Dave Gahan: Jsem jako náhradník z lavičky


Dave Gahan v krátkém rozhovoru pro Q Magazine načrtává, jak probíhalo nahrávání nového alba Spirit, které přineslo výzvy. Jak ty nové - v podobě producenta Jamese Forda, tak i ty staré - v podobě spolupráce dvou autorů písní Martina a Davida..."Nahrávání nového alba sebou může přinášet intenzivní okamžiky...", připouští zpěvák kapely Dave Gahan, hlavně kvůli občasnému napětí mezi jím, a hlavním skladatelem kapely Martinem Gorem. "Martin přinese celý balík písní, a je si jimi naprosto jistý, a tak to má být" směje se Gahan. "Já také přijdu se svojí troškou do mlýna, přinesu svoje dema, a jednodušeme spolu svádíme duel."

Zatímco Martin píše písně pro kapelu od roku 1981, Gahan autorsky přispívá až od alba Playing The Angel, z roku 2005. Na jaře tohoto roku nahrávali své 14. studiové album Spirit. A producent James Ford si s oběma sedl, aby si promluvili, a spolupracovali, i přes jejich rozdíly.

"Řekl bych, že při tomhle nahrávání panovalo o hodně větší napětí, v různých ohledech. James byl skvělým mediátorem, dokázal nás přimět sednout si dohromady, mluvit spolu, a dostat z nás obou to v čem jsme nejsilnější. Prohlašoval : "Máme tady Martinovy písně a tvůj hlas - pojďme tyhle dvě věci dát dohromady"Nakonec je album Spirit tvořeno převážně Martinovými písněmi, které jsou proloženy několika vybranovými Gahanovými melodiemi. "Jsem něco jako náhradník z lavičky" vtipkuje zpěvák "Martin je nasazený po celou hrací dobu, a já se občas zapojím na pár minut, a tak to je správné. Uvědomuju si tuhle situaci víc, a více ji repspektuju. Samozřejmě mi to nejdřív přišlo malinko zvláštní, ale časem se to zlepšilo "

Album Spirit nahrávali jaře a v létě 2016 v Sound Design Studios v Santa Barbaře, a v Jungle City Studios v New Yorku, které se nachází v prosluněném desátém patře, s výhledem na západní Manhattan. "V Santa Barbaře jsme byli trochu jako v žaláři," říká Gahan,"I když venku byl nádherný slunečný den, to studio nemělo žádná okna. Bylo úplně zabedněné. V New Yorku to byl úplný opak - Jungle City je plné světla. Rád nahrávám v New Yorku, protože kontakt s tím měststkým ruchem okolo mě naplňuje energií."

V souvislosti s novým producentem, a také tím, že po třech albech na tomto postu udělali změnu, Spirit by měl být jedním z nejenergičtějších alb Depeche Mode posledních let. "Doslova na tebe zaútočí." rozplývá se Gahan. "Je to sebejisté depešácké album. James byl plný elánu. Dal nám ten správný implus, který jsme potřebovali. Udržoval nás neustále ve střehu"

První píseň, která je přichystaná k vydání, bude singl Revolution, s ústředním motivem "Kde je ta revoluce?/No tak, lidi, zklamali jste mě..." Gahan dodává, že sociálně-politická témata se objeví i v jiných písních, jako Poison Heart, Scum, či No More. "Myslím že to prostě nejde nebýt zasažený tím, co se ve světě děje. Rozhodně se to vkradlo do naší nahrávky. My všichni se snadno poddáme liberálním idejím, ale děláme něco? Kde je nějaká akce?"

Tím však není řečeno, že kapela je teď v naštvaném politickém rozpoložení. "Víš, všechno je tam dobré. Snažíme se být pozitivní. A samozřejmě, nakonec jsme tu především od toho, abychom vás pobavili, přátelé."


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků