Fletch : Jižní Amerika byla neuvěřitelná


Depeche Mode mají již zaběhlou tradici, kdy po skončení každého jejich turné vydávají záznam na DVD. Loňské Tour of the Universe nebylo výjimkou. Při této příležitosti Andy Fletcher na sklonku minulého roku poskytl v rámci proma několik rozhovorů různým médiím. Zde je jeden z poloviny prosince…Jaký byl důvod vydání záznamu Tour of the Universe?

Live DVD vydáváme po každém turné, na tom není nic mimořádného. Nechceme aby po našich turné zůstávaly vzpomínky jen v podobě příšerných videí na Youtube (smích).To je důvodem, proč sami natáčíme i vlastní verzi show.

Co myslíte, je toto DVD v něčem odlišné od těch předchozích?

No, popravdě se až tak moc neodlišuje. Samozřejmě jedna věc je, že obrazová a zvuková kvalita jde s dobou nahoru. Podstatná změna je v tom, že je to nová show, zpíváme tam jiné písně… Rozhodně tu ale nenajdete nějakou šokující změnu, i když způsob natáčení je trochu jiný.

Dříve jste využívali služby Antona Corbijna, ale toto DVD nakonec režíroval Russell Thomas. Proč?

Anton byl zapojený do tohoto DVD už tím, že pro nás vytvářel design stage. Když se začalo mluvit o natáčení, byl zrovna zaneprázdněný jinou činností – ačkoliv by nám na to asi kývnul, kdyby měl čas. Takže jsme oslovili jinou osobu. Thomas Rusell nám byl hodně doporučovaný, je to velký perfekcionista.

Znali jste ho ještě před vaší spoluprácí?

Ne, vůbec ne. Nikdy jsme na sebe nenarazili. To bylo trochu zvláštní. Proběhlo to tak, že jsme koukli na videa které točil, a pak jsme si s ním domluvili schůzku. Natáčení pak proběhlo úplně přirozeně – prostě jsme na pódiu hráli, a on se pokoušel zachytit co nejlepší obrázky. Neměli jsme nějaké extra požadavky, nic neobvyklého.

Depeche Mode jsou skupinou, která objíždí stadiony po celém světě. Jaký pocit vám dává hraní před tolika lidmi?

Tak my jsme začínali jako všichni ostatní – nejdřív jsme hráli v obývácích, potom v okolních hospodách a přes malé a posléze větší kluby jsme dorazili na stadiony. Pro nás je hraní na stadionu stejné jako hraní v obýváku. Naše štěstí je výjimečný frontman Dave Gahan. On prostě ví jak vybudit publikum, ať už je jich 400…nebo 40 000! Prošli jsme všemi fázemi. Vždycky jsme se snažili zapojit do hry i diváky, to je asi důvod proč to funguje. Budu-li upřímný, to co dělá koncert velkým není jen samotné vystoupení, ale hlavně diváci. Tady máme díkybohu obrovskou podporu.

Nahrávali jste vaše vystoupení v Barceloně. Už jste natočili pár DVD, a proč jste si nyní vybrali právě tohle město?

Vždycky se snažíme vybrat místo, kde jsme předtím nenatáčeli. Jednou jsme točili show v Paříži, a to bylo velkolepé. V Barceloně jsme měli vždy mimořádně dobré publikum – hráli jsme tady mnohokrát, a to místo máme rádi. Důležitá věc ale je zvážit všechna rizika, která se k místu vážou. Tady jsme už dopředu měli jistotu, že to dopadne dobře. Já, abych byl upřímný, bych si nejradši vybral nějakou show v Jižní Americe. Tam to bylo prostě neuvěřitelné! Ale v té oblasti je to všechno o dost riskantnější – hlavně celá organizační stránka věci je tam choulostivější. Kdybychom měli film z Mexika nebo Argentiny, bylo by to fantastické DVD. Snad příště trochu zariskujeme…

Takže bude nějaké příště…? Kolovaly tu nějaké zvěsti, že tohle turné bylo poslední…

Víte, v Depeche Mode to nefunguje tak jako třeba.. u U2. Nemáme dopředu stanovený plán jak dobýt vesmír (smích)! Tuhle jsem se bavil s Adamem Claytonem (basák z U2), a oni mají zřejmě naplánované koncerty snad na příštích 10 let! To se u nás nikdy nestane. Děláme prostě věci tak jak přicházejí, pocitově. Je tady poměrně vysoká šance, že dáme ještě nějaká turné. Problém ovšem je, že Dave nedávno prodělal zdravotní problémy, a tak má na koncertování dost špatné vzpomínky. Ale dneska už je na tom mnohem lépe, je šťastný a spokojený. Takže, ano – jsem si jistý že bude nové album a turné.

I po třiceti letech na scéně vaše kapela pořád roste. Vaše koncerty navštěvují i mladí lidé. Jak si vysvětlujete, že vaše muzika pořád pokračuje i po tak dlouhé době?

Ó, kéž bychom měli recept na úspěch, to bychom se prodávali ve velkém už dávno! Je to neuvěřitelné, ale daří se nám udržet staré fanoušky, ke kterým se přidávají noví. Někdy vídám na koncertech děti okolo 17–18 let. Vzpomínám si na jeden moment – to jsem hrál jako DJ v jednom klubu v Barceloně. V klubu bylo asi 400 lidí povětšinou z řad mládeže, a ti všichni šíleli na hudbu Depeche Mode. Skoro nikdo mě nepoznal, ale muzika se jim líbila ! (smích) Nedovedu si úplně vysvětlit proč. Asi že se snažíme udělat maximum pro to, aby naše hudba nezněla zastarale.

Takže nám nevysvětlíte, proč poslouchají vaše písně lidé, kteří se narodili až po době jejich vzniku…

Když tvoříme písně, neřešíme jestli by měly potěšit mladou generaci. Takže…ne, asi to nedokážu vysvětlit. Je to prostě fascinující, když sleduju moje přátele, kteří jsou stejně staří jako já a užívají si naši muziku, a stejně tak ta muzika baví i mou dceru. Možná že je to spíš na vás, na žurnalistech a novinářích, abyste mi tuhle záhadu osvětlili! (smích). Naše hudba je univerzální. Ale nikdy nevíme, jak dlouho to ještě může trvat.

Nabízí se tady fakt, že hodně mladých kapel vás uvádí jako zdroj inspirace. A co vy, jsou nějaké současné kapely které obdivujete?

(Chvíli přemýšlí) No, je to vtipné, že se mě na to ptáte, protože zrovna včera když jsem trávil čas sestavováním DJ setů, tak jsem si říkal že v poslední době toho nevzniklo zrovna moc zajímavého. No, líbí se mi třeba to co dělají MGMT.

Na začátku roku 2010 se objevil na jevišti s Depeche Mode i Alan Wilder. Budete s ním na něčem spolupracovat i v budoucnu?

Byla to speciální příležitost, neboť se hrálo pro charitu. Nemyslím že by to v budoucnu mělo nějaké pokračování. I když – letos pro nás dělá remix, a pracuje na nějakém projektu s Martinem. Takže vlastně můžeme říci – ano, svým způsobem s ním něco děláme! (smích) I když, popravdě řečeno, nemyslím si že k podobné události zase dojde. Jisté je jen jedno – jsme stále přátelé.

A můžete nám říci jaké jsou vaše nejbližší plány?

Momentálně budu hodně jezdit po klubech v roli DJe. Navštívím Čínu, Tasmánii, Singapur, Austrálii… Na všech těch místech Depeche Mode nikdy nehráli. Hodně se těším na hraní v Číně. V mém labelu Toast Hawaii uvažuju o jednom projektu, je to zpěvák, ale zatím nemůžu prozradit nic konkrétního – protože nevím zda to nakonec realizujeme.


soundofviolen­ce.net-sin-

    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků