otcem na turné, kde právě sváděl urputné boje s drogovou závislostí na heroinu. Ta nakonec vyvrcholila předávkováním a téměř smrtí v roce 1996. Vrátil se z "temnoty", když začal poslouchat svou třetí a současnou manželku Jeniffer, která mu k onomu návratu velmi pomohla. Ne náhodou ztvárňuje v klipu Suffer Well roli anděla.

V době, kdy Jackovi bylo 13, měl možnost strávit prázdniny na turné s Depeche Mode, zatímco většina jeho vrstevníků pobývala na letních táborech či dělala brigády v supermarketech. Na turné měl Jack příležitost vidět otce jak dělá svou práci. Přímým důsledkem bylo sbírání zkušeností, jak to chodí v hudebním průmyslu, a získání přirozeného respektu jak na turné, tak ve studiu."Byl jsem při nahrávání a mixování v Londýně už dříve, ale čím jsem starší, tím víc si uvědomuju, že pro ně to je jako jít do práce. A člověk se snaží nestát v cestě, poslední co bych chtěl je do čehokoliv zasahovat. V tomhle byla vždycky daná jasná hranice, to samé platí pro koncerty. Pro tátu je tam velká spousta práce, a on se k tomu staví, jako kdokoliv jiný k normálnímu zaměstnání. Pracovní morálka je tam hodně silná, a celý tým okolo nich je jako jedna rodina. Dave Gahan po koncertě mnohem raději jde zpátky na hotel, než aby obrážel večírky. To ale neznamená že by s ním nebyla žádná legrace. Na stolním fotbálku se nasmějeme celkem dost..", říká Jack.

"Mám rád atmosféru příprav, budování pódia před show, povídání si s kluky cestujícími s mou rodinou, a být na všech těch místech v Americe - poznávat nové úžasné krajiny. Mám rád show - vyrostl jsem okolo toho, a je to ve mě už zakořeněné. Můžu to sledovat a poslouchat a oceňovat, jako bych byl fanoušek.
Když mi bylo 13, byl jsem na turné Exciter, a bylo to všechno takové bláznivé, měli jsme tam všichni (má na mysli jeho bratrance i nevlastního bratra) takové malé skůtry, a jezdili jsme na nich pořád okolo hotelu, i okolo stadionu!
V posledních několika letech prostě jen občas někam vyrazíme, já s tátou, jdeme na nějaký film, nebo něco podobného. Už je to dávno ve fázi, alespoň pro tátu, kdy všechny to paření už pověsil na hřebík."


A jak Jack vzpomíná na nejhorší období otcova života...?

"Nijak příliš přede mnou nic neutajovali, protože jsem byl tou dobou prostě příliš malý, abych něco chápal," vysvětluje Jack. "Bylo to podobné období, jako když se rozpadalo jejich maželství. Navštěvoval jsem tátu jako normálně, a nerozpoznal jsem moc změn. Bylo to těžké hlavně pro mámu. Já nevěděl co se děje.
Nejhorší by bylo, kdyby to držel v tajnosti. Je to jen část toho, co z něj dělá to čím právě je. Byla to etapa v jeho životě, na kterou není příliš hrdý. Ale je v tom zároveň absolutně otevřený. Pro mě je to také lepší. Utajování věcí jako je tato...by dospělo stejně do bodu, kdy bych se o tom dozvěděl. Už je to 13 nebo 14 let kdy je čistý, a stále o tom mluví velmi vážně. Je to nejlepší způsob jak se na to dívat."


A jak Jack reaguje na dotazy typu "Jak se má tvůj táta?"

"Vždycky poznám když tohle někdo má za lubem," směje se Jack. "Tomu prostě nemůžu zabránit! A jsem si vědom, že to prostě může nastat. Možná že druzí ode mě očekávají něco víc, možná se mnou chtějí pracovat, protože vědí kdo je můj táta...Jinak ale fanoušci jsou opravdu super, mám je rád, opravdu.

Tak hovoří Jack Gahan (narozen 1987), v současnosti zaměstnán u koncertní společnosti LiveNation, a také hráč na kytaru a hudebník. Syn Davida Gahana a jeho první ženy Joanne Fox.

-sin-
    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Lí. :

9. května 2011, 22:46     

:-)) Smutné a přesto krásné! Jsem moc ráda že má Dave drogy za sebou a ted´aby se dostal z toho zhoubného nádoru!! Držím palce!!


diagonála :

13. prosince 2014, 16:57     

Píše se,že je Jack podoben své matce, to ano ale na mnohých jiných fotkách svého krásného tatínka nezapře! Stejné oči, vlasy,výraz! Holčička celý David,ale nyní jako starší už jde do podoby své maminky.David má krásnou rodinu.

A zajímavý článek.


DoubleBread :

11. března 2017, 01:09     

Dave je stejně frajer.


Janka :

11. února 2018, 23:53     

Neskutečně sexy chlap…..

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků