Depeche Mode Revival na scéně


Mnohý z nás v koutku duše tak trochu sní, že se postaví na pódium a zazpívá písně Depeche Mode bouřícímu publiku... Někteří toto přání tiše (ba i nahlas) realizují na tanečních parketech při DM parties. V Ústí nad Labem žijí tři kluci, kterým se to podařilo o stupínek výše. Řeč je o Depeche Mode Revival, kteří mají za sebou úspěšný rok plný koncertů....



....zpravidla se jejich vystoupení zvrhnou v bouřlivou DM party - a velký podíl má na tom i jistá parta stálých fanoušků z různých koutů ČR, kteří se scházeli pod pódiem snad na každém koncertě. Takže mimo jiné i pro ně připravili Depeche Mode Revival malou nadílku v podobě rozhovoru...






Jak se DM Revival dali dohromady? Koho to napadlo prvního?

Honza - Sláva křtil CD Evolution svého sólového projektu MESSAGE a jako překvapení jsme zahráli Enjoy The Silence. To bylo v době, kdy DM Revival neexistoval. To jsme já a Michal byli hosty tohoto večera. Sláva nás pozval na pódium, abychom s ním tuto píseň zahráli. Úspěch byl tak obrovský, že se vlastně okamžitě zrodila kapela Revival Mode, později Depeche Mode Revival.

Jak vzpomínáte na váš první koncert? Předcházely mu dlouhé přípravy?

Michal - Vidíme to, jako by to bylo včera. byla to hodně těžká práce.
Sláva - Hodně těžká co?
Honza - Hodně těžká práce, přece.
Michal - Prostě jsme spolu nebyli zvyklí vystupovat a panovala silná nervozita. Já se musel naučit mnoho textů a kluci zápasili se svými ne moc dokonalými nástroji. A teď ještě sladit tři vokály dohromady, no hrůza.

Popište svůj vztah k Depeche Mode. Prošli jste si typickým obdobím fandovství (kostky, křiváky, DM srazy), nebo jste byli spíš domácí fandové?

Michal - Ta hlavní vlna 80 tých let mě minula, byl jsem na to dost mladý. DM jsem začal poslouchat až později. A za to může můj brácha Sláva.
Sláva - V roce 1984 jsem DM slyšel poprvé. Bylo mi čtrnáct a úplně mě dostali. Od té doby jsem je neopustil.
Honza - Ano kazeta spolužáka Zalabáka s LP Some Great Reward nás uvrhla v zajetí těch skvělých samplů a postavila účes na hlavě.
Sláva - Takže vlastně nějaké ty kostky na hlavě proběhly, na křiváky nebyly peníze a jen jsme doma ve vaně barvili hadry na černo. Ale žádné DM srazy.

Jaké hudební období kapely Depeche Mode máte nejradši, a proč?

Michal - Miluju Violator a hlavně v živém provedení, kdy DM razili turné k tomuto albu.
Sláva - Jednoznačně mě okouzlilo období Music For The Masses, kdy jsem DM viděl poprvé naživo, a to v Praze. Nezapomenutelný zážitek.
Honza - Nejradši mám období Black Celebration. Martin měl úžasnou image a album…naprostá zvuková bomba.

Depeche Mode v posledních více než deseti letech přidávájí do svých vystoupení víc rockovějších prvků (kytary, živé bicí..). Procházíte za dobu vašeho hraní také nějakým podobným vývojem?

Sláva - Určitě tímto vývojem procházíme, jinak to ani nejde. Dříve jsme hráli pouze ze syntezátorů, postupně jsme přidali kytary, protože samozřejmě hrajeme i ty skladby, kde se bez nich neobejdeme. Tak jich Honza několik nakoupil a trochu se na ně naučil hrát. Bicí máme dodnes nasamplované.

Jakým způsobem sestavujete playlist? Máte ho předem jasně stanovený, nebo si můžete někdy dovolit odbočit a zaimprovizovat zahráním jiné skladby?

Michal - Koncert stavíme tak, aby co nejvíc šlapal, nebojíme se zařadit i béčkové skladby, nebo něco ze sólových projektů Martina a Davida. Hlavní kostra je postavena z hitů. Někdy příjde i speciální přání, takže improvizace nám není cizí.

Napadlo vás někdy zkusit si vlastní tvorbu?

DM Revival - Ano občas, ale hned to někdo z nás zavrhne.

       

Sledujete i současnou tzv. elektronickou scénu, synthpop, a vůbec kapely které nějakým způsbem těží z odkazu DM (anebo odkazu Kraftwerk?).

Sláva – Občas si poslechnu Massive Attack nebo Mobyho, jinak elektronickou scénu moc nesleduji.
Michal – Já poslouchám všechno co mi zahrajou v rádiu, hlavně při jízdě v autě. Jsem takový normální spotřebitel hudby.
Honza – Současná elektronická scéna je mi dost vzdálená. Jediné co beru jsou Depeche Mode nebo Alan Wilder. Takový normální ortodox.

Nahráváte si vlastní verze tzv. "backing tapes" pro koncerty, nebo se snažíte maximálně přiblížit těm originálním, co používali DM při daných písních?

Sláva – Snažíme se co nejvíce podobat originálu, ikdyž v mnoha případech toho nelze docílit, protože jednoduše řečeno nemáme k dispozici stejnou nástrojovou technologii jako Depeche Mode. Až na pár vyjímek se nesnažíme dělat čistokrevné coververze, které by se zcela odklonily od původní aranže písně. Vždy nás těšil moment, kdy někdo přišel a říkal, že když zavřel oči, slyšel originál.

Jakým postupem vlastně vzniká skladba od samého prvopočátku - vytvoříte si na počítači nějaký základ, a do něj pak při koncertě přidáváte živé složky hraní, zpěv, apod...(jen hádám) ? Prozradíte fajnšmekrům co používáte za mašinky, popřípadě za software, jak při tvorbě zvuků, tak i při živém hraní?

Honza – Je to přesně tak. V počítači vzniká základ zapsaný v notách, ten za pomoci midi systému a nástrojů smixujeme a nahrajeme do hardrecorderu a na podiu do to přidáme živě hrané klávesy, kytary a zpěvy.
Sláva – Z nástrojů používáme např. : Korg 01, Waldorf Micro, Emu Morpheus, samplery Emax I, Emax II a základy na podiu pouštíme z Fostexu VF 80.


Jezdíte hodně i po menších městech a malých klubech - jak vás přijímají lidé třeba na malém městě, kde se většinou vyskytuje jen pár DM fans..?

Michal – Velikost města není tak rozhodující. Výborná atmosféra se dá vytvořit i v klubu, kde se sejde dvacet, třicet lidí, stojí přímo u podia a zpívají s námi.To se ta energie hned vrací zpět. Jednou jsme hráli jen pro dva lidi a byla to perfektní akce.
Honza – Tak na tu si vzpomínám velmi dobře. Mírně unaven jsem padl z podia.
Sláva – A někdy jsi odešel úplně.

Po vydání alba Playing The Angel se dostali DM do povědomí širší veřejnosti, a pomalu se zbavují nálepky "černých podivínů" - ted spíš jsou považovaní za rock-popové) klasiky, vedle U2, REM atd... Když porovnáte reakce vašeho hlediště např. v roce 2001, a to jak reagují lidé dnes, cítíte v tom rozdíl?

Michal – Myslím, že té nálepky se zbavili už při práci na Exciteru, ne?
Honza – Hm…já bych řekl, že kůži a černou svlékli dříve a jako rocková kapela vystupovali při SOFAD.
Sláva - Podivíni nebyly nikdy, možná jen trochu výstřední.
Michal – Publikum je v podstatě stejné. Lidi v křiváku, nebo jenom v tom co černýho našli doma. Ubylo jen těch s natuženými vlasy. Muziku vnímají stejně, je li čistě syntetická nebo tam jsou kytary, je to jedno. Prostě jdou na náš koncert a hudbu DM.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

DM Revival – Chtěli bychom, aby se nám dařilo tak jako letos, kdy jsme odehráli několik opravdu povedených koncertů, připravíme songy, které jsme ještě nehráli a doufáme, že fanoušci budou dál chodit na naše koncerty.



Depeche Mode Revival jsou :

Michal Pošvic - sólový zpěv
Jan Seibt - syntezátory, samplery, kytara, doprovodný a sólový zpěv
Sláva Pošvic - syntezátory, samplery a doprovodný zpěv


http://dmrevival.com


-sin-


    Zpět na hlavní stránku



     


Komentáře (nové dole):


fan4dm :

19. prosince 2007, 10:58     

:o) Ono to není nic příjemnýho hrát na lidi „přesilovku“, ale někdy to může zřejmě být i legrace :o)


janruzicka.dmf :

20. prosince 2007, 00:41     

No dej pokoj,zažít bych to nechtěl,to raději něco jako v klipu It´s No Good… :o)


fan4dm :

20. prosince 2007, 02:10     

Když se nad to povzneseš, paradoxně si můžeš užít večer sám líp, než kdyby tam bylo 100 lidí. :o)))


Táňa :

24. prosince 2007, 12:27     

Ja som ich prvýkrát zažila v Prahe na party v novembri a bola to pecka!!!


ffelina :

10. ledna 2008, 12:56     

Nenechám na ně dopustit! Jsou to nejen fajn kluci, ale i jim to výborně šlape! Velmi podaření Revival:).. A je pravda, že mnohdy se mi už stalo, že zavřu oči a k originálu k nerozeznání, jak by se dalo říct:)
No a Party po koncertě..to z člověka ta energie jen srší a nikomu se beztak hnedle nechce domů:)), že..tak se jede dál, zpívá a paří a musím říct, že to nemá chybu! Kdo nezažil, nepochopí:))
Takže klukům do Nového roku přeji jen to nejlepší a aby jim to šlapalo tak suprově jako doteď a měli to nejfajnovější publikum!!


klárka :

10. června 2008, 22:33     

..no tak kluci úpe supeer:)) songy zní skoro stejně, jako u dm:))..


Petra :

18. srpna 2009, 03:47     

Ahojky kluci:-) Michale :-) Doubrava u Chebu super, už se těším na příští rok. Jinak Míšo, až pojedeš kolem, pozdravuj Hrobce a okolí :-)Ať vám to hraje a všem se líbíte tak jako nám, pááá

Přidej komentář :

Toto není spam.




Výpis všech článků