Dave Gahan: Už zase skládám


Dnes vychází singl "Shock Collar", na kterém splupracoval s projektem Humanist i Dave Gahan. K této příležitosti poskytl magazínu NME pár informací, a povyprávěl i o tom, co nového...Celé album projektu Humanist je inspirované filmem The Living Room - dokumentem o hudebníkovi Gavinu Clarkovi. Ten krátce po dokončení dokumentu spáchal sebevraždu. Toto zjištění přimělo Roba Marshalla (Humanist) začít psát album s tématem "života, zrození, smrti, náboženství a smrtelnosti". Poté kontaktoval svůj seznam vysněných zpěváků, a požádal je, zda by s ním spolupracovali. K jeho překvapení téměř všichni kývli. Na albu se tak objeví jména : Mark Lanegan, Mark Gardner, John Robb, Ron Sexmith, Carl Hancock Rux, Jim Jones a Dave Gahan.

Na kompilaci se objeví mimo jiné i píseň Kingdom v podání Marka Lanegana. Zdali se jedná o předělávku písně z Daveovy sólovky Hourglass, anebo jen o shodu názvu, to se dozvíme 21.2., kdy album vyjde.


Dave Gahan vypráví o nahrávání:

"Pozvání od Roba k přispění do projektu Humanist mě potěšilo. Oslovil mě s tím Mark Lanegan, a mě se to okamžitě líbilo. Hudba už byla pohromadě, a Mark k tomu zrovna psal slova, takže jsem vlastně zpíval jen melodii. Bylo to zvláštní. Mark by to normálně zpíval, takže jsem musel mít na paměti, abych zůstal věrný tomu, co zamýšleli. Robův materiál je pěkně temný. Ta nahrávka je dost neobvyklá, a naléhavá. Mark tam svojí kytarou také přidal hodně hloubky.

Je skvělé pracovat s takovými hudebníky, protože oni vás táhnou. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl za posledních 40 let dělat hudbu s různými lidmi, a vždycky se snažím najít někoho, kdo mě vytáhne z mé komfortní zóny. Pomáhá mi to se zlepšovat dlouhodobě v tom, co dělám. Od lidí s čerstvými nápady se toho hodně naučím. Nebo abych byl upřímný, hodně toho od nich převezmu.

A okamžitě jsi byl uchvácen tím retro - futuristickým postpunkovým zvukem?

To co říkáš je zábavné, protože když jsem poprvé slyšel hudební pozadí toho co Rob dělal, hned mi naskočili Echo & The Bunnymen. Mám rád tuhle éru 80.let, a myslím že Rob byl ovlivněný spoustou těhle zvukově hutných písní. Je to vše ještě čerstvé, protože nahrávání nám šlo celkem rychle. Moc jsme u toho neotáleli. Vzniklo z toho prostě to, čím to je, a určitě je to dobrý způsob, jak začít nový rok.

Přišlo to všechno neočekávaně, protože v tu chvíli jsem se jen tak nečinně povaloval, snažící se mou energii nevěnovat psaní a nahrávání. Necítil jsem žádné nutkání se do něčeho pustit. Ale když tohle přišlo, najednou se k mým uším dostalo spoustu materiálu, ke kterému bych se jinak asi nedostal. Když tyhle věci přijdou, je to vždycky pošťouchnutí do něčeho, co bych stejně chtěl dělat.

Od té doby jsem zase začal pracovat s Richem Machinem na Soulsavers. Vypadá to, že nahrajeme další věc, která se pravděpodobně objeví na konci roku. Předtím jsem zrovna skončil turné. První půlrok po dlouhé šňůře je vždycky takový zvláštní přechod. Byl jsem na cestách víc než rok. A tentokrát jsem si víc než kdy jindy říkal: "Nevím jestli chci ještě dělat hudbu". Ne proto, že bych to neměl rád, ale byl jsem prostě vyčerpaný. Přes to všechno je ale hudba jednou z mála věcí, která mi v životě dává smysl.

Znamená to, že po všech těch nových zkušenostech z pobytu mimo komfortní zónu Davida Gahana, můžeme očekávat extrémní změnu ve zvuku nového alba Depeche Mode?

To nevím. Na tuto otázku nemohu upřímně odpovědět. Depeche Mode nahráli už takovou spoustu písní, a po posledním turné jsme si s Martinem řekli: "Uvidíme se!". Bude víc než pravděpodobné, že dojde k další desce, ale my opravdu neděláme žádné plány hned potom, co jsme dojeli sezónu. Vlastně to tak bylo vždycky. Prvních deset let jsme zvládali udržet tempo deska-turné-deska-turné, ale jak stárnete, tak už si si začínáte víc vybírat, co chcete dělat. Vím, že Martin si v tuhle chvíli dává trochu oddych. Takže uvidíme."-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


sin :

13. ledna 2020, 15:29     

Na hudbu Soulsaers můžeme mít každý různý názor, ale jedno se tomu Machinovi musí nechat – vždycky dokáže Davea nakopnout k hudební aktivitě. Snad se na té vlně svezou posléze i DM :)


Pavel :

14. ledna 2020, 10:57     

Shock Collar – jedna velká nuda.


Krieger :

24. ledna 2020, 11:11     

Mě se to taky nelíbí…

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků