Deep Decline znovu na pódiích


  (24.10.2005)

Kapela Deep Decline – neboli současný The Cure & Depeche Mode revival se chystá na podzim koncertovat v několika českých městech. Tentokrát sáhnou bohatě do repertoáru Depeche Mode. Proč a jak se k tomu dostali naleznete v rozhovoru v článku.Kapela s názvem Deep Decline vznikla na počátku devadesátých let, a vyrostla z vlny fanoušků ovlivněný kytarovou novoromantikou The Cure. Jako The Cure revival hráli až do roku 1994, kdy se rozhodli, že chtějí zkusit i vlastní tvorbu, a tak se přerodili na kapelu se zkráceným názvem Decline.
Začátky nebyly příliš jednoduché – fanoušci byli zvyklí na revivalovou kapelu, a nové věci příliš nebrali, a tak kapela prošla určitým „průkopnickým“ obdobím, kdy se různě měnila sestava i názory na styl který mají hrát… To vše až do roku 1998, kdy zaujali vydavatelství B&M Music. U něj vyšla první velká deska s názvem „Podzim“ , natočili videoklip „To se ti zdá“, a rozjeli propagační kolotoč po rádiích a TV spolu s asi 20ti koncerty.


Na jaře 1999 skončili na třetím místě ankety Gramy : Objev Roku. Nastává asi nejlepší období kapely, vyplněné koncertováním, a nahráváním nových věcí, které slavily další úspěchy – singl „Den se otočí“ byl v únoru 2000 4.nejhranější skladbou v českých rádiích, což byl dobrý začátek pro vydání druhého alba „Den se otočí“. 27.11. předskakují před britskou legendou The Mission v Akropolis. V roce 2001 opakují rádiový úspěch se singlem „Až budu velkej“, ale přesto s nimi B&M Music končí smlouvu. Kapela je unavená, a rozhodne se pomalu opustit kolotoč showbussinesu.


Koncem roku 2001 nastává návrat staré revivalové kapely s původním názvem Deep Decline, a hrají jednou za rok v Lucerně, vždy na výročí založení své kapely.


Na posledním koncertě zkusili zahrát více skladeb od Depeche Mode v kytarových úpravách, a slavili docela úspěch. A tak v nejnovější éře začínají hrát jako The Cure & Depeche Mode Revival v poměru cca 50/50.


Deep Decline 2005 : Luděk Fiala (zpěv, kytara, klávesy) – Jiří Březina (kytara) – Vladimír Srb (baskytara) – Jerry Žák (bicí)
ROZHOVOR S DECLINE :
Co bylo prvním impulsem k tomu, zařadit do setlistu i skladby Depeche Mode?


Jirka: Depešáky jsme poprvé hráli už někdy v roce 1993 v klubu na Petynce, tenkrát to bylo Behind the Wheel. Kjůráci, kteří na nás tenkrát chodili, to vzali jako recesi, ale my už jsme v tom tenkrát cítili velkou energii a také větší svobodu. Zatímco Cure musíš hrát v podstatě přesně jako originál, aby to fungovalo, přearanžování DM do bigbítovýho obsazení je víc tvůrčí.
Luděk: Je v tom napětí. Posluchač v těch notoricky známých skladbách podvědomě očekává elektroniku, synťáky, samply, a dočká se zkreslenejch rockovejch kytar. Přitom ale pořád slyší „ty svoje“ depešáky. Právě srážky těhle dvou světů vytvářejí unikátní atmosféru našich koncertů. A taky je to vyjádření hluboké úcty k DM, jejichž hudba zůstává nezaměnitelnou a jasně identifikovatelnou navzdory tomu, že s těma aranžema děláme psí kusy.


Chodili jste v dřívějších na koncerty depešáků, popřípadě na srazy? Jak na to období „kjůráků, metaláků a depešáků“ vzpomínáte..?


Jirka: nechodil, nevím proč, jsem sice jeden z těch 30 posledních žijících fandů Depeche Mode, co zažili všechny koncerty DM v Čechách. V roce 85, jsem chodil jako uchyl po Praze v černé kožené bundě z Mongolska, na džíny jsem si namaloval Behind The Wheel logo a nosil černý klobouk s nezbytnou blonďatou kadeří ven. Můj walkman vážil asi 1,5kg pouštěl jsem ho v metru strašně nahlas, aby všichni slyšeli, že tam mám People are People.


Přišli byste i na nějaký současný DM sraz? Nebo už máte jiné starosti…:-)


Luděk: Já byl v roce 1988 ještě moc malej, ale v třiadevadesátým na Letný jsem si to pořádně užil a podle mého skromného názoru už žádný další koncert DM neměl takový koule a zároveň kouzlo jako ten v rámci Devotional tour. Na srazy jsem samozřejmě chodil a vzpomínám na to s nostalgií, s jakou člověk vzpomíná na období svého dospívání. Zašel bych i dneska, ale do rána bych už asi nevydržel.


Na vašem koncertě mě hodně překvapila skladbička 10:15 Saturday Night… potrpíte si spíš na starší depresivní éru The Cure (Pornography apod), nebo spíš na „lehčí“ věci?


Luděk: Dneska už to snad můžu říct, že ze začátku byla kapela limitovaná tím, co uměla zahrát. Upřímně řečeno skladba 17 seconds je instrumentálně o hodně jednodušší než třeba Friday I'm in love. Postupně, jak se kapela zlepšovala, přibírala nové a těžší věci. Ale některé kousky tam z historických důvodů prostě zůstaly. To je třeba případ dvojskladby 10:15 Staurday Night – Killing an Arab. Ty dvě musejí zaznít společně, to jinak nejde.
Jirka: Myslím, že nás vždycky okouzlovala ta temnější stránka The Cure, dodnes si na koncertech doslova užíváme tu ponurou atmosféru, když hrajeme Faith. Na druhou stranu nás ale baví hrnout do lidí energii, přimět je k pohybu. Takže s těmi dušezpytnými rozvleklostmi už spíš šetříme, ale o to víc se do nich potom můžeme položit.


Slyšel jsem o projektu On Air (Ex-decline).Myslím že by se mělo jednat o novoromantický rock…Je to tak? Jak to s ním v současnosti vypadá?


Luděk: S On Air jsme se letos už podruhé dostali do finále soutěže Coca-Cola Popstar. Hrajeme naše vlastní věci zpívané anglicky, na bubny tam hraje Michal Franěk, který s Decline natočil album Den se otočí, kytarista a basista mají za sebou úspěšný pražský U2 revival, no a já zpívám. Nevím, jestli jde přesně o novoromantický rock, ale na webových stránkách jsou naše písničky volně ke stažení, takže si můžete udělat vlastní názor. V současnosti připravujeme singl a klip a chystáme
i nějaké koncerty. V Praze například 17. listopadu v Rock Café, týden po koncertu Deep Decline v Lucerna Baru. Obojí bude maso!


www.decline.cz
www.onairsite.cz
Rozhovor : -sin- © Depeche CZ    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků