Fletch : Bůh nás momentálně nemá moc rád


Letošní rok je pro Depeche Mode skutečně trnitá cesta. Obzvlášt pro bouřlivého zpěváka Davida Gahana. Začalo to jeho střevními potížemi, pokračovalo nálezem nádoru, operací a zrušením řady koncertů. Jen co se z toho zotavil, přišlo zase svalové zranění, a dalších několik zrušených vystoupení. Ale kapela se opět vrací, na letní část turné po Spojených Státech…
Nové album Sounds Of the Universe je působivým přírůstkem do jejich diskografie, ohlížejícím se zpět k jejich klasickému zvuku, a se skládáním písní společnými silami. Dnes večer, u příležitosti jejich koncertu zde Nissan Pavilion, nám odpovídal na otázky Andy Fletcher.

Po všech těch pohromách, co se vám staly, nepocítili jste někdy, že to je znamení pro to odejít?

Nazval bych to „turné zkázy“. Ale koncerty samy o sobě jsou úžasné. Doposud jsme nikdy nemuseli takhle natvrdo rušit vystoupení, je to celé začarované, opravdu. Bůh nás momentálně asi nemá příliš rád. Dave měl opravdu velké štěstí, protože díky jeho střevním problémům se podařilo objevit nádor opravdu včas, v raném stadiu. Myslím že se musí cítit docela blaženě. A jeho výkon na pódiu je teď absolutně strhující. Občas když ho sleduju zpoza kláves, téměř se bojím! (smích). Je skutečně ve vrcholné formě.

Na otázku „jaká je vaše nejlepší deska“ pokaždé odpovídáte že ta poslední…

Myslím že je dost těžké tohle zhodnotit. Když se zeptáte kapely v momentě kdy právě dokončili album, je to fakt složité, protože jsi ve studiu během několika týdnů každý track slyšel nejméně tisíckrát. Dávám si tak rok dva odstup, na opravdové posouzení. Moje nejoblíbenější alba jsou Violator a Black Celebration. Na soudy o nové desce si dám ještě čas.

Zabýváš se muzikou už hodně dlouho. Jaká věc ti za tu dobu nejvíc vyrazila dech, řekněme od roku 1985?

Jednoznačně fenomén Internetu. Jsme na internetu naživo, v okamžiku kdy dohrajeme koncert. Lidé kritizují setlist, aniž by koncert reálně navštívili. Jsou připojení online někde z Nebrasky. To je docela bizarní. Vždycky jsme se snažili udržet na špici, ale všechno se vyvíjí tak rychle. Když uvažujeme o nahrávání alba, je tu velký výběr způsobů, jak ho vydat. Je těžké najít nejlepší cestu. Je to vzrušující. Bohužel, nahrávací průmysl docela upadá. Ale živé koncertování je stále hodně, hodně populární. Vůbec – muzika je populárnější než kdy jindy. Jen je zkrátka více různých zdrojů, a všeobecně se za ní nemusí platit žádné peníze. Ale naštěstí pro kapely, koncerty jsou hodně úspěšné. Počet hudebních festivalů v Evropě je úctyhodný. Když chce kapela vydělat peníze, jezdí tady tři měsíce po letních festivalech.

Jaká píseň podle tebe vyvolává největší reakci u diváků?

Samořejmě asi Enjoy The Silence a Never Let Me Down Again – kde Dave vždycky vyvolá to ohromné mávání diváků. To je opravdu nádhera. Některé z nových písní – třeba Wrong se stávají taky celkem dobrými. Nejtěžší věcí na současném playlistu je jeho sestavování. Je tu příliš mnoho písní, a my nedokážeme jako Robert Smith hrát tři a půl hodiny. Nemyslím že by Dave zvládl běhat po pódiu tak dlouho. Problém u the Cure je, že tak dlouho hrají vždycky, a když párkrát zkusili odehrát koncert se standartní délkou, lidé byli nespokojení.

Takže jedna věc internetu je, že si lidé rádi stěžují.

Naše diskusní fórum je jedno velké bědování (směje se). Pokládají se za největší fanoušky Depeche Mode, a přitom si na všechno stěžují. A ví o Depeche Mode víc věcí než já sám! To je neuvěřitelné.washingtonpos­t.com

-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


sinus :

29. července 2009, 18:36     

na ofiko fóru je vtipné auditko, založené na základě tohoto rozhovoru :)

http://forums­.depechemode.com/…ow­thread.php?…

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků