Dave Gahan: Divoký už jen na jevišti


V aktuálním vydání polské verze Esquire si vzal žurnalista Wojciech Przylipiak pod drobnohled životní osudy Davida Gahana. Vznikl z toho docela pěkný biografický článek. Pro zpestření jsem ho doplnil pár zajímavostmi (poznámky psané kurzívou)...Kariéra Davida Gahana byla tak bouřlivá, že si s ničím nezadala i s jinými rockovými star, ke kterým byl v 90.letech počítán. Po třech svatbách, pokusu o sebevraždu, drogovém předávkování, infarktu i překonání těžké choroby se změnil k nepoznání. Divoký zůstal už jen na jevišti.

Sedává ve svém bytě v Dolním Manhattanu, popíjí minerálku a listuje New York Times. Čas od času pohlédne na televizi, kde běží jeho oblíbený animovaný seriál Family Guy. Na pozadí je slyšet píseň Marwina Gaye: "Whats Going On", kterou má rád. Odpoledne se ženou vyrazí do města na svou oblíbenou pizzu. Ne, tohle není popis typické neděle nějakého znuděného lékárníka, či majitele železářství z New Yorku. Takhle tráví volný čas Dave Gahan, frontman jedné z nejdůležitějších kapel v dějinách hudby, Depeche Mode.

Jak sám zpěvák přiznává, dnes už nejraději relaxuje doma se svou ženou Jennifer. Už má dost rock'n'rollového stylu života, který si užil v 80. a 90. letech. Tenhle destruktivní model ho tehdy vtáhl do svého víru natolik, že málem skončil jako Kurt Cobain z Nirvany. Drogy bral, jakoby to byly vitamíny. "Už jsem si ani nemyslel, že se dožiju pětatřicítky. Ale byl jsem připravený odejít ve velkém stylu", řekl v jednom z rozhovorů v roce 2017.

Dnes, když zrovna nečte svůj oblíbený tisk a netráví čas v restauracích, účastní se třeba i kampaní módních značek (jeho výška metr osmdesát je k tomu ideální), přispívá na charitu, nahrává sólové desky, a především hraje s Depeche Mode. Na jevišti se mění ve zvíře, které, jak sám říká, není někdy ani schopen sám ovládat. Ve velké míře právě díky němu jsou Depeche Mode již léta považováni za jednu z nejlepších koncertních kapel světa. Polští fanoušci se o tom přesvědčili už mnohokrát. Další šance přijde v únoru a v červenci. DM zde vystoupí v Krakově, Lodži a Gdaňsku a v létě na festivalu Open'er v Gdyni.DR. JEKYLL A HYDE

Dave Gahan má dvě osobnosti - privátní a pódiovou. Když stojí před davem fanoušků, promění se v jinou postavu, podobně, jako jeho oblíbený umělec David Bowie. Tito dva geniální hudebníci se pravidelně potkávali, když vodili své dcery do stejné školy. Po Bowieho smrti v roce 2016 Dave prozradil magazínu NME, že je škoda, že spolu na školní chodbě často probrali spoustu hloupostí, ale nikdy Bowiemu neřekl, jak velkou byl pro něj inspirací, a jak ho fascinovaly jeho koncertní proměny.

Svého idola spatřil Gahan poprvé, když mu bylo 16 let. "S největší pravděpodobností jsem musel tehdy něco ukrást, abych sehnal peníze na lístek na jeho koncert" - vzpomínal Dave pro magazín Rolling Stone. David Bowie je jedna z mála společných vášní (snad kromě jídla), kterou s Gahanem sdílí i skladatel největších hitů kapely, Martin Gore.

Na aktuálním turné k albu Spirit kapela zařazuje i cover Bowieho písně "Heroes", o které kolují legendy, že stála u zrodu Depeche Mode. Vince Clarke, původní šéf a zakladatel kapely během jedné ze zkoušek slyšel Davea zpívat právě tento song, a rozhodl se, že ho pozve do kapely. Dave nabídku přijal, protože, jak prohlásil: "Neměl jsem v té době nic lepšího na práci", a kromě toho dodává že: "Kdybych nezačal hrát v kapele, pravděpodobně bych skončil jako kriminálník".

Dave se už v té době hodně soustředil na svůj vzhled. V knize Simona Spence o počátcích Depeche Mode (Just Can't Get Enough: The making of Depeche Mode) autor cituje slova lidí okolo kapely: "Dave byl úplně jiný než ostatní, plně se soutředil na to, jak vypadá, a co mu padne. Měl cit pro módu, který ostatní neměli. Když poprvé vstoupil na scénu, kapela konečně dostala výraz..."ZMĚNA STYLU

Dnes na sebe Dave poutá zraky desítek tisíc fanoušků, bez ohledu na to zda se nachází na stadionu v Osace, Melbourne, Minsku, Varšavě, Londýně, anebo v jeho oblíbené Madison Square Garden v New Yorku. Přitahuje pozornost svým chováním, ale i vizáží. Na současném turné "Global Spirit Tour" začíná koncerty oblečený v saku. Toho se však brzy zbaví, aby ukázal jeden z charakteristických prvků svého šatníku: vestu. A tetování. Má jich spousty, mezi jinými i srdce, růže, kříž, i buddhistický symbol "Óm". První tetování si nechal udělat, když mu bylo 14 let.(Poznámka #1):

Tak se na to jeho první tetování podívejme. Měl mu ho zhotovit nějaký starý námořník, a nechal si ho udělat na levém předloktí. V rozhovoru v roce 1985 to komentoval : "Šlo o jména rodičů a nějaké kytičky okolo". O pár let později, v roce 1982 se ho zbavil. Ovšem odstraňování tetování neproběhlo zrovna hladce. K tomuto koluje historka, kterou vyprávěl Fletch v dokumentu k remasteru A Broken Frame: "Tehdy jsme odehráli naše první vystoupení s Alanem, v klubu Crocs v Anglii. Pak jsme hned nasedli na letadlo a letěli do USA, kde jsme měli naše vůbec první vystoupení za mořem, v New Yorku, v klubu Ritz. Nic nám nefungovalo, a ještě k tomu se Dave rozhodl, že si nechá odstranit tetování. Na koncertě pak zpíval s obvázanou rukou, což nevypadalo moc dobře..." Jizva na předloktí pak Daveovi na nějaký čas vysloužila přezdívku "Pizza Man". Fotek máme málo, ale tyto dvě jsou asi nejvíc průkazné: před a potom.


Dnes na pódiu chodí v bokovkách a třpytivých botách s vysokými podpatky. Během koncertu ve Varšavě měl stříbrné, ale občas na turné obul i takové, co svítily v krvavě červené barvě. Nechybí ani doplňky : prsteny, přívěšky. Občas si zdůrazní oči černým podmalováním.(Poznámka #2):

O tomto prstenu se Dave rozpovídal moderátorovi Radio Deejay v roce 2015: "Nechal jsem si ho udělat u jednoho chlápka v New Yorku, v Atelier Minyon. Vidíš tu lebku? Pořád se na mě dívá víš...? Žiju stále pod dohledem, a musím se mít na pozoru. Připomíná mi, že si musím cenit života, protože jak víš, smrtka může přijít kdykoliv".


Dave vždy dbal na svoje oblékání, byť se tomu těžko věří, když se podíváte na ony pletené svetry z počátku 80.let. Ale tehdy to byl výkřik módy. V rozhovoru pro časopis Interview v roce 2009 přiznával: "Odedávna se zajímám o módu. Když jsem kdysi chodil tři roky do umělecké školy, tak jsem jevil zájem hlavně o předměty týkající se módy. A samozřejmě, o děvčata. U nás ve třídě byl jen jeden kluk, takže jsem si nemohl stěžovat." A také dodává: "Už léta si vybírám před každým turné svoje oblečení. Měl jsem příležitost spolupracovat mimo jiné i se švédským návrhářem Johanem Lindebergem, nebo s newyorskou návrhářkou April Johnson..." Rozhovor nakonec zakončuje: "Vím že některé moje modely ze starých dob mohou dnes vypadat směšně. Ale to Martin nosil podvazky, ne já."

Nejcharakterističtější "depešácká" image ovšem stále zůstává ta z období Music For The Masses a Violator - tedy černé boty, bílé džíny a černá či bílá košile s koženou bundou. K tomu kříž na krku a vystříhané vlasy.

Obraz kapely se změnil s vydáním dalšího alba Songs Of Faith And Devotion v roce 1993. Dave se drasticky změnil. Nechal si narůst dlouhé vlasy, přibylo tetování. Fascinovala ho probíhající vlna grunge : Nirvana, Alice In Chains, Jane's Addiction, a obrážel jejich koncerty, podobně jako v mládí propadl punku. Začal připomínat rockovou hvězdu, či spíše její parodii. Na webu lze najít videa natočená bulvárními televizemi z roku 1996, těsně poté, co byl Dave propuštěn z vězení, poté co ho zatkli za držení drog. Vypadá tam, jakoby tři měsíce spal pod mostem. Tehdy bylo těžké si představit, že se po letech tento muž stane tváří módní značky. Poté co prošel drogovou rehabilitací, Dave znovu změnil image. Když stanul v roce 1998 na jevišti při "Singles Tour", už zpíval oblečený v elegantním outfitu, košili a vestě.TEMNÉ ČASY

V druhé polovině 90.let se přestěhoval do New Yorku. Byl to doslova únik před smrtí. Únik z nejtemnějšího období, které prožil v Los Angeles. Tam se dostal v roce 1991, kdy se rozvedl se svou první manželkou (Joanne), a přestěhoval se k jiné ženě (Terese), která tehdy pracovala na turné pro Depeche Mode. Jak vzpomíná, prostě přijel s kufrem před dveře jejího domu, a řekl, že už se ke své ženě nevrátí. Rok po rozvodu se oženil podruhé. V Los Angeles propukla jeho závislost na drogách naplno. Ne že by pro něj byly něco nového. Poprvé pocítil chuť omamných látek už jako puberťák, když chodil na barbituráty do lékárničky svojí matky.

V roce 1993 se Depeche Mode pustili do extrémně náročného Devotional Tour, které čítalo daleko přes sto koncertů. Situace v kapele byla kritická. Dave balancoval na hranici života a smrti. V jednom z rozhovorů přiznal, že v žádném z měst, ve kterém hráli, nechyběl dealer. Aby zachránili svůj stav, pokusili se najmout psychologa-mediátora. Ten však toho brzy zanechal, a prohlásil, že umělci jsou parta nevyléčitelně nemocných šílenců, a musí je opustit, protože se sám obává o vlastní duševní zdraví.

Na části turné jeli společně s rockovou kapelou Primal Scream, která byla vyhlášená svými alkoholovými a drogovými excesy. O několik let později jejich frontman přiznal, že jejich "pařby" vypadaly v porovnáním s tím co pořádali členové DM, pouze jako hra malých kluků na pískovišti. Magazín "Q" označil toto turné jako "Nejzhýralejší turné v historii rocku". Pro kapelu ale tahle "zábava" skončila špatně. Alan Wilder je opustil, a Martin Gore začal trpět záchvaty úzkostných stavů, a uchýlil se k alkoholu. Sám Dave se během tří let třikrát otřel o smrt, či spíše utekl z jejích pařátů. V roce 1993 ke konci koncertu v New Orleans dostal infarkt. V roce 1995, po letech užívání všecho možného, co se dalo dát do injekční stříkačky, se pokusil o sebevraždu. Naštěstí neúspěšně. V roce 1996 se pak předávkoval směsí heroinu a kokainu, a skončil v nemocnici, kde jeho srdce přestalo bít na dvě minuty. Později se omlouval všem svým fanouškům, rodině, i všem kterým ublížil.

V roce 1997 v článku "Mrtvý muž promluvil" mimo jiné řekl: "Stvořil jsem monstrum. Předstíral jsem, že jsem rocková hvězda, a cítil se jako král." Jediný způsob, jak se dostat ze začarovaného kruhu, bylo opustit Los Angeles. Přesun do New Yorku ho zachránil. A umožnil mu se dál radovat z toho, že je součástí Depeche Mode. V roce 1998 Dave dojatě komentoval: "Jsem překvapený vřelým přijetím fanoušků, a jejich podporou. Na každém koncertě mi dávali pocítit, jak moc čekali na můj návrat".


VELKÉ JABLKO

"V Los Angeles se mi stalo mnoho skvělých věcí, ale abych přežil, musel jsem se odsud dostat" přiznal Gahan časopisu Noisey. To už jednou zažil. S podobným postojem před lety opouštěl rodný Basildon.

Svých prvních dvacet let života strávil v "předsíni" Londýna, v městečku Basildon. Už v tomto nudném malém městě zažil první složité životní momenty. Nejdřív, když mu v sedmi letech zemřel otec. No a poté po jeho 10. narozeninách, kdy přišel domů, a v kuchyni seděl cizí muž, o kterém mu řekli, že to je jeho pravý otec. Do Daveova (ještě dětského) života zavedl chaos, protože brzy zmizel stejně náhle, jako se objevil. Jako teenager Dave snil jenom o tom, aby z Basildonu vypadl. Utíkal na punkové koncerty The Clash či The Damned. Pak přišli Depeche Mode, kteří nakonec dali jeho ospalému životu v Basildonu alespoň nějaký smysl. Ve věku 23 let byl najednou bohatý, měl ženu a Porsche. Vydal se dobýt svět.

Nyní už je to dvacet let, co je jeho domovem New York. Tady se osvobodil od drog. Pomohla mu v tom jeho nová láska, Jennifer, kterou poznal při odvykačce. Pochází z Řecka, a také mimo jiné hrála v komediálním seriálu "The Luis Log", či ve filmu "Good Friday". Později ji můžeme vidět ve videoklipu Depeche Mode - Suffer Well. A letos ztvárnila roli v krátkometrážním snímku "Gardener & Son". S Davidem se vzali na Valentýna v roce 1999. Ten samý rok se jim narodila dcera Stella Rose. Ta po otci zdědila lásku k hudbě - v roce 2017 se angažovala v hudebním projektu "Stella Rose Gahan & Goats". Její vystoupení si samozřejmě otec nemohl nechat ujít. Stella se taktéž se zajímá o focení, a její fotokoláž se stala obalem alba "Angel & Ghosts" projektu Soulsavers. Dave má také syna z prvního manželství, Jacka, narozeného v roce 1987. Ten se již oženil s dívkou, kterou poznal v Tel Avivu při tátově koncertě, a žijí spolu v Londýně. A Dave také přijal za svého syna z prvního manželství Jennifer, Jamese, kterého baví film, a zkouší režisérskou profesi. I jeho Dave zainteresoval do Soulsavers, když James pro něj před dvěma lety natočil videoklip "Shine".

Pokud zrovna Dave nerelaxuje doma, nebo se neprochází v okolí Central Parku, často navštěvuje svůj oblíbený podnik "Joe's Pizza". Restaurace se čtyřicetiletou tradicí je proslulá tím, že jejími častými hosty jsou hvězdy Holywoodu - třeba Leonardo DiCaprio, Bill Murray, či Mathew Mc Conaughey. Majitel pyšně představuje svoje fotografie s těmito slavnými štamgasty. Ke své oblíbené pizze si Dave Gahan nejčastěji objednává minerálku. "Někdy jsem si dával červené víno, ale víte, mám problém zůstat u jedné sklenky. Musím být opatrný, protože mám v sobě tendence přehánět to, a můžu snadno upadnout do závislosti - a to dokonce i u horké čokolády" přiznává bez servítek.
Ilustrační foto: Dave s rodinou v podniku Gemma, New York


Historie Depeche Mode zatím končí u čtrnácté desky Spirit, a k ní právě jedou turné, které čítá přes sto zastávek. V červenci 2017 navštívili Varšavu. Před koncertem navštívili restauraci "Tel Aviv", kde prokázali soji zálibu ve veganském jídle, a popíjeli arabskou kávu.

Po všech dramatických momentech z minulosti přišel ještě jeden, při turné v roce 2009. Během Tour Of The Universe před koncertem v Řecku se Daveovi udělalo nevolno, a při následném vyšetření v nemocnici diagnostikovali nádor v močovém měchýři. Lékaři doporučili okamžitou operaci. Dave později řekl časopisu NME, že se pokoušel lékaře přesvědčovat, aby zákrok odložili, protože je přece právě na turné. "Ležel jsem tak ve špitálu, a říkám si že jsem připravený odejít. Říkal jsem si, že jsem měl fajn život. Ale pak přišla Jennifer, zaťukala si na čelo a poslala mě na léčení". Operace se nakonec povedla, a dnes zase Dave řádí na scéně jako blázen.DAVE DANCING

"Dave předvádí nejvíc sexem prosycenou show, jakou jsem kdy viděl" - prohlásil Neil Tennant z Pet Shop Boys. Samozřejmě, je v tom i kus divadla a přehánění. Například při písni World In My Eyes, přesně při slovech "touch now, there is" se chytá za rozkrok. (doplním, že podobnou "akci" provádí i u A Question Of Time, kdy tak trochu parafrázuje význam verše "and have their fun/ with my little one"). Ale kdo alespoň jednou viděl Gahanovu show, už přesně chápe, co má Tennant na mysli.

Občas Dave připomíná Micka Jaggera z Rolling Stones. Ještě jako dítě, když se předváděl před svými tetičkami, napodoboval Jaggerovy pohyby. Fanouškem Stones zůstal až dodnes. V rozhovoru pro Interview si pochvaloval, jak se mu líbil jejich koncert v newyorském Beacon Theater, který odehráli pro natáčení dokumentu Martina Scorseseho - Roling Stones: Shine a Light. Obdivuje je, ale na druhou stranu si nedokáže představit, že by stál na pódiu v 74 letech jako oni. "V tomhle věku už bych se chtěl jen procházet po pláži s Jennifer, venčit psy, a nedělat si starosti s tím, že mi roste plnovous. Zdá se mi, že už se čím dál víc blížím k bodu, kdy přestanu dělat to co jsem dělal dosud...". Na druhou stranu dodává, možná že k úlevě fanoušků: "Ve svém životě jsem už mnohokrát někoho nebo něco opustil. Depeche Mode jsou poslední, které jsem neopustil".NA "DEPEŠÁKA"

V Polsku mají Depeche Mode opravdu skalní fanoušky. Poprvé zde vystoupili už v roce 1985 ve Varšavské hale Torwar. Lístky stály okolo 1300 zlotých, což při tehdejším průměrném platu 20 000 zlotých nebylo skutečně moc. Fanoušci měli šanci vidět Davea tančit v typických kožených kalhotách a bílém tílku. A nad řekou Vislou vypukla doslova "depešmánie". Vzniklo mnoho fanklubů, které organizovaly pravidelné srazy, takzvané "depotéky" (pravděpodobně zkrácenina výrazu "depešácká diskotéka"). Mnohé z těchto fanklubů a srazů existují dodnes.(Poznámka #3):

Ano, to můžeme potvrdit. V Polsku depešácká fan-scéna skutečně žije - a to nejen vzpomínkami, ale mluvíme o žhavé současnosti. Skoro v každém větším městě funguje nějaký fanklub, na polských stránkách jsem jich napočítal více než deset. Na stránkách celebrator.pl je aktuální seznam chystaných srazů, kterých je už jen na rok 2018 vypsaná zhruba třicítka. V tomto ohledu je tam situace srovnatelná téměř s Německem.
Stále jsou fanoušci, kteří chodí ve stylu jako Dave i dodnes. Stačí když zde kapela koncertuje, a ve městě stoupne koncentrace takto oblečených DM maniaků. Tyhle lidi v davu nepřehlédnete. Většinou jdou do stylu z přelomu 80/90 let, protože tenhle styl je zkrátka nejcharakterističtější. Kromě toho, pokud byste chtěli vypadat jako dnešní Gahan, museli byste sáhnout hluboko do kapsy. Oblíbený náhrdelník s přívěškem havrana vyjde (originál z klenotnictví Lazaro v new Yorku) na dva tisíce dolarů. (Tady bych dodal, že autor fanoušky lehce podceňuje. Věrná kopie Daveova přívěšku havrana se dá sehnat mnohem levněji ) Saka, nebo kabáty od Diora, které předvádí v nové kampani, také nejsou z nejlevnějších. Stejně jako značkové brýle, které nosí. Je mnohem snadnější se prostě "ostříhat na depešáka". Ve Varšavě stále existuje kadeřnictví, které se inzeruje sloganem: "Stříháme na depeche, ježka, i klasiku".

A když příznivci DM zrovna nekorzují městem, vyměňují si informace a zajímavosti o členech kapely na internetových fórech. Najdete tu třeba i fotku Davea u malířského plátna. Zpěvák si malováním krátil čas v průběhu nahrávání Songs Of Faith And Devotion na počátku 90.let. jeho vášeň odhalil náhodně Anton Corbijn, když ho takto vyfotil ve studiu v Madridu. Zachytil, jak maluje kočku. Tato volba není zas tak divná jak vypadá - Dave měl tehdy kocoura jménem Guido.(Poznámka #4):

Zde je zmíněná fotografie malujícího Davea. Co se týče koček, tak ty má doma dodnes. V asi rok starém rozhovoru se zmínil, že aktuálně mají kocoura Poseidóna : "Ten kocour se v domě objevil, když jsem byl na turné. Já s tím neměl nic společného. Prostě jsem přišel domů, a koukám: další zvíře v baráku. Ze začátku jsem na to nereagoval moc dobře, nejsem velký přítel změn, ale teď už jsem si ho oblíbil. Je to ale úplný opak toho, jak by se měla kočka chovat. On je spíš jako pes. Pořád vyžaduje pozornost, skáče mi do klína, nebo na rameno... Divný kocour. Ale hodí se perfekně do našeho domu. "


Možná není náhoda, že kočky často figurovaly v obrazech Hieronyma Bosche, což bylo jméno umělce, které Gahan odpověděl v roce 2000 novináři na otázku: kým slavným bys chtěl být. I toto ukazuje, že Dave Gahan dokázal mít dvě osobnosti. V jedné chvíli tiše maloval obraz, a vzápětí létal v drogovém opojení jako rocková hvězda.(Poznámka #5):

Doplním, že Hieronymus Bosch výrazně inspiroval i Antona Corbijna při tvorbě estetiky videoklipu Walking In My Shoes - podrobnosti zde. A pokud vás dílo tohoto středověkého umělce fascinuje také, doporučuji aktuální výstavu v Praze : „Bosch. Oživené vidění
Naštěstí, v dnešních dnech už nepotřebuje žádné chemické látky k tomu, aby řádil na pódiu s Depeche Mode. Dnes ho pohání víra, že zpívá o něčem důležitém. Jak s bezelstnou naivitou přiznává: "Věřím že desky, hudba i texty dokáží změnit i něčí život".-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Tom :

15. ledna 2018, 22:00     

Parádní čtení!


mixík :

24. ledna 2018, 18:33     

super práce,sdílím

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků