Depeche Mode odstartovali turné


Včera úderem deváté Depeche Mode odstartovali svou další sezónu koncertem ve Stockholmu. Pokud patříte mezi ty, co si chtějí vše užít až naživo, bez vyzrazování dopředu, ani tenhle článek neotvírejte...:) A neodpustím si úvodem malé zamyšlení...Byl jsem fanoušek který celé dění sledoval "doma z gauče", a opět mě fascinovalo, jak se po čtyřech letech technika zase posunula o něco dopředu.

Jen si zavzpomínejme. Ještě to není tak dávno, kdy jsme byli na vrcholu blaha, když se nám několik měsíců po koncertě dostala do ruky alespoň jedna nahrávka rozklepanou videokamerou... A často se za tyto bootlegy na videokazetách (později DVD) platily hříšné peníze. Pak přicházela další turné, a řekněme že to bylo Tour Of The Universe, kdy najednou byly koncerty ke shlédnutí už v noci, či další den na Youtube. Uběhly další roky, a na Delta Machine Tour už byly ke shlédnutí písně bezprostředně poté co je odehráli...

A dnes? Dnes to dospělo do té "dokonalosti", že byl včerejší koncert ve Stockholmu doslova přenášen online - z několika různých úhlů a pohledů. Připadalo mi to až téměř bizarní. Všechna ta malá překvapení, na která je člověk vždycky před koncertem zvědavý : jak vypadá merchandise, jaký je tourbook, jak postavili stage, co udělal Anton za projekce, setlist který hráli...To všechno vyzrazeno, aniž by člověk vstal z gauče.

A také další věc. To, že na internetu v průběhu koncertu je záplava fotek, statusů a streamů, to znamená jen jedno: že na koncertě místo tančících a zpívajících lidí musí stát spousta strnulých soch s nataženýma rukama, ve kterých drží smartphone, a nahrávají.

Spousta lidí to odsuzuje, a já je naprosto chápu. Ale nedá se s tím nic dělat. Když už ty možnosti jsou, lidé je využívají. Každé video má tlačítko "play", na které nikdo nemusí klikat, když nechce. A já se prostě přiznám - moje zvědavost byla tak silná, že první koncert turné jsem si prostě nemohl nechat ujít...:)

Tak dost rádoby filozofie, a kdo chcete, jdeme na to ;)
PŘED KONCERTEM:


Kapela byla v dobré náladě, a ochotně rozdávali podpisy...


Merchandise před halou se prodával ve stylových stáncích...


ŠVÉDSKÝ TISK:


Již v pátek ráno se ve zdarma rozdávaném deníku Metro objevil na obálce Dave Gahan. Článek obsahoval ve zkratce:Vztah Depeche Mode ke Švédsku sahá až do roku 1982, kdy zde hráli v klubu Ritz první koncert. Dnes to bude vyprodaná Friends Arena. Tímto koncertem odstartují dlouhé turné po celém světě. Show vznikla ve spolupráci s Antonem Corbijnem, který jí připravoval již dlouho dopředu. Dave dodává, že přípravy zabraly hodně času, protože do nich byla zainteresovaná "celá armáda" lidí. Také je tu vzpomínka na první "hrozné" interview ve Švédsku (pravděpodobně mají na mysli tento rozhovor (cz titulky).V dnešním ranním vydání deníku Aftonbladet nechyběla krátká recenze :Depeche Mode odpálili své nové světové turné koncertem, který startoval trochu pomaleji. Ale díky úspěšným klasikám to byl stále poměrně úspěšný večer.

Je poměrně vzácné, když mezinárodní rocková kapela zvolí jako místo startu svého turné právě Švédsko, ale Depeche Mode se rozhodli to udělát právě u nás. Jestli to byl určitý druh vděčného gesta směrem k oddaným švédským fanouškům, nebo se jednalo o ryze logistické rozhodnutí, to není jasné. Ale jisté je, že Dave Gahan, Martin Gore a Andy Fletcher si skvěle užili několikadenní pobyt ve městě, během kterého se ještě dolaďovaly poslední detaily.

Depeche Mode přivezli písně z nové desky Spirit, která je neobvykle temná, dokonce i na poměry této kapely. V mnoha ohledech je to také jejich asi nejvíce politicky laděná nahrávka, reagující na události ve světě. Nicméně během koncertu nedošlo ke zneužívání času k probírání těchto témat, to hlavní proč sem přijeli, byla zábava. Z tohoto důvodu bylo trochu překvapivé, že vzhledem k rozměrům stadionu postavila kapela poměrně malou scénu a světelnou show, která byla více než podobná té, kterou jsem viděl v Malmö před více než třemi lety. Hlavním kořením vizuální show však byly nové videoprojekce Antona Corbijna.

Dave Gahan, který v úterý oslaví 55 narozeniny, je stále jedním z nejvýznamnějších pódiových bavičů a rockových tanečníků. Jeho neunávná show se na diváky doslova valí. Do této vroucí atmosféry pak vstupuje Martin Gore s několika baladami, kde se smutnýma očima a ještě tklivějším hlasem odezpívává "Home" a "A Question Of Lust", které lavírovaly mezi obyčejnou civilností a téměř genialitou.

Depeche Mode jsou příliš zkušení na to, aby během show vynechali osvědčené klasiky, jakou je Enjoy The Silence, které dnešní večer udělaly skutečně úžasným. Ale zároveň dokážou ještě překvapit novými písněmi, i několika neobvyklými volbami v playlistu, které z nich stále stále dělají aktuální kapelu. Ze včerejší show jsem měl pocit, že utekla možná až příliš pohodlně...

VIDEA

Videí z koncertu se samozřejmě objevilo rekordní množství - stačí zadat vyhledat "depeche stockholm" za posledních 24 hodin :) Za všechny bych doporučil docela pěknou práci fanoušků z youtube kanálu "blackarmy81", kde z více záběrů sestříhali několik multicamů.PÁR FOTEK:SETLIST:

Intro
Going Backwards
So Much Love
Barrel Of A Gun
A Pain That I'm Used To
Corrupt
In Your Room
World In My Eyes
Cover Me
Home
A Question Of Lust
Poison Heart
Where's The Revolution
Wrong
Everything Counts
Stripped
Enjoy The Silence
Never Let Me Down Again

Somebody
Walking In My Shoes
Heroes
I Feel You
Personal Jesus
-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


michal :

6. května 2017, 12:33     

Paráda!a jedeme!


Michal :

6. května 2017, 14:36     

Ten Anton je fakt borec!

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků