Dave: Starý se ještě necítím


Dave poskytl minulý týden telefonický rozhovor pro rádio BBC6, a prozradil pár podrobností o jeho aktuálních aktivitách, o pocitech z budoucnosti, i reálných plánech...
Jako slavný zpěvák musíš dostávat spoustu nabídek ke spolupráci. Proč jsi řekl "ano" právě na nabídku Humanist?

Ano, mám docela štěstí, že mi přichází zajímavé nabídky od různých projektů. Ale vlastně jsem musel toho dost odmítnout, protože si zkrátka trochu víc vybírám. No a loni jsem měl to štěstí, že jsem mohl pracovat na něčem mimořádném, což bylo skvělé a užil jsem si to. Myslím že to vše začalo od té doby, co jsem začal dělat věci se Soulsavers. To mi svým způsobem otevřelo dveře ke spoustě rozličných umělců, kteří mají můj respekt. Jeden z nich byl Mark Lanegan, kterého jsem vždy měl velmi rád. Jeho písně a texty mě totálně vzaly. A hlavně jeho hlas, ten způsob jakým dokáže říct příběh. V tomhle jsem já oproti němu zelenáč! Řadím ho do stejné kategorie jako jsou Nick Cave, Johnny Cash, nebo třeba zpěvačka PJ Harvey - víš, tihle všichni mě dokážou vtáhnout do děje, a posunout zvuk na cosi jako vizuální obraz.

Každopádně, Mark mě požádal o laskavost. Vydával zrovna své album, a zároveň dělal na projektu Humanist, což nestíhal dělat zároveň, a tak mi zavolal, a zeptal se, zda bych se nechtěl podílet na jejich písni. To mě potěšilo, a rád jsem se do toho zapojil. Myslím že to dopadlo dobře, je to hodně silná píseň.

Mark Lanegan působí dojmem, že je to absolutně děsivý chlápek... Myslím tím že jeho hlas má takový výraz... (Dave propukne v hurónský smích) ...ale věřím že v reálném životě takový není!

Jasně, já ti rozumím. Mám ho rád, a ve spoustě jeho věcí se sám poznávám, už léta.

I ten výraz "Shock Collar" je dobrý název pro píseň, hned jsem si to oblíbil. (Shock Collar je elektrický šokový obojek, používaný např. pro výcvik psů). To může evokovat mnoho věcí, že?

Jo, proč nepoužít šokový obojek na pár určitých lidí, že? Jo, jasně, pod tím si lze promítnout mnoho různých představ. Tahle píseň je jedna z těch silných, energických věcí - způsob jakým Rob hraje na kytaru, to jeho muzikantství mi připomělo něco, co by klidně zapadlo na album Bunnymen, něco jako z desky Porcupine. Takový ten plně znějící pop Iana McCullocha a jeho party, nebo ála John McGeoch z Banshees. Mohl jsem se s tím ztotožnit.

Jednoduše jsem rád, že mě k takové věci přizvali. Myslím že jsem tam byl něco jako stará garda, nebo tak něco (smích). Víš, prostě jsem zkusil vystoupit ze stínu a trochu rozvířit vody. Je to zároveň velmi zábavné. Tohle dělám stále - spolupracuju s odlišnými lidmi. To mi umožňuje pořád si užívat i práci v mé kapele Depeche Mode, protože mě to posouvá do různých jiných směrů. A je příjemné občas vystoupit ze zaběhlých stereotypů. Jsem za to vděčný.

A jaké je teď rozpoložení v táboře Depeche Mode? Jak se každý má, jak se cítíte? Pluje vaše loď tím správným směrem?

No, teď jsme všichni slyšeli ty nové zprávy z letošního uvádění do Rockrollové Síně Slávy. Nejsem si úplně jistý, co to vlastně znamená. Vím že už jsme 40 let staří, i když já se tak necítím. Jsem ještě pořád tady, pořád mám rád tu představu dělání hudby, hraní na koncertech, ta představa že stále rozhýbáváme lidi. Asi to pořád budeme dělat. Momentálně nemáme žádné plány. I když teď jsme byli oslovení, zda bychom nevystoupili s pár písněmi na ceremoniálu, který se odehraje v Clevelandu. Good Evening Cleveland! Lepší Spinal Tap bych nevymyslel, abych byl upřímný. (Spinal Tap byla smyšlená kapela z filmu z 80.let, která parodovala "rockové superhrdiny"). To bylo myslím ještě loni, aby nás všechny zajistili na uvedení. Letos jsme tam v dobré společnosti. Vlastně jsme byli nominovaní několikrát, a já měl pocit, že něco takového se stane i letos.

Loni jsem měl jednoduše pauzu. Pokoušel jsem si pročistit mysl, abych mohl získat nějaké nápady pro psaní písní, ale ve skutečnosti jsem už ke konci roku začal znovu pracovat s Richem Machinem. Vypadá to, že tenhle rok pravděpodobně vydáme nějakou nahrávku Soulsavers. Dělám rád hudbu s touhle partou, obzvlášť když mám možnost být v jedné místnosti se skupinou různých muzikantů, a jednoduše do toho praštit - není lepší pocit. Koukáme jeden na druhého, a najednou si uvědomuju, že jsem součástí něčeho co nově vzniká, a co doufejme potěší i další lidi.

Pamatuješ jsi, jak jste hráli pro nás (BBC) na festivalu v Glasgow, před pár lety?

Jasně, to byla paráda. Skvělá malá show, lidí tak akorát. A myslím že jsme to měli hotové během 45 minut! (smích).

Letos tenhle festival děláme v Camdenu, v Roundhouse. Máš nějaké vzpomínky na tenhle prostor?

Ó, bože, no jasně. My jsme v našich raných dobách hráli všude kde nás nechali - povětšinou jako support nějaké jiné kapely. Nevím, kolik z nich ještě vůbec existuje. No a taky jsem tu chodil na The Damned, a další kapely. Byl jsem členem fanklubu The Damned - poslali mi plastovou kartičku a gumovou placku. Tu jsem měl potom ještě dlouhé roky.

Takže, pokud se doufejme vrátíš se Soulsavers zpět na pódia, určitě zavítáte k nám do camdenu?

Rád bych to udělal. Pokud budete dělat nějakou show v Camdenu, přidáme se.

Řekl jsi to, takže se to stane!

Dave se směje...-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Pavel :

27. ledna 2020, 22:55     

Go DM, go! Dávám tomu rok, maximálně dva, a je tu album.


arp :

28. ledna 2020, 09:17     

To si ještě počkáme. Nejdřív asi Soulsavers. Tolik radosti…


sin :

29. ledna 2020, 11:18     

Dave sice v rozhovoru přímo nepotvrdil, že nabídku přijmou a v tom Clevelandu vystoupí, a spíš to tak trochu shodil, tou narážkou na Spinal Tap.

Ale koneckonců, proč by se o tom vůbec zmiňoval, když by to nechtěli přijmout. Na profilu kapely je vyjádření, jak jsou nadšení a jaká je to pro ně pocta, tak by vypadalo zvláštně, když by se tam neobjevili.

Tak doufejme! :)


quillity :

3. února 2020, 01:25     

To je pravda, niektorí umelci si odmietli túto cenu prevziať a niektorí nevystúpili.
Snáď sa DM neinšpirujú


Hammersmith Odeon :

19. března 2020, 00:33     

Asi nam nie je sudene vidiet hrat Alana opat s DM. Koronavirus nam prekazi este aj tuto (mozno) poslednu moznost vidiet tych pravych DEPECHE MODE v akcii.
…I think that God´s got a sick sense of humor…


quillity :

21. března 2020, 00:33     

jj.asi veľa fanúšikov by si to prialo,
s koncertmi to vypadá tiež blede…

Martinovi vďaka za tie texty,v posledných dňoch sa hodia ako asi nič iné

…človek začína byť rád aj za Shock Collar…

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků