Dave : nebudeme žádní Rolling Stones


"Toto je rozhovor pro Lotyšskou veřejnoprávní televizi. Náš program má konkrétní jméno, říká se mu "The Paragraph". V Lotyšské ústavě tento "paragraf" stanovuje, že každý má právo na svobodu projevu a že cenzura je zakázána..."Video z interview (LTV1 - 10.09. 2008):

...víme, že jste v 80.letech koncertovali ve (východním) Německu, zažili jste tam cenzuru?

No, víte, bylo tu několik míst za železnou oponou kde jsme chtěli hrát, jako východní Německo či Rusko. V místech, které byly realitou toho, čím se zabývaly některé naše texty, a nebyly tím stavem zrovna šťastné.. Zpívali jsme jen o životě. Takže jsme měli trochu zkušenosti i s tímhle.

Vaše nové koncertní turné, se nazývá "Tour z vesmíru". Na tiskové konferenci jste žertovali že se to nějakým způsobem týká kosmu. Takže si myslíte, že jsme jediná civilizace ve vesmíru? Protože na plakátech nevidím termíny pro Mars, Saturn...

Zatím ještě ne...:) Nikdy nevíš, jak se turné může protáhnout.Co se týče druhé části otázky : myslím, že to je velmi naivní se domnívat, že jsme jediné bytostí v tomto vesmíru.

Vaše nové turné bude pouze na open air stadionech. Hraní venku závisí na několika věcech, hlavně na počasí, protože vždycky existuje jistá pravděpodobnost lijáku. Jak se pak cítíte na jevišti?

No je to nepředvídatelné. Nevíte, co všechno se může stát... To máte : počasí, doufání že se vše vydaří,že se budete cítit dobře, že budete vypadat dobře. Je to vždycky sázka... Je to něco jiného, když hrajete pro velký dav, od 15 000 lidí až po 50, 60, i 70 tisíc lidí. Nedá se to s ničím srovnat.

S Antonem Corbijnem jste změnili font písmen "D" a "M" Když na ně tak koukám, připomínají mi starý lotyšský ornament Co vidíš, když se podíváš na své nové "D" a "M"?

Vidím jen interpretaci písmen "D" a "M". Anton chtěl přijít s něčím co je vizuálně velmi silné a zároveň jednoduché. U poslední desky bylo hodně materiálu ve stylu kresby štětcem a tak jsme chtěli udělat něco mnohem ostřejšího, více grafického. Vizuálně se snažíme udělat něco, co odpovídá nahrávce a přichází to různými způsoby... Vždycky to tak chodí, od desky k desce.

Vím že není úplně fér, ptát se vás na ceny vstupenek, ale... Vidíte dnešní ekonomickou krizi v Evropě a v Americe a zároveň říkáte, že chcete přinášet divákům radost. Věříte že lidé si budou moci koupit lístek za cenu, která se v Německu pohybuje okolo 80 eur?

No myslím, že to je důvod, proč je důležité se ujistit že naše cena vstupenky je dobrá. Myslím, že naše ceny jsou velmi realistické, pokud nás srovnáte s jinými umělci, kteří v současné době koncertují, uvidíte, že jejich ceny se pohybují okolo 100 eur, někdy až 200 eur. Pro nás je to příliš vysoké. Samozřejmě, že krize má vliv na všechno, ale myslím, že naše cena je velmi příznivá. Vystoupení stojí nějaké peníze, takže je potřeba nějaké na to získat. Vždycky nechápu, proč jsou lidi pobouřeni cenami za CD a tak podobně. Mám na mysli cenu okolo - 10-15 dolarů za CD. Pro mě je neuvěřitelné, když pak zaplatí 5 dolarů za kafe v luxusní restauraci.Myslíte si, že díky internetu a YouTube mizí lidi, kteří jsou ochotni si kupovat muziku? Například v Lotyšsku, než se vrátíte domů z koncertu tak z něj už můžete vidět videa na YouTube. Jsou už tam, natočené mobilními telefony.

Myslím že s tím nic neuděláme. Ovšem neřekl bych že touto cestou získáte stejný zážitek či prožijete stejné emoce, jako živě při koncertu. Takovými drobnostmi se už prostě nemá cenu zabývat.

Štve vás, když slyšíte něčí mobil vyzvánět a poznáte tam vaší melodii?

Ne, to zase ne. Myslím že je tu pořád velké množství lidí kteří se zajímají a stojí o poslech hmatatelného uměleckého díla, a chodí na koncerty, získávají na nich zážitky. To je jedna z věcí - ve skutečnosti za posledních 10 let : na naše koncerty chodí více lidí než kdy jindy...Takže..

Jak si to vysvětlit?

No myslím, protože... Víte, je to něco reálného. A nic jiného vám to nenahradí.

Něco reálného ve světě, kde se vše zdá být umělé?

Jo, přesně tak.

Vím že turné je také tvrdá práce. Byli jste v Rize už třikrát a budete tu hrát počtvrté. Máte někdy šanci si projít město? Jenom se ptám - vím že býváte unavení...

Někdy ano. Zejména, když se poštěstí mít naplánováno strávit tu aspoň 2 dny. První den je koncert, a druhý je volno. Pak samozřejmě máme možnost jít na procházku.

Ale obvykle vám únava říká "Už abych byl zpátky v hotelu"

No, zkrátka, abych to shrnul - vím že zde mám práci, že zde budu koncertovat, a to je nejdůležitější. Šetřím si energii spíš na vystoupení, nejsem tu jako turista.

A poslední otázka. Jak dlouho...? Mám na mysli, dokážete si sebe představit jako Rolling Stones, hrající i v šedesáti či sedmdesáti letech?

Doufám, že ne.

Ne?

No, doufám, že tohle fakt ne.

Takže jaká je budoucnost Depeche Mode?

V šedesáti letech? Wow... Víte, ještě jsem od toho věku přeci jen daleko, tak se tím nechci zabývat.

OK. Díky za rozhovor!

Taky díky, ahoj!-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Helča :

9. července 2009, 23:50     

Navzdory titulku:Nejsme žádní Rolling Stones a sám Dave si nedovede představit,že by hráli ještě v šedesáti, sedmdesáti lety…Pravda je taková,že pokud budou mít stále co nabídnout,tak jim ten věk,dnes zatím vzdálený,nepříjde.


fan4dm :

10. července 2009, 01:55     

Mnoooo Dave…. ono k té šedesátce už je skoro tak „blízko“ jako třeba zpátky k Ultra a při frekvecí s jakou vydáváte desky (myslím tím „řádná alba“, ne nějaké Best of a podobně) je tu šedesátka co by dup….ehm tedy….co byste tři desky (a cca 12 – 15 singlů) natočili…..
A to mi nepřipadá zase tak moc. Když si uvědomím, že bych toho od vás ještě rád trochu slyšel…. ;o)


sinus :

10. července 2009, 16:12     

Ten závěr rozhovoru to vystihuje – „žiju pro to co je teď, co bude zítra neřeším“. Takže asi tak nějak to bude. Však uvidíme :).


Mirxon :

10. července 2009, 20:26     

Já myslím, že (Dave už má 47 let) se těch, řekněme dalších 15 let otočí jak podzimní listí ve větru a pak si můžem říci kdo měl pravdu. Jedno je jistý, závislost na tom jak být neustále v povědomí fanoušků je pro muzikanty alfou a omegou jejich životů. A u Depeche Mode, potom, co ve světě muziky znamenají (a oni jsou si toho velmi dobře vědomi) to platí trojnásob. To myslím v tom pozitivním slova smyslu. Zkrátka, je určitě hodně těžký přestat, když zájem lidí neopadá, ale naopak rok od roku stále roste.


boy91DM :

10. července 2009, 21:28     

věk se začíná projevovat, další koncerty zrušili :((((((((

http://www.de­pechemode.cz/…lla-zruseny/


sinus :

11. července 2009, 00:08     

Mirxon : no, upřímně, já se konkrétně Davidovi vůbec nedivím že ho to pořád baví… Stačí když na pódiu mávne a hned ho následuje celý stadion – musí to být zážitek i pro kapelu, vystupovat v takové atmsféře před desetitisíci fans. Myslím že ať DM skončí kdykoliv, pořád budeme moci prohlásit, že „skončili v nejlepším“.


Depeche fan :

11. července 2009, 20:03     

Pevně doufám,že tu budou hrát ještě hodně dlouho let,každé jejich cd je mistrovksé dílo a bez této vyjímečné kapely by hudba neměla cenu.


Godmy :

13. července 2009, 16:53     

No jsem rád, že Davea youtube zase tolik nefrustruje.. ale chtěl bych říct, že kdybych neměl možnost vidět, jak úžasná ty vystoupení mohou být (prostřednictvím youtube a vzácně MTV), tak bych se LIVE koncetru nikdy asi nezúčastnil (a já to udělal) a byla to ta nejlepší věc, pro kterou jsem se mohl rozhodnout ;)

-Internet is your friend DM forevah!-

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků